Do Sýrie uprchlo před izraelskými leteckými útoky už sto tisíc lidí

Asi 100 000 Libanonců a Syřanů uprchlo do Sýrie, aby unikli před izraelskými leteckými útoky, uvedl v pondělí vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Uvedl to server Jerusalem Post.

UNHCR je podle Grandinho vyjádření přítomna na čtyřech hraničních přechodech, kde spolupracuje s místními úřady a Syrským červeným půlměsícem na poskytování pomoci příchozím. Hromadný exodus do válkou zasažené Sýrie začal 23. září a počet uprchlíků stále roste.

"Lidé odcházejí z válkou postižené země do země, kterou již 13 let sužuje konflikt. Je to nesmírně obtížné rozhodnutí," uvedl v pátek Gonzalo Vargas Llosa, představitel UNHCR v Sýrii. Dodal, že prchající lidé přijíždějí do Sýrie vyčerpaní, traumatizovaní a zoufale potřebují pomoc.

Izrael minulý týden zahájil nejintenzivnější letecké útoky na Libanon od války v roce 2006, s cílem zničit pozice Hizballáhu. Dosud tyto útoky vedly k více než 700 obětem, včetně 14 zdravotníků.

Americký ministr obrany Lloyd Austin už ve čtvrtek varoval před hrozbou totální války mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh, zároveň však zdůraznil, že diplomatické řešení je stále možné. Informovala o tom agentura Reuters.

"Čelíme reálnému riziku totální války, která by mohla mít devastující důsledky pro Izrael i Libanon," řekl Austin po setkání se svými britskými a australskými protějšky.

Navzdory rostoucímu napětí v posledních dnech podle něj stále existuje možnost diplomatického řešení. "Diplomatická cesta je stále otevřená," dodal.

Když byl dotázán na hranice americké podpory pro Izrael, Austin uvedl, že Spojené státy zůstávají pevně odhodlány pomáhat Izraeli chránit jeho území.

Izrael v posledních dnech zahájil nejmasivnější letecké útoky na Libanon od války v roce 2006, přičemž podle izraelské armády cílí na pozice Hizballáhu. Útoky si již vyžádaly přes 600 obětí.

Prezident USA Joe Biden spolu s dalšími světovými lídry apeloval na okamžité 21denní příměří mezi Izraelem a Hizballáhem, připomněla agentura AFP. Izraelský ministr zahraničí však tento návrh odmítl.

Podle Austina by příměří poskytlo čas na dosažení dohody, která by umožnila vysídleným Izraelcům a libanonským civilistům vrátit se do svých domovů.

Tento klid zbraní by mohl být také využit k dokončení dohody o příměří v Pásmu Gazy a k propuštění rukojmích unesených Hamásem během loňského útoku na jih Izraele.

"Čeká nás náročná práce, ale jsme odhodláni ji zvládnout. A ano, jsem optimista," uzavřel Austin. 

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu řekl, co je cílem útoků v Libanonu

V neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil oblast na hranici s Libanonem, kde zdůraznil, že Izrael je připraven podniknout veškeré kroky k tomu, aby militantní hnutí Hizballáh zatlačil severně od řeky Lítání, která leží přibližně 30 kilometrů od izraelsko-libanonské hranice. 

Více souvisejících

libanon Sýrie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

před 8 hodinami

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy