Tři mrtví při demonstraci proti prezidentovi v Mali, policie vyplenila sídlo opozice

Při páteční demonstraci proti maliskému prezidentovi Ibrahimovi Boubacaru Keitovi, provázené v hlavním městě Bamaku násilnými střety, přišli o život nejméně tři lidé. Dnes se opoziční koalice stala terčem zásahů bezpečnostních sil.

Ibrahim Boubacar Keita, nový prezident Mali
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na představitele prezidentových odpůrců.

Policie v pátek použila výstražné výstřely a slzný plyn k rozehnání demonstrantů, kteří pronikli do sídla parlamentu a do budovy státního rozhlasu a televize. Svou účastí v protestu chtěly podle médií tisíce Malijců dát najevo nespokojenost s prezidentem.

Šlo o třetí velkou protivládní demonstraci v Bamaku od začátku června zorganizovanou opozičními skupinami, stoupenci vlivného islámského duchovního i zástupci lidskoprávních organizací. Keitovi vyčítají autoritářský způsob vlády. Žádají jeho odstoupení, rozpuštění parlamentu, zřízení přechodné vlády a výměnu devíti členů ústavního soudu.

Opoziční hnutí CMAS, které vede islámský duchovní imám Mahmúd Dicko a které je součástí opoziční koalice M5-RFP, oznámilo, že bezpečnostní síly dnes ráno vtrhly do jeho sídla a vyplenily ho. Dnes také zadržely jednoho z vůdců protestů.

Demonstrace následovala poté, co opoziční koalice odmítla ústupky, které prezident nabídl ve snaze dostat se z politické slepé uličky, v níž země uvízla po sporných parlamentních volbách v březnu. Okolní státy a mocnosti se obávají, že nynější bezvýchodná situace by mohla zemi ještě více destabilizovat a ohrozit vojenské tažení proti islamistickým vzbouřencům v západoafrické oblasti Sahelu.

Mali se potýká s nestabilitou od roku 2012, kdy džihádisté využili povstání domorodých Tuaregů a zmocnili se celého pouští pokrytého severu země. Zesilují svůj vliv i v centrální části a na jihu. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN či francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit. Operace v Mali se účastní také čeští vojáci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda v Gambii bojuje s koronavirem: Tři ministři se nakazili, prezident v…

03.08.2020 10:06 Vláda v západoafrické Gambii bojuje s koronavirem, pozitivní test měli již tři ministři.…

V Kamerunu při granátovém útoku zemřelo nejméně 15 lidí

02.08.2020 15:34 Neznámí ozbrojenci dnes při granátovém útoku na severu Kamerunu zabili nejméně 15 lidí a zranili…

Smrt stovek slonů v Botswaně mohly způsobit přírodní toxiny, naznačují…

31.07.2020 09:29 Pravděpodobnou příčinou záhadného úhynu několika stovek slonů v Botswaně by mohly být podle…

Keňa zvažuje změnu názvů spojených s kolonialismem, jde i o Viktoriino…

31.07.2020 09:11 Přejmenovat místa v africké Keni, jejichž názvy se vztahují k době koloniální vlády britského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama