V Nairobi se zřítil šestipodlažní dům, lidé jsou uvězněni pod sutinami

V keňském hlavním městě Nairobi se dnes zřítil šestipodlažní obytný dům, v jehož troskách zahynuli nejméně tři lidé a dalších 27 osob utrpělo zranění. Další obyvatelé jsou však zřejmě stále uvěznění v troskách. Záchranáři se snaží vyprostit ženu, jejíž křik je slyšet pod sutinami. S odvoláním na sdělení keňské policie o tom informovala agentura Reuters. Hroucení budov v Nairobi je poměrně častý jev, řada jich totiž byla vystavěna bez patřičných povolení.

Přidejte svůj názor

Keňská policie
doporučujeme

Velitel obvodní policie Philip Ndolo agentuře AP řekl, že místní obyvatelé bezprostředně po neštěstí zachránili z rozvalin holýma rukama deset lidí, z nichž byli dva mrtví. Keňský červený kříž na twitteru brzy odpoledne uvedl, že zachráněných je zatím 11 osob. Místní policie nyní hovoří o 27 raněných.

Záchranné akci přihlížely stovky obyvatel okolních domů. Na místo později dorazila také armáda. Vedle sutin sice byla přistavena těžká technika, úřady se však nejprve obávaly ji do pátracích prací zapojit, aby neublížili případným přeživším uvízlým v troskách. Podle AP však později začal v sutinách pracovat bagr a byla slyšet sbíječka.

Zatím není jasné, kolik bylo v budově v době neštěstí dohromady lidí. Dům se zhroutil kolem osmé ranní místního času (10:00 SEČ) a bylo v něm stále mnoho obyvatel před cestou do práce. Úřady tvrdí, že v budově žilo 22 rodin a bylo v ní celkem 57 bytů. Vyšetřovatelé se snaží najít majitele nemovitosti a získat od něj informace o nájemcích, zatím však neúspěšně.

Kolaps domů je v keňské metropoli, kde je velká poptávka po bytech, poměrně častý jev. Značný podíl viny na tom mají developeři, kteří s vidinou větších zisků mnohdy obcházejí předpisy, poznamenala AP.

Po zřícení osmi domů v Keni v roce 2015, při nichž přišlo o život 15 lidí, prezident Uhuru Kenyatta nařídil důkladné prověření všech budov v zemi, zda odpovídají stanoveným normám. Státní stavební úřad při tom zjistil, že v Nairobi je 58 procent domů neobyvatelných.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie při rozdávání humanitární pomoci, v Nigeru zemřelo 20 lidí

17.02.2020 18:52 Nejméně 20 lidí dnes ušlapal dav při rozdělování humanitární pomoci ve městě Diffa na jihovýchodě…

Masakr v Kamerunu? Mezi mrtvými je mnoho dětí, incident provází nejasnosti

17.02.2020 15:46 Aktualizováno Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně…

V hromadných hrobech v Burundi našli přes šest tisíc těl

15.02.2020 17:28 Pracovníci burundské Komise pro pravdu a usmíření našli přes 6000 těl v šesti hromadných hrobech v…

Letiště v Tripolisu pod těžkou palbou, výbuchy způsobily paniku mezi…

13.02.2020 17:26 Jediné fungující letiště Mítíka v libyjské metropoli Tripolisu bylo dnes uzavřeno kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama