Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.
Radchenko vysvětluje, že kubánská krize je historicky považována za jeden z nejnebezpečnějších okamžiků studené války. Přestože hrozilo nebezpečí, že by konflikt mohl eskalovat do jaderného střetu, obě strany – americký prezident John F. Kennedy i sovětský vůdce Nikita Chruščov – měly hluboký strach z jaderné války. Chruščov byl například zděšen návrhem kubánského vůdce Fidela Castra na preventivní jaderný útok.
Navzdory tomu byla situace napjatá, zejména kvůli nedostatku informací o protivníkových záměrech. Například USA netušily, že Sověti rozmístili na Kubě taktické jaderné zbraně, což mohlo vést k fatálnímu rozhodnutí, kdyby Spojené státy zahájily invazi, uvedl pro server Meduza.
Radchenko argumentuje, že současné technologie a komunikace mezi Ruskem a USA významně snižují riziko nechtěné eskalace. Satelitní snímky, signálová zpravodajství a přímé komunikační kanály umožňují oběma stranám lépe monitorovat a chápat situaci. Dokonce i během konfliktu na Ukrajině existuje jistá míra koordinace, například varování o plánovaných raketových útocích.
I když se dnes zdá, že nebezpečí neúmyslné jaderné války je menší, historické incidenty, jako je případ Stanislava Petrova v roce 1983, který ignoroval falešný poplach o jaderném útoku, naznačují, že chyby nejsou zcela vyloučeny. Radchenko však zdůrazňuje, že tyto systémy jsou dnes lépe chráněny proti selhání.
Podle Radchenka je Putin racionální hráč, který využívá jaderné zbraně jako nástroj zastrašování a politického nátlaku. Přestože Putin často zmiňuje možnost použití jaderných zbraní, Radchenko nevěří, že by skutečně plánoval zahájit jaderný útok. Spíše se snaží maximalizovat politické výhody hrozbou, než aby riskoval katastrofu.
Carlson tvrdí, že mezi USA a Ruskem v posledních dvou letech neprobíhá žádná komunikace. Radchenko tento názor odmítá a připomíná, že tzv. „backchannels“ – neoficiální komunikační kanály – jsou z definice neveřejné. Upozorňuje na příklady z minulosti, kdy Sovětský svaz a USA řešily krize přes diplomatické a zpravodajské kanály. I dnes existují přímé linky mezi Washingtonem a Moskvou, které minimalizují riziko špatného porozumění.
Radchenko uznává, že situace mezi USA a Ruskem je nebezpečná, ale odmítá Carlsonovu tezi, že jsme blíže jaderné válce než během kubánské krize. Moderní technologie, komunikace a Putinova zdrženlivost podle něj výrazně snižují riziko. Přesto varuje, že jaderné zbraně zůstávají hrozbou, a vyzývá k obezřetnosti a důsledné diplomacii.
Související

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
válka na Ukrajině , Vladimír Putin , Tucker Carlson
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
včera

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
včera

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
včera

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
včera

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
včera

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
včera

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
včera

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
včera

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
včera

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
včera

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
včera

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
včera

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
včera

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
včera

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
včera

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
včera
Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.
Zdroj: Libor Novák