Jižní Korea se aktuálně nachází v politické krizi, kterou vyvolalo vyhlášení a následné rychlé zrušení stanného práva prezidentem Jun Sok-jolem. Tento dramatický krok, jenž trval pouhých několik hodin, zasáhl demokratickou zemi, která si historicky nese bolestivé vzpomínky na autoritářskou vládu.
V úterních nočních hodinách prezident v televizním projevu bez předchozího varování vyhlásil stanné právo. Tento krok odůvodnil obviněním hlavní opoziční Demokratické strany ze sympatií k Severní Koreji a „proti-státní“ činnosti, včetně snahy zablokovat vládní rozpočet a impeachovat klíčové prokurátory. Stanné právo přeneslo dočasnou vládu na armádu, zakázalo politické aktivity, protesty, shromáždění i šíření „podvratných“ názorů.
Vyhlášení okamžitě vyvolalo odpor napříč politickým spektrem i veřejností. Opoziční zákonodárci se v noci pokusili prorazit vojenské kordony u parlamentu, kde svolali mimořádnou schůzi. Všichni přítomní poslanci jednomyslně hlasovali proti dekretu, čímž prezidenta právně zavázali k jeho zrušení. Do rána Yoon ustoupil, oznámil stažení vojáků a zrušení stanného práva.
Prezidentův kontroverzní krok vedl k rozsáhlým výzvám k jeho odstoupení. Šest opozičních stran již ve středu předložilo návrh na jeho impeachment, o kterém se má hlasovat v následujících dnech. Pokud návrh získá dvoutřetinovou podporu v parlamentu, bude předán Ústavnímu soudu. Po dobu soudního řízení by byl prezident zbaven svých pravomocí.
Krize dále zkomplikovala už tak napjaté politické prostředí. Prezident čelí odporu nejen opozice, ale i části vlastní strany, jejíž šéf veřejně kritizoval rozhodnutí vyhlásit stanné právo. Z funkce rezignovalo více než deset členů prezidentské kanceláře, včetně šéfa jeho personálu.
Vyhlášení stanného práva vyvolalo obavy nejen v Jižní Koreji, ale i na mezinárodní scéně. Spojené státy, které mají v zemi téměř 30 000 vojáků, vyjádřily „vážné obavy“ a následně uvítaly jeho zrušení. Washington zdůraznil, že demokracie je klíčovým pilířem americko-jihokorejského spojenectví.
Pro Jižní Koreu, jež se od 80. let etablovala jako prosperující demokracie, je vyhlášení stanného práva mimořádně neobvyklé. Země však má za sebou temné období autoritářských režimů a vojenské vlády, během nichž bylo stanné právo vyhlašováno za účelem potlačení opozice. Poslední takový případ nastal v roce 1980 při násilném potlačení protestů v Kwangdžu.
Budoucnost prezidenta a jeho vlády zůstává nejistá. Opozice pokračuje v tlaku na jeho odstoupení a slibuje trestní stíhání za údajnou velezradu. Největší odborová organizace země vyhlásila neomezenou generální stávku, dokud prezident neodstoupí.
Krize nejen že ohrožuje politickou stabilitu Jižní Koreje, ale také zpochybňuje schopnost vlády řešit klíčové otázky, včetně ekonomické politiky, vztahů se Severní Koreou a role Jižní Koreje v regionální bezpečnosti.
Související
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák