Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

Podle kontrolorů má nedostatečné plnění daných opatření negativní vliv na účelnost, hospodárnost a efektivnost vynakládání peněžních prostředků. Nedostatky a rizika zjistil NKÚ i v oblastech, ve kterých opatření splněna byla.

Co se např. výstroje armády týče, původní kontrola ukázala, že peněžní prostředky vynaložené na zajištění armádní výstroje neodpovídaly potřebám armády a vzhledem k nízkým skladovým zásobám muselo MO výdej výstroje regulovat. Také systém distribuce výstroje byl zastaralý. Nyní se ukázalo, že ačkoliv MO rozpočet na pořízení výstroje postupně zvyšovalo, zásoby výstroje odpovídající zvýšené částce nenakoupilo. Nevyužito zůstalo téměř 1,4 mld. Kč. Z přehledu stavu zásob kontroloři např. zjistili, že ministerstvu ještě letos v březnu zcela chybělo 19 % výstrojních položek, jako jsou letní boty, reflexní bundy, nehořlavé zimní kombinézy, zásahové vesty aj.

Další opatření předpokládalo spuštění systému elektronického objednávání výstroje v roce 2022. Na něj měl navázat projekt zásilkové služby výstroje. NKÚ zjistil, že MO sice vytvořilo objednávkový systém, avšak ten bude až do března 2025 ve zkušebním provozu. Přístupové údaje pro přihlášení do systému mělo letos v dubnu 58 % příslušníků Armády ČR. Cíl, aby objednávkový systém využívali všichni příslušníci armády a aby byl výdej výstroje jednodušší a rychlejší, nebyl v době ukončení kontroly splněn. Jelikož MO současně odložilo navazující projekt zásilkové služby, vyhodnotil NKÚ peněžní prostředky použité na vybudování elektronického objednávání jako neúčelně vynaložené.

Při kontrole týkající se obrněné techniky NKÚ zjistil, že Ministerstvo obrany dostatečně nezabezpečilo opravy a udržování této techniky, nezajistilo přísun náhradních dílů a tím nezabezpečilo dostatečnou provozuschopnost tanků. Aktuální kontrola NKÚ ukázala, že MO sice mírně posílilo vlastní opravárenské kapacity, zásadní projekty pro zvýšení hospodárnosti peněžních prostředků určených na údržbu a opravy techniky však nerealizovalo. Výstavbu multifunkční haly v Jaroměři, která má sloužit ke komplexním opravám zavedené i nově zaváděné vojenské techniky, posunulo o sedm let až na rok 2032. A jak je to s náhradními díly a provozuschopností tanků? MO neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo dostatečnou zásobu náhradních dílů. V kontrolovaném období let 2019 až 2023 neuzavřelo žádnou samostatnou smlouvu na dodávky náhradních dílů potřebných pro opravy tanků v rámci vlastních opravárenských kapacit.

Aktuální zjištění NKÚ, která prověřila v roce 2018 nemovitý majetek určený pro potřeby Armády ČR, ukazují na významné nedostatky při plnění cílů souvisejících s rozvojem a udržováním nemovitostí. Zejména obnova a modernizace 11 prioritně vybraných vojenských areálů neprobíhá podle časového ani finančního plánu. MO do první etapy modernizace a obnovy areálů investovalo zatím přibližně dvě miliardy korun, což je pouze 14,5 % z plánovaných 14 mld. Kč. A protože se investiční akce posouvají v čase, bude podle NKÚ pravděpodobně docházet k dalšímu zhoršování stavu nemovitostí, k dodatečným výdajům na jejich obnovu a modernizaci, a tedy k nehospodárnému vynakládání peněžních prostředků. NKÚ např. zjistil významné riziko, že MO nestihne vybudovat garáže a související technologie pro nově nakupovaná děla. Ačkoliv první kusy děl mají být dodány již v roce 2026, v areálu určeném k jejich dislokaci neprobíhala v době ukončení kontroly modernizace ani související výstavba.

Ministerstvo obrany v reakci uvedlo, že napravit některé nedostatky nebylo možné kvůli následkům pandemie covidu i zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě, kvůli níž muselo přehodnotit některé původní plány.

"Zároveň je zpráva NKÚ potvrzením dlouhodobého podfinancování Armády ČR, kdy není možné letité přehlížení financování obrany napravit během krátké doby," uvedlo ministerstvo s tím, že zdroje, které má armáda k dispozici, neumožňují prvotní záměr realizovat.

"Bylo nutné reagovat na nové úkoly, ale rovněž i aktualizovat priority, které nejen pro armádu vyplývají ze změny bezpečnostní situace," dodal resort.

Související

Ministerstvo obrany

NKÚ: Česko není připraveno na krize a mimořádné události, obrana neumí účinně využívat peníze

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své výroční zprávě za loňský rok varuje, že Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Podle NKÚ odpovědné instituce podcenily mnohé události, včetně pandemie covidu-19, a nedostatečně se z nich poučily. Často jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků, což může vést k vážným škodám, plýtvání penězi a ohrožení zdraví obyvatel.

Více souvisejících

nkú ministerstvo obrany

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy