Obama se pohádal s generály i poradci o strategii v Afghánistánu

Washington - Americký prezident Barack Obama se pohádal s generalitou i svými poradci o strategii v Afghánistánu. Píše to ve své nové knize novinář Bob Woodward.

Když mu generálové a poradci nebyli schopní předložit strategii, jež nepočítá s dalším zvyšováním počtu vojáků v Afghánistánu, vymyslel si ji Obama sám, tvrdí Woodward."Musíme mít plán, abychom věděli, jak jim to předáme a dostaneme se z Afghánistánu," cituje Obamu v rozhovoru s jeho vojenskými poradci novinář Bob Woodward v knize Obama's Wars (Obamovy války), která má vyjít v pondělí. Výňatky z knihy otiskl ve středu deník The Washingtoin Post."Všechno, co děláme, musí být zaměřeno na to, jak se dostat k okamžiku, kdy můžeme omezit naše stopy. Je to náš národní bezpečnostní zájem," řekl americký prezident o důvodech, proč nechce okamžitě nasadit dalších 30 000 vojáků.Obama podle Woodwarda loni usilovně hledal plán na stažení amerických jednotek z války v Afghánistánu a opakovaně naléhal na poradce a vojenské představitele, aby ho předložili. Frustrován generály, kteří neustále nabízeli jen možnosti zahrnující nasazení podstatně většího počtu vojáků, se Obama rozhodl navrhnout vlastní strategii - tajný šestistránkový dokument, který omezuje americké zapojení v zemi, píše Woodward.Podle záznamů ze schůzek a citací z tajných materiálů o revizi strategie v Afghánistánu v roce 2009 se Obama vyhýbal vyslovit slovo vítězství, když popisoval cíle. Americký prezident také odmítl žádost armády o posily 40 000 vojáků jako součást širší mise, která ovšem nemá předvídatelný konec. "Neděláme to na deset let," řekl Obama ministrovi obrany Robertu Gatesovi a ministryni zahraničí Hillary Clintonové na setkání 26. října 2009. "Neutratím za to bilión dolarů."Místo toho Obama schválil "jen" 30 000 dalších vojáků a stanovil rok 2011 jako začátek stahování jednotek z Afghánistánu. Jeho poradci s tím nesouhlasili, Woodward například cituje poradce amerického prezidenta pro Afghánistán generála Douglasa Lutea a Richarda Holbrookea, prezidentova zvláštního zástupce pro Afghánistán a Pákistán.V rozhovoru s Woodwardem Obama v červenci prohlásil, že Spojené státy jsou schopny zvládnout i větší teroristický útok, než bylo 11. září 2001. "Můžeme vstřebat teroristický útok. Uděláme všechno, abychom se tomu vyhnuli, ale i 11. září dokonce i větší útok, můžeme vstřebat a být silnější," ujistil prezident.

Související

Donald Trump

PŘEHLEDNĚ: Kdo podpořil americké kandidáty na prezidenta?

Kandidáti na prezidenta Spojených států, demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump, už obdrželi podporu od mnoha osobností. Zatímco současné viceprezidentce ohlašují podporu hlavně politici, exprezidentovi slíbil velké finanční injekce miliardář Elon Musk. 

Více souvisejících

Barack Obama

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

včera

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

včera

Co Nassraláhova smrt udělá s Blízkým východem? Hrozí „svatá válka“ na obranu Libanonu

Smrt šéfa Hizballáhu Hassana Nassraláha vyvolala další růst napětí v regionu Blízkého východu. Izrael sebral Teheránu kus důležitého vlivu a lze očekávat, že se Íránci budou chtít pomstít. Zároveň stále není jasné, jak zareagují jiné arabské země – ne kvůli válce Izraele s Hizballáhem, ale kvůli napadení suverénního Libanonu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy