V Afghánistánu bylo za tři měsíce zabito nebo zraněno téměř 1800 civilistů

Téměř 1800 civilistů bylo v Afghánistánu zabito nebo zraněno v prvních třech měsících letošního roku při střetech mezi vládními silami a protivládními skupinami, tedy především hnutím Tálibán.

Boje zintenzivnily v posledních týdnech v několika oblastech země navzdory mezinárodnímu volání po snížení míry násilí a snahám o mírové řešení situace v zemi, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na Asistenční misi OSN v Afghánistánu (UNAMA). Zpráva přichází v klíčový okamžik pro Afghánistán, jelikož americký prezident Joe Biden se chystá oficiálně oznámit nový termín odchodu zbývajících amerických vojáků ze země.

Od ledna do konce března bylo zabito 573 civilistů a dalších 1210 jich utrpělo různá zranění. To je o 29 procent více, než ve stejném období loňského roku, uvádí UNAMA ve své zprávě, podle níž se rovněž zvýšil o 37 procent počet obětí z řad žen a o 23 procent v případě dětí. "Je třeba využít každou možnou příležitost k míru," prohlásila zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán Deborah Lyonsová a dodala, že pokud se míra násilí okamžitě nesníží, tisíce dalších Afghánců letos ještě budou zabity nebo zraněny.

Ozbrojenci radikálního hnutí Tálibán byli podle mise zodpovědní za 43,5 procent civilních obětí, zatímco vládní vojáci jich mají na svědomí 25 procent. Ostatním způsobili zranění nebo smrt radikálové z Islámského státu nebo různé další protivládní či provládní skupiny, podotkla agentura Reuters.

Podle nezávislé afghánské komise pro lidská práva (AIHRC) v loňském roce způsobily boje mezi znesvářenými stranami v Afghánistánu, kde žije kolem 38 milionů lidí, smrt nebo zranění 8500 civilistům, z nichž skoro tři tisíce zemřely. To je více než v roce 2019, kdy při útocích zemřelo zhruba 2800 civilistů.

Zatímco násilí v neklidné zemi v poslední době roste, mírová jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem váznou. Prezident Spojených států Joe Biden se dnes chystá oficiálně oznámit stažení 2500 zbývajících amerických vojáků ze země do 11. září 2021 - k výročí dvaceti let od teroristických útoků Al-Káidy na USA, které byly podnětem ke vstupu USA a jejich spojenců do Afghánistánu. Washington odchod původně plánoval na jaro, na květnovém termínu se s Tálibánem dohodla minulá administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Jednotky dalších zemí NATO budou Afghánistán opouštět v koordinaci s vojáky Spojených států, uvedl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Z ruského ministerstva zahraničí dnes podle agentury Reuters zaznělo, že americký plán stáhnout vojáky z Afghánistánu až v září porušuje existující dohodu USA s Tálibánem a mohl by zkomplikovat mírový proces v zemi a vést k eskalaci násilí. Tálibán se v reakci na záměr Washingtonu nechal slyšet, že se nezúčastní žádných jednání o budoucnosti Afghánistánu, dokud ze země neodejdou všichni zahraniční vojáci.

Související

Více souvisejících

Afghanistán

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 48 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy