Donald Trump, nově zvolený prezident USA, oznámil záměr zavést 25% clo na všechny produkty dovážené z Mexika a Kanady a zvýšit clo na čínské zboží o dalších 10 %. Tato opatření plánuje zavést prostřednictvím výkonných nařízení ihned po svém nástupu do úřadu 20. ledna.
Trump uvedl, že tato cla zůstanou v platnosti, dokud Mexiko a Kanada nepodniknou razantní kroky proti pašování drog, zejména fentanylu, a nezastaví nelegální migraci přes hranice USA. V případě Číny argumentuje její neschopností zastavit tok chemických látek potřebných pro výrobu fentanylu, které jsou využívány drogovými kartely, včetně těch mexických.
Čína na Trumpova slova reagovala varováním, že „v obchodní válce nikdo nezvítězí“. Mluvčí čínské ambasády Liu Pengyu poukázal na opatření, která Čína údajně již přijala v rámci spolupráce s USA při potírání obchodování s narkotiky, a označil Trumpovy výroky za neodpovídající skutečnosti.
Kanadská vicepremiérka Chrystia Freeland zdůraznila význam spolupráce mezi USA a Kanadou na ochraně hranic a boji proti drogám. Přestože přímo nezmínila nově navrhovaná cla, zdůraznila úzkou spolupráci kanadských a amerických úřadů, například Celní služby Kanady a DEA, na omezení pašování fentanylu.
Během své předvolební kampaně Trump opakovaně označoval cla za klíčový nástroj ochrany amerického průmyslu a posílení pracovního trhu. Tvrdil, že vyšší clo na zboží z Číny, Mexika a Kanady sníží závislost USA na zahraniční produkci.
Ekonomové však upozorňují na negativní důsledky takových opatření. Cla totiž zpravidla zvyšují ceny zboží na domácím trhu, což se nejvíce dotkne běžných spotřebitelů. Podle odhadů Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii by navrhovaná cla mohla každou americkou domácnost stát více než 2 600 dolarů ročně.
Bývalý ministr práce Robert Reich zdůraznil, že cla představují regresivní daň, která disproporčně zasahuje nízkopříjmové skupiny obyvatel.
Navrhovaná cla mohou vyvolat obchodní válku podobnou té, kterou USA vedly s Čínou během Trumpova prvního prezidentského období. Analytici varují, že taková eskalace by mohla poškodit nejen vztahy USA s těmito zeměmi, ale i globální ekonomiku.
Wendy Cutler, bývalá americká obchodní představitelka, upozornila, že Kanada a Mexiko jsou na obchodních vztazích s USA silně závislé. Více než 83 % mexického exportu a 75 % kanadského exportu směřovalo v roce 2023 do Spojených států, což omezuje jejich možnosti vzdorovat Trumpovým hrozbám.
Analytici rovněž spekulují, že Trumpovy návrhy cílí na brzké zahájení vyjednávání o změnách dohody USMCA (Severoamerická dohoda o volném obchodu), která byla renegociována za jeho prvního prezidentského období a jejíž přezkum je plánován na rok 2026.
Trumpovy tarify také signalizují, že se snaží znovu získat kontrolu nad klíčovými obchodními otázkami, a to i přes nedávnou nominaci Scotta Bessenta na post ministra financí, kterou mnozí považovali za krok ke zmírnění tvrdých obchodních politik.
Shrnutí
Navrhované tarify Donalda Trumpa vyvolaly obavy z rostoucích nákladů pro americké spotřebitele, možných odvetných opatření ze strany obchodních partnerů a rizika nové obchodní války. Zatímco Trump považuje cla za nástroj posílení amerického hospodářství, mnoho expertů varuje, že jejich efektivita je omezená a náklady převyšují přínosy.
Související
USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu
Milost rodinným příslušníkům je v USA ojedinělá. Bidenovo omilostnění syna se zapíše do historie
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , clo
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 1 hodinou
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 2 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 2 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
Podle analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW) Vladimir Putin odmítá jakoukoliv formu vyjednávání s Ukrajinou, která by vedla k něčemu jinému než k úplné kapitulaci Kyjeva. Upozornil na to server SkyNews.
Zdroj: Libor Novák