EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou

Evropská unie stále nemá připravený konkrétní plán na nástup zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa k moci. Ať už má Evropská komise připravenou jakoukoli taktiku na obchodní válku se Spojenými státy, nejnáročnějším úkolem bude udržení jednoty celé unie. 

Brusel teď podle serveru Politico čeká na konkrétní Trumpovy plány, přičemž nepodniká žádné specifické akce, aby se na případné vyhlášení obchodní války připravil. „EU je v režimu naslouchání,“ sdělil nejmenovaný vysoce postavený diplomat. 

Jenže oproti roku 2016, kdy se Trump připravoval na svou první administrativu, má Evropská unie daleko víc co ztratit. „Bude to zcela jiný druh vlády, který bude mnohem více narušovat evropské zájmy než ten, který jsme viděli minule, a to v době, kdy je v sázce mnohem více,“ varoval Mark Leonard z Evropské rady pro zahraniční vztahy. 

Trump už v úterý ohlásil plánované zvýšení cel na všechny produkty dovážené z Číny o 10 %, zboží z Kanady a Mexika postihnout cla ve výši až 25 %. „20. ledna podepíšu jako jeden z mnoha svých prvních exekutivních příkazů všechny potřebné dokumenty k tomu, abych Mexiku a Kanadě naúčtoval 25% clo na VŠECHNY výrobky přicházející do Spojených států a jejich směšné otevřené hranice,“ uvedl Trump podle serveru NBC News.

„Toto clo bude platit do té doby, dokud drogy, zejména fentanyl, a všichni nelegální cizinci nezastaví tuto invazi do naší země,“ doplnil s tím, že se zvýšení cel bude týkat i Číny. „S Čínou jsem mnohokrát jednal o obrovském množství drog, zejména fentanylu, které se posílají do Spojených států – ale bezvýsledně. Dokud s tím nepřestanou, budeme na všechny jejich četné výrobky dovážené do Spojených států amerických uvalovat na Čínu dodatečné clo ve výši 10 %, a to nad rámec jakýchkoli dalších cel,“ upozornil.

Budoucí šéf Bílého domu ohlásil kroky, které jsou přímo proti jeho obchodním spojencům v rámci organizace USMCA. Tato dohoda zajišťuje mimo jiné zónu volného obchodu mezi třemi zeměmi – a o její založení usiloval sám Trump poté, co vyjádřil značnou „nelibost“ k dosavadní dohodě NAFTA (Severoamerická zóna volného obchodu). 

Ačkoliv Mexiko a Kanada jsou důležitými partnery v rámci USMCA, jejich obchodní struktura je více zaměřena na konkrétní odvětví, jako jsou automobily, zemědělství a energetika. Navíc tyto země mají s USA užší integrované dodavatelské řetězce, což znamená, že cla na tyto partnery budou mít hlavně lokální než globální dopady.

Na rozdíl od toho obchodní vztahy mezi USA a EU jsou mnohem komplexnější a do velké míry i globálnější. USA a EU mají rozsáhlé obchodní vztahy, které pokrývají nejen zboží, ale i služby, technologie, investice a regulace. 

Navíc obě strany často spolupracují na řešení globálních otázek, jako jsou změny klimatu, standardizace technologií a ochrana dat. V rámci této spolupráce ale dochází také k častým sporům, například o subvence pro letecký průmysl (Airbus vs. Boeing) nebo o cla na zemědělské produkty.

Pokud tedy Trump ohlásí vyšší cla proti zboží z Evropské unie, bude to mít daleko masivnější dopady než zvýšení cel v rámci USMCA. Mezi oběma stranami existuje obrovská obchodní výměna, přičemž případné zvýšení cel nenaruší pouze obchod, ale také vzájemné investice. 

Podle Evropské komise byly v roce 2023 Spojené státy největším partnerem EU pro export zboží – podíl na celkovém evropském vývozu do světa činil až 19,7 %. V rámci dovozu byly Spojené státy za loňský rok druhým největším dovozním partnerem, proudilo odtud 13,7 % všeho importu.

Jestliže nastane obchodní válka (tedy masivní vzájemné zvyšování cel), dá se očekávat další zvýšení závislosti na Číně, která obchodní války mezi USA a EU může využít a nabídnout evropským zemím svůj obrovský trh s podstatně nižšími cly. 

Už minulý týden ekonom Pavel Kuchař z olomoucké Univerzity Palackého pro EuroZprávy.cz přiblížil, na koho budou mít zvýšená cla největší dopad. „Pokud budou cla zavedena, důsledky ponesou především američtí spotřebitelé, a to v podobě vyšších cen a omezenějšího výběru zboží,“ vysvětlil.

„Obecně by se dalo říct, že se clo obvykle přenáší na konečného zákazníka prostřednictvím vyšších cen. Pokud americký trh nemá alternativní domácí výrobu nebo levnější zdroje, spotřebitelé zaplatí více za produkty jako automobily, elektroniku nebo luxusní zboží,“ upřesnil Kuchař.

Evropské ekonomiky – včetně té české, se mohou do budoucna orientovat k zemím globálního Jihu. „Tyto státy v současnosti zaznamenávají rychlejší ekonomický růst než tradiční euroatlantičtí obchodní partneři a naléhavě potřebují kapitál na pořízení technologií a budování infrastruktury nezbytné pro svůj rozvoj,“ poznamenal.

Evropská unie nemá dobré zkušenosti z minulé Trumpovy administrativy. EU totiž v roce 2018 uvalila pouze omezená odvetná opatření tak, aby zamezila eskalaci. Navzdory tomu Trump ještě v témže roce pohrozil uvalením cel na vývoz automobilů z EU.

Spirála odvetných opatření se může protáhnout na velmi dlouhou dobu – a odtud pochází nadnesený název „obchodní válka“. EU chce být připravená na Trumpův nástup a dotlačit ho k dohodě „už v prvním kole“. 

Jak ale upozorňuje Politico, aby EU mohla vzdorovat Spojeným státům úspěšně, potřebuje jednotu – a její udržení bude tou vůbec největší výzvou. „Svět se skládá z býložravců a masožravců. Pokud se rozhodneme zůstat býložravci, pak zvítězí masožravci a my pro ně budeme trhem,“ varoval francouzský prezident Emmanuel Macron. 

Související

Kyjev Původní zpráva

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.
oděvy

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové

Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) clo Emmanuel Macron USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.

před 1 hodinou

Kyjev

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.

před 1 hodinou

Donald Trump

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

před 2 hodinami

Donald Trump

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Starlink, Photo by Mariia Shalabaieva

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti

Ukrajina je i nadále plně závislá na satelitní síti Starlink, kterou provozuje technologický magnát Elon Musk. Tato služba je pro ukrajinskou armádu během války s Ruskem zcela zásadní, neboť zajišťuje komunikaci na frontě, v nemocnicích či na vojenských základnách. Podle odborníků ale v současnosti neexistuje žádná jiná alternativa, která by se Starlinku vyrovnala.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Anna Slováčková

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech

Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Lídr francouzské krajní pravice a předsedkyně strany Národní sdružení (Rassemblement National – RN) Marine Le Pen označila verdikt soudu, který jí na pět let zakázal kandidovat ve veřejných funkcích, za "čarodějnický hon". Podle ní se nejedná o spravedlnost, ale o politický akt. „Nevzdám se,“ prohlásila v neděli na demonstraci na náměstí Place Vauban nedaleko Eiffelovy věže před tisíci podporovatelů.

včera

HC Sparta Praha

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0

Semifinálová série mezi hokejisty brněnské Komety a pražskou Spartou pokračuje ve velkém tempu a po čtyřech duelech je znovu srovnáno. Sparta totiž ve čtvrtém utkání na ledě soupeře vybojovala těsné vítězství 1:0 a stav série je tak 2:2 na zápasy. Hrdiny večera byli útočník Michal Řepík, který skóroval už v první třetině, a brankář Jakub Kovář, jenž si připsal čisté konto díky 19 úspěšným zákrokům.

včera

včera

Izraelské ozbrojené složky

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.

včera

Dovoz a vývoz zboží

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil

Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.

včera

včera

oděvy

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové

Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.

včera

včera

Elon Musk

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU

Šéf Tesly a vládní činitel Elon Musk v sobotu veřejně podpořil myšlenku zrušení všech cel a vytvoření zón volného obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Jeho prohlášení přichází jen pár dní poté, co americký prezident Donald Trump oznámil nová cla na dovoz z EU a dalších zemí, čímž odstartoval novou vlnu obchodních napětí.

včera

Demonstrace v USA proti Trumpovi

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi

V sobotu se napříč Spojenými státy uskutečnila největší vlna protivládních protestů od nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Tisíce lidí vyšly do ulic ve více než 1 200 lokalitách všech 50 států. Protestní akce se konaly i v zahraničí – například v Londýně, Paříži nebo Berlíně.

včera

RECENZE: Degenerace kinematografie ve prospěch TikToku. Sledování Minecraft filmu bolí

Z hlediska blockbusterů pustá jarní nabídka kin dostala injekci v podobě rýsujícího se diváckého hitu. Minecraft film se po několika letech vývoje dostává na plátna. Adaptace pravděpodobně nejpopulárnější videohry historie je bohužel obludně bezduchým a rozpadajícím se produktem své doby.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy