Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

Tato krize přichází v době intenzivních geopolitických tlaků v Asii, kde Čína a Rusko posilují své spojenectví, zatímco Severní Korea pokračuje v rozvoji svého jaderného programu. Jižní Korea je klíčovou součástí americké strategie v regionu, kde se USA snaží čelit čínskému vlivu a severokorejským hrozbám. Washington, který má v Jižní Koreji rozmístěno téměř 30 000 vojáků, byl tímto nečekaným vývojem zaskočen.

Čína i Rusko, dlouhodobí odpůrci americké vojenské přítomnosti v Asii, bedlivě sledují situaci. Peking v posledních letech s nelibostí pozoroval posilování vztahů mezi USA, Jižní Koreou a Japonskem. Moskva, zapojená do války na Ukrajině, těží z vojenské spolupráce se Severní Koreou, která dodává Rusku zbraně i vojáky. Krize v Soulu by tak mohla poskytnout příležitost oběma zemím podkopat vliv USA v regionu.

Překvapivé vyhlášení stanného práva prezidentem Junem může poškodit důvěryhodnost Jižní Koreje jako spolehlivého spojence USA. Americký prezident Joe Biden, který v posledních letech intenzivně pracoval na posílení spolupráce mezi USA, Jižní Koreou a Japonskem, nyní čelí výzvě zachovat tuto strategickou alianci. V roce 2023 se dokonce uskutečnil historický summit v Camp Davidu, kde Biden vyjednal trilaterální dohodu o posílení bezpečnostní spolupráce.

Podle odborníků však může krize v Jižní Koreji narušit nedávné úspěchy v regionu, včetně mechanismu posílené spolupráce v oblasti jaderného odstrašení mezi Washingtonem a Soulem. Tento mechanismus je klíčový vzhledem k tomu, že Jižní Korea nemá vlastní jaderné zbraně a spoléhá na americký arzenál.

Severní Korea, známá svou schopností využívat politické nestability v Jižní Koreji, by mohla situace využít k vlastnímu prospěchu. V minulosti často prováděla provokativní raketové testy během obdobných krizí na jihu. Odborníci varují, že Pchjongjang by mohl využít současnou politickou nejistotu k dalšímu zesílení své propagandy nebo vojenských aktivit.

Peking a Moskva bedlivě sledují vývoj v Jižní Koreji. Čínský prezident Si Ťin-pching dlouhodobě kritizuje posilování amerických aliancí v Asii, zatímco Rusko, s podporou Severní Koreje, usiluje o oslabení západních pozic v regionu. Pokud by krize vedla k oslabení jihokorejské vlády, mohlo by to poskytnout Pchjongjangu, Pekingu a Moskvě příležitost k dalšímu rozšíření svého vlivu.

Současná politická situace v Jižní Koreji je znepokojivá nejen pro domácí obyvatele, ale i pro její spojence. Pokud bude prezident Jun čelit impeachmentu, proces by mohl trvat několik dní až týdnů, během nichž by premiér dočasně převzal jeho pravomoci. Tato nejistota by mohla dále oslabit pozici Jižní Koreje v klíčových mezinárodních otázkách, jako je válka na Ukrajině a napětí v Tichomoří.

Na výsledku této krize závisí nejen budoucnost Junovy vlády, ale i stabilita celé oblasti. Je jisté, že každý krok Jižní Koreje bude pečlivě sledován jejími spojenci i soupeři, kteří hledají způsob, jak využít tuto situaci ve svůj prospěch.

Související

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Více souvisejících

Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jaderná elektrárna Dukovany

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan

Stát koupí 80 % akcií ve společnosti Elektrárna Dukovany II, která realizuje projekt výstavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Dukovany. Tento krok je klíčovým milníkem v projektu, který má zásadní význam pro energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky.

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval účastníky páteční vojenské přehlídky v Moskvě. Kyjev podle jeho slov nedokáže zajistit jejich bezpečnost. Moskva reagovala slovy mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina. Dmitrij Peskov řekl, že přehlídka proběhne podle plánu. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu

Meteorologové avizovali možné úpravy platné výstrahy před sobotními bouřkami a jednu před polednem opravdu provedli. Konkrétně zrušili varování pro Českomoravskou vrchovinu a části Pardubického a Královéhradeckého kraje. Poupravili také časovou platnost výstrahy. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Roman Červenka

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna

Jen pár dní po konci ročníku tuzemské hokejové extraligy povolal kouč národního týmu Radim Rulík do reprezentace hned pět účastníků extraligového finále mezi Pardubicemi a Brnem. Zatímco z východočeského klubu zamířila do Brna, kde se momentálně koná generálka na světový šampionát v podobě Českých hokejových her, čtveřice Roman Červenka, Libor Hájek, Jáchym Kondelík a Lukáš Sedlák, z mistrovského Brna dostal pozvánku Jakub Flek.

před 10 hodinami

Ruský útok na Charkov si vyžádal desítky zraněných. (3.5.2025)

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence

Rusové před dalším krátkodobým příměřím stupňují útoky vůči sousední Ukrajině. Dronový úder si v Charkově vyžádal téměř pět desítek zraněných, informovaly místní úřady podle DW. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku opět apeluje na spojence ohledně lepší protivzdušné obrany. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Konvoj jednotek U.S. Army

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny

Plánovaná oslava 250. výročí americké armády by se letos mohla proměnit v jednu z největších vojenských přehlídek v moderní historii Spojených států – a to právě na počest prezidentových 79. narozenin. Podle dokumentů získaných agenturou Associated Press se jedná o operaci zahrnující více než 6 600 vojáků, 150 vozidel, 50 vrtulníků, sedm armádních orchestrů a tisíce civilistů.

včera

Donald Trump

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.

včera

včera

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem

Jen několik dní před svou první návštěvou Varšavy narazil nový německý kancléř Friedrich Merz na diplomatické napětí kvůli plánům své vlády zpřísnit kontroly na hranici s Polskem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy