Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.
Radchenko vysvětluje, že kubánská krize je historicky považována za jeden z nejnebezpečnějších okamžiků studené války. Přestože hrozilo nebezpečí, že by konflikt mohl eskalovat do jaderného střetu, obě strany – americký prezident John F. Kennedy i sovětský vůdce Nikita Chruščov – měly hluboký strach z jaderné války. Chruščov byl například zděšen návrhem kubánského vůdce Fidela Castra na preventivní jaderný útok.
Navzdory tomu byla situace napjatá, zejména kvůli nedostatku informací o protivníkových záměrech. Například USA netušily, že Sověti rozmístili na Kubě taktické jaderné zbraně, což mohlo vést k fatálnímu rozhodnutí, kdyby Spojené státy zahájily invazi, uvedl pro server Meduza.
Radchenko argumentuje, že současné technologie a komunikace mezi Ruskem a USA významně snižují riziko nechtěné eskalace. Satelitní snímky, signálová zpravodajství a přímé komunikační kanály umožňují oběma stranám lépe monitorovat a chápat situaci. Dokonce i během konfliktu na Ukrajině existuje jistá míra koordinace, například varování o plánovaných raketových útocích.
I když se dnes zdá, že nebezpečí neúmyslné jaderné války je menší, historické incidenty, jako je případ Stanislava Petrova v roce 1983, který ignoroval falešný poplach o jaderném útoku, naznačují, že chyby nejsou zcela vyloučeny. Radchenko však zdůrazňuje, že tyto systémy jsou dnes lépe chráněny proti selhání.
Podle Radchenka je Putin racionální hráč, který využívá jaderné zbraně jako nástroj zastrašování a politického nátlaku. Přestože Putin často zmiňuje možnost použití jaderných zbraní, Radchenko nevěří, že by skutečně plánoval zahájit jaderný útok. Spíše se snaží maximalizovat politické výhody hrozbou, než aby riskoval katastrofu.
Carlson tvrdí, že mezi USA a Ruskem v posledních dvou letech neprobíhá žádná komunikace. Radchenko tento názor odmítá a připomíná, že tzv. „backchannels“ – neoficiální komunikační kanály – jsou z definice neveřejné. Upozorňuje na příklady z minulosti, kdy Sovětský svaz a USA řešily krize přes diplomatické a zpravodajské kanály. I dnes existují přímé linky mezi Washingtonem a Moskvou, které minimalizují riziko špatného porozumění.
Radchenko uznává, že situace mezi USA a Ruskem je nebezpečná, ale odmítá Carlsonovu tezi, že jsme blíže jaderné válce než během kubánské krize. Moderní technologie, komunikace a Putinova zdrženlivost podle něj výrazně snižují riziko. Přesto varuje, že jaderné zbraně zůstávají hrozbou, a vyzývá k obezřetnosti a důsledné diplomacii.
Související
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
válka na Ukrajině , Vladimír Putin , Tucker Carlson
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák