V Mali se jedná o obnovení civilní vlády, junta uvažuje o propuštění exprezidenta

Delegace Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) se o víkendu dohodla se zástupci vojenské junty v Mali na některých aspektech dalšího směřování země po armádním převratu z minulého týdne.

Boubou Cisse odstoupil po vzpouře
doporučujeme

Obě strany to oznámily po nedělních jednáních, přičemž podle agentury Reuters doplnily, že u vícero otázek zatím shoda nepanuje. Podle zdrojů agentury AFP navrhla junta tříleté přechodné období s představitelem ozbrojených sil v čele země.

Armáda se v Mali chopila moci minulé úterý a zajala úřadujícího prezidenta Boubacara Keitu i předsedu vlády Bouboua Cissého. Země předtím několik měsíců zažívala protivládní demonstrace pramenící z protestů opozice proti výsledkům jarních voleb či z nespokojenosti s pokračujícími aktivitami islámských radikálů. Keita krátce po zadržení rezignoval na prezidentskou funkci a armádní vzbouřenci ohlásili, že chtějí politickou změnu a uspořádání nových voleb v "rozumném termínu".

Zatímco v Mali mnozí slavili, ze zahraničí přicházela vyjádření odsuzující převrat. Nesouhlas s ním vyjádřily i země 15členného bloku ECOWAS, který nyní zprostředkovává vyjednávání s cílem obnovit v zemi civilní správu. Delegace vedená exprezidentem Nigérie Goodluckem Jonathanem je v Bamaku od soboty, píše Reuters.

"Byli jsme schopni se shodnout v několika bodech, zatím ale ne ve všech diskusích," řekl Jonathan médiím po dlouhé schůzce s představiteli junty v čele s plukovníkem Assimim Goitou. Mluvčí junty zase ohlásil "kompromis v určitých aspektech", ani jedna strana ale nebyla konkrétnější.

Jednání v metropoli Mali budou dnes pokračovat. AFP s odvoláním na zdroje na obou stranách uvedla, že junta navrhuje ustavení dočasné vlády složené převážně z důstojníků a vedené zástupcem armády. Ta by zemi vedla tři roky s cílem "přezkoumat základy malijského státu".

Kromě podmínek návratu k civilní vládě se vyjednává také o vývoji sankcí ze strany ECOWAS a o osudu zadržovaného Keity. Junta podle informací AFP připouští ukončení vazby exprezidenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Libye se převrátil člun s migranty, 16 lidí zemřelo

25.09.2020 20:02 Nejméně 16 migrantů směřujících do Evropy utonulo ve Středozemním moři, když se u libyjského…

Čad pozastavil žádost o zapsání Čadského jezera do UNESCO, dá přednost ropě

24.09.2020 14:08 Čad stáhl svou žádost o zařazení Čadského jezera na seznam světového dědictví UNESCO. Země se totiž…

Začarovaný kruh týrání. Libye není pro migranty navrácené z moře bezpečná,…

24.09.2020 10:21 Tisíce uprchlíků zadržených při pokusu dostat se do Evropy a vrácených do Libye zmizelo ze…

Čekají Mali nové volby? Situaci v zemi a dopady převratu okomentoval…

20.09.2020 15:15 Koncem minulého týdne zareagovala malijská opozice na převrat iniciovaný armádou příslibem dohody.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama