Ruiny bez známek života, tisíce mrtvých. Po uzavření příměří vychází na povrch důsledky války v Libanonu

S návratem obyvatel jižního Libanonu do čtvrtí zničených bojovými střety začínají vycházet najevo skutečné důsledky více než ročního konfliktu. Data, zveřejnil server Sky News, přinášejí znepokojivý pohled na rozsah destrukce.

Centrum pro informační odolnost (CIR) ověřilo přes 400 videí, která dokumentují 300 jednotlivých incidentů zahrnujících škody na civilistech i infrastruktuře po celé zemi. Tato zjištění jsou součástí širšího výzkumu zaměřeného na dokumentaci dopadů konfliktů od 7. října minulého roku v Libanonu, Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu a v Izraeli.

Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a libanonského ministerstva zdravotnictví konflikt v Libanonu k 25. listopadu vyhnal z domovů přes 899 000 lidí a způsobil smrt téměř 4 000 osob.

Tyto statistiky nezohledňují rozlišení mezi civilisty a bojovníky hnutí Hizballáh, přičemž většina obětí byla zaznamenána od září, kdy Izrael zintenzivnil útoky na členy Hizballáhu v Bejrútu.

Ekonomické a fyzické škody způsobené válkou se v Libanonu odhadují na 8,5 miliardy dolarů. Podle zprávy Světové banky, zveřejněné 14. listopadu, bylo poškozeno nebo zcela zničeno téměř 100 000 obytných jednotek.

Přes hranice v severním Izraeli bylo z domovů evakuováno více než 60 000 lidí, přičemž při útocích Hizballáhu zahynulo 80 izraelských vojáků a 50 civilistů.

Institut pro studium války dokumentoval střety mezi Hizballáhem a Izraelem od 7. října 2023 do 26. listopadu, což bylo den před vyhlášením příměří.

Po uzavření příměří se začaly tisíce lidí vracet do opuštěných oblastí na jihu Libanonu, a to navzdory varování izraelské armády, která doporučila, aby obyvatelé zůstali severně od řeky Litani.

Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) Avichay Adraee vydal varování na sociálních sítích, kde uvedl, že pohyb směrem na jih je zakázán v nočních hodinách a že osoby nacházející se jižně od Litani nesmějí opustit své místo.

Očití svědkové natočili záběry z měst, jako je Kfarchouba a Bint Jbeil, která byla zcela zničena. Obyvatelé se často vracejí do ruin a opuštěných ulic, které nenesou žádné stopy jejich předchozího života. 

Související

Hizballáh

Jak dlouho příměří mezi Izraelem a Libanonem vydrží? Hizballáh drží prst na spoušti

Libanonské militantní hnutí Hizballáh se zavázalo pokračovat v odporu vůči Izraeli a monitoruje stahování izraelské armády z jižního Libanonu „s prstem na spoušti“. Přestože od středečního rána platí příměří, napětí v oblasti zůstává vysoké. Izraelské válečné letectvo ve čtvrtek zasáhlo zařízení, které podle izraelské armády sloužilo k uskladnění raket středního doletu, což bylo první porušení příměří. Uvedl to server The Guardian.
Eva Taterová

Začalo příměří mezi Izraelem a Hizballáhem. Expertka vidí riziko, roli může sehrát Írán

Od noci na středu zavládlo nad Libanonem příměří mezi Izraelem a militantním palestinským hnutím Hizballáh. Jestli příměří bude permanentní, to se teprve ukáže. „Alespoň oficiálně je toto příměří uzavřené na 60 dní s vizí, že povede k deeskalaci napětí a snad i trvalejšímu míru v oblasti,“ říká Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

libanon

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

před 2 hodinami

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor

Podle nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo od začátku roku v Pásmu Gazy ošetřeno více než 9 000 dětí trpících podvýživou. Odborníci na potravinovou bezpečnost zároveň varují, že pokud Izrael neukončí svou vojenskou kampaň a zcela nezruší blokádu území, region se může zcela propadnout do hladomoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že obyvatelé Gazy už nyní hladovějí.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump v Rijádu

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná

Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Karol Nawrocki

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa

Polsko za necelé dva týdny čeká klíčové druhé kolo prezidentských voleb. Politolog Ondřej Klípa z Univerzity Karlovy pro EuroZprávy.cz upozornil na zásadní rozdíly mezi kandidáty. zatímco Rafał Trzaskowski je proevropský a podporuje Ukrajinu, Piotr Nawrocki má blízko k ruským narativům. Jeho vítězství by podle Klípy posílilo proruskou propagandu a zkomplikovalo vládní agendu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ozempic

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika

Ozempic je injekční antidiabetický lék, který se stal velmi populárním, i když byl původně vyvinut pro léčbu cukrovky 2. typu. Obsahuje účinnou látku semaglutid, která reguluje hladinu cukru v krvi a v některých případech redukuje hmotnost. Toho začaly využívat celebrity, a i běžní lidé. Zdá se, že jeho užívání je jednoduché. Stačí jen pár týdnů až měsíců píchat injekci do břicha, stehna nebo horní části paže a zhubnete o několik kilo. Avšak tohle nemusí být pravda. Můžou se vyskytnout nežádoucí účinky.

před 6 hodinami

Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit

Dva zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim, kteří byli ve Washingtonu, D.C. ve středu večer brutálně zavražděni, byli partneři a plánovali svatbu. Tragédii potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo hluboký zármutek a označilo čin za „brutální teroristický útok“. Událost okamžitě vyvolala reakce napříč izraelskou politickou scénou i ve Spojených státech.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem

Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.

před 8 hodinami

Děti

Není to výmluva, ale diagnóza. Za ADHD nemůže výchova ani moderní technologie

Neurovývojová porucha, která je často mylně připisovaná nesprávné výchově nebo rozvoji moderních technologií, ovlivňuje schopnost se soustředit a rovněž brání regulaci fyzické aktivity. Ačkoli je ADHD, porucha pozornosti s hyperaktivitou (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) většinou spojována s dětmi – ve velké míře se projevuje také u dospělých lidí, i když ve většině případů diagnóza přetrvává už z dětství.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Cyril Ramaphosa

Trumpův podraz nevyšel. Ramaphosa je po útoku v Bílém domě v JAR za hvězdu

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa čelil během středeční návštěvy v Bílém domě nečekané konfrontaci ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten během společného setkání, sledovaného médii z celého světa, promítl kontroverzní video tvrdící, že v Jižní Africe dochází k „genocidě bělochů“. Ramaphosa se během vypjaté scény zachoval s chladnou hlavou, což mu doma vyneslo vlnu uznání.

před 9 hodinami

Posila z NHL Kämpf už je ve Stockholmu a má za sebou první trénink

Už ve středu večer byl k vidění v dějišti hokejového světového šampionátu, tedy ve Stockholmu, útočník Toronta David Kämpf, očekávaná posila ze zámořského Toronta. Krátce po svém příletu se zúčastnil tréninku s národním týmem, za nějž by měl nastoupit ve čtvrtek večer v klíčovém čtvrtfinále proti domácímu Švédsku.

Zdroj: David Holub

Další zprávy