Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

Jun Sok-jol pochází z rodiny akademiků. Jeho otec byl profesorem ekonomie a matka působila jako učitelka. Již od mládí vynikal inteligencí a vytrvalostí, což mu umožnilo vystudovat prestižní Soulskou univerzitu, kde získal titul z práva. Po ukončení studia v roce 1981 se věnoval dalšímu vzdělávání a získal zkušenosti v oblasti právní praxe.

Po více než desetileté praxi jako prokurátor se Jun Sok-jol stal známým svou nekompromisním snahou o potírání korupce. Jeho vyšetřování zahrnovala jak politické představitele, tak velké korporace. Tato činnost mu získala pověst tvrdého a nezávislého bojovníka proti nespravedlnosti.

Jedním z jeho největších úspěchů bylo vedení vyšetřování bývalé prezidentky Park Geun-hye, která byla v roce 2016 obviněna z korupce a zneužití pravomocí. Tento případ nejen upevnil jeho pověst mezi veřejností, ale také přispěl k jeho vzestupu v politickém životě.

V roce 2019 byl Jun Sok-jol jmenován generálním prokurátorem Jižní Koreje. Během svého působení na tomto postu se zaměřil na vyšetřování vysoce postavených činitelů, včetně případů spojených s tehdejší vládou. Tato činnost však vyvolala napětí mezi ním a prezidentem Munem Jae-inem, což nakonec vedlo k jeho rezignaci.

Po odchodu z funkce se Jun Sok-jol rozhodl vstoupit do politiky. V roce 2021 oznámil kandidaturu na prezidenta za konzervativní stranu Lidové síly. Jeho kampaň byla postavena na slibech ekonomického růstu, reformách a tvrdém postoji vůči Severní Koreji. Ve volbách v roce 2022 zvítězil s těsným náskokem nad svým soupeřem z Demokratické strany.

Během svého prezidentského mandátu se Jun Sok-jol soustředí na posilování vztahů se Spojenými státy, modernizaci armády a snahu o hospodářské reformy. Jeho politika vůči Severni Koreji je považována za jednu z nejtvrdších v posledních desetiletích.

Nicméně jeho vedení čelí mnoha kontroverzím. Kritici ho obviňují z autoritářských tendencí a nedostatečného důrazu na dialog. Vyhlášení stanného práva v roce 2024 a jeho následné odvolání po odporu parlamentu i veřejnosti vyvolaly ostré debaty o jeho schopnosti řídit zemi.

Jun Sok-jol je ženatý s Kim Kun-hee, podnikatelkou a umělkyní. Pár je bezdětný. Jun je známý svým minimalistickým životním stylem a silným smyslem pro spravedlnost. Ve svém volném čase se věnuje čtení a cestování.

Jun Sok-jol zůstává klíčovou postavou jihokorejské politiky. Jeho rozhodné jednání a odhodlání bojovat proti korupci mu přinesly uznání, ale jeho kontroverzní kroky jako včerejší vyhlášení stanného práva vyvolávají pochybnosti o jeho vedení. Jižní Korea pod jeho vedením prochází obdobím změn, které mohou mít dlouhodobý dopad na budoucnost země. 

Související

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.
Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Více souvisejících

Jižní Korea Jun Sok-jol

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky

Jen několik hodin poté, co se nový papež Lev XIV. objevil na balkoně baziliky svatého Petra a poprvé pozdravil tisíce shromážděných věřících, se vrátil do svého dosavadního domova – paláce Sant'Uffizio. Tam ho přivítal nadšený zástup zaměstnanců a bývalých kolegů, kteří mu srdečně gratulovali. Mladá dívka mu předala Bibli, aby ji požehnal a podepsal. „Samozřejmě – i když si budu muset zkusit nový podpis,“ řekl s úsměvem papež. „Ten starý už mi nebude k ničemu.“

před 1 hodinou

Pákistánská armáda

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii

Napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi – Indií a Pákistánem – v sobotu ráno výrazně eskalovalo poté, co pákistánská armáda oznámila zahájení vojenské operace proti Indii. Ta má být podle oficiálního prohlášení odvetou za údajné indické raketové údery na několik pákistánských leteckých základen včetně objektů v blízkosti hlavního města Islámábádu. Oznámení následovalo po varovném prohlášení vlády, v němž Pákistán vyzývá Indii, aby se připravila na odpověď.

před 2 hodinami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.

před 3 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

Fico je v Moskvě. Pobaltí mu bránilo, letadlo zvolilo jinou trasu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) ve čtvrtek večer dorazil do Moskvy, kde se dnes zúčastní vojenské přehlídky u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války. Informovala o tom ruská státní agentura TASS

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy