Studie: Pokud brzy neskončí boje v Libyi, hrozí návrat Islámského státu

Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a vlivu teroristická organizace Islámský stát.

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle stanice Al-Džazíra to uvádí nová studie odborníků z americké organizace Army War College.

Podle odborníků se IS "přeskupuje, pomalu zvyšuje svoje kapacity (...), dokud nebude dost silný na to, aby se stal v Libyi vyzyvatelem". Organizace nyní v zemi provádí menší útoky, což je posun oproti její dřívější taktice, kdy pořádala velké strategické nájezdy, jejichž cílem bylo šokovat.

"Dělají menší útoky a vyvolávají potyčky, jež jsou nutné k tomu, aby si získali místo v kriminálních pašeráckých sítích, jež spojují subsaharskou Afriku s libyjským pobřežím na severu," poznamenal jeden z autorů studie.

V Libyi vládne chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Od té doby se o vládu nad zemí ucházejí dvě vlády, jedna sídlící na západě země v metropoli Tripolisu, kterou uznává OSN, a druhá na východě, kterou podporuje maršál Chalífa Haftar se svou armádou. Obě vlády získávají finanční a vojenskou podporu ze zahraničí, za tripolským kabinetem stojí Turecko, Haftara zase podporuje Egypt, Rusko či Spojené Arabské Emiráty.

Západolibyjské síly v roce 2016 po měsících bojů vyhnaly IS z přístavního města Syrta, což tehdy bylo největší území, které organizace kontrolovala mimo své hlavní bašty v Sýrii a Iráku.

Podle studie se po vyhnání ze Syrty bojovníci IS přesunuli především do regionu Fezzán na jihu Libye, kde se zapojili do obchodu s lidmi a pašování zakázaného zboží, zejména kolem migračních tras, kterými míří utečenci z Afriky do Evropy.

Badatelé tvrdí, že většina bojovníků IS v Libyi pochází z ciziny a pro skupinu je proto v podstatě nemožné zapojit se to tamního politického života. "Čím déle bude přetrvávat nestabilita, čím déle bude (Libye) bez centrální vlády, která nemusí s nikým bojovat a může dohlížet na to, co dělají IS a další skupiny ve vnitrozemí, tím bude větší šance, že se IS (nebo někdo podobný) ve velké míře vrátí," poznamenávají autoři studie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čekají Mali nové volby? Situaci v zemi a dopady převratu okomentoval…

20.09.2020 15:15 Koncem minulého týdne zareagovala malijská opozice na převrat iniciovaný armádou příslibem dohody.…

Letadlo při havárii v Somálsku narazilo do betonové bariéry. Posádka…

19.09.2020 14:01 Nákladní letadlo havarovalo dnes ráno na mezinárodním letišti v somálském hlavním městě. Podle…

JAR rozvolní protikoronavirová opatření, nemocných ubývá

17.09.2020 10:37 Jihoafrická republika, která na začátku pandemie covidu-19 zavedla jedny z nejpřísnějších omezení…

Koronavirem se mohlo nakazit 12 milionů obyvatel JAR

16.09.2020 14:43 Zhruba pětina obyvatel Jihoafrické republiky, tedy asi 12 milionů lidí, mohla podle závěrů nové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama