Už 318 členů sekty v Keni zemřelo v důsledku půstu. Chtěli se setkat s Ježíšem

Keňa prožívá šok způsobený působením kultu v zemi. Nyní soud nařídil psychiatrické vyšetření 64 následovníků jeho lídra Paula Nthenge Mackenzieho a obvinil je z pokusu o sebevraždu. Donutil je odstěhovat se do lesa na východě země. Označil ho za útočiště před apokalypsou, následně své následovníky vyzýval k půstu, aby se mohli setkat s Ježíšem. Vyšetřovatelé zatím našli 318 těl.

Psychiatrické vyšetření musí tito lidé postoupit, protože stále odmítají jíst. Minulý týden je keňské soudy obvinily z pokusu o sebevraždu, informovala CNN. Pokus o sebevraždu je podle místních zákonů trestný čin, upozornil list NY Times.

Mackenzieho místní orgány zatkly už v polovině dubna, nevznesly proti němu ale žádné obvinění, píše Insider.

Úřady odkryly těla 318 lidí, kteří vyhladověli k smrti. Mackenzie je v půstu podporoval s tím, že „potkají Ježíše“. Takovéto sebevraždy odstartovaly v lednu letošního roku. Své následovníky děsil zprávami o blížící se apokalypse.

Podle zjištění britské stanice BBC je donutil přestěhovat se s ním do lesa Shakahola na východě země. O místu tvrdil, že je to „Svatá země“ a útočiště před apokalypsou. „Ale v děsivém zvratu se z něj stala poslední možnost, jak se dostat do nebe před koncem dnů,“ píše BBC.

Vyzýval věřící, aby nepouštěli děti do školy a odmítali lékařskou pomoc. Lidé stále umírali, v jednu chvíli dokonce probíhal pohřeb osmi dětí najednou. Vůdce sekty to nazýval „jít spát“. Podle Mackenziem vypracovaným řádem měly děti „odejít“ jako první, za nimi svobodní, ženy, muži, a nakonec církevní představitelé. Na základě této logiky měl Mackenzie i jeho asistenti stálý přísun jídla i vody, upozornil Insider.

„Když dítě zaplakalo nebo požádalo o jídlo či vodu, bylo nám řečeno, abychom vzali hůl a zbili ho, aby se mohlo jít najíst do nebe. Tak jsem se nad tím zamyslela a řekla jsem si, že v této situaci nemohu pokračovat, nemohu jíst, když moje dítě hladoví. Řekla jsem si, že když se takhle špatně cítím já, když se postím, co teprve moje dítě,“ popisuje Salema, která se „setkání s Ježíšem“ vzdala. Jde o manželku jednoho z Mackenzieho asistentů.

Zmínila, že po sedmi dnech půstu slyšela hlas od Boha, který jí řekl, že to není jeho vůle a že má na světě ještě co dělat. Salema poté přestala. „Když moje děti neumřou, měla bych přestat chodit na pohřby jiných lidí, říkali mi,“ vylíčila.

„Nejprve pastor vykopal study a řekl nám, abychom čekali na Ježíše, a my jsme čekali. Ale pak nám najednou řekl, že máme držet hladovku a jít do nebe,“ pokračovala žena. Když se lidé na tento příkaz ptali, tak jim Mackenzie řekl, že pokud smrt budou odkládat a nebe bude plné, „brána bude zavřená“.

BBC zjistila, že se Mackenzie odkazoval na nové keňské občanské průkazy. Elektronický čip v nich totiž má obsahovat zakódované osobní údaje. Nazval je „znamením šelmy“, kterému je třeba se za každou cenu vyhnout.

Salemin manžel donutil rodinu k půstu v březnu. O čtyři dny později odešel do práce (která zahrnovala pohřbívání mrtvých), načež Salema popadla děti a utekla. „Moje děti se čtyři dny postily bez jídla a vody a plakaly. Když jsem tedy viděla, že jsou tak slabé, dala jsem jim vodu a řekla jsem si, že nemohu dopustit, aby mé děti zemřely,“ řekla.

Související

Více souvisejících

Keňa

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy