NKÚ upozornil na tragický stav digitalizace. Projekty se táhnou deset let, úředníci data přepisují ručně

Vybrané klíčové IT projekty na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) nebyly ani po deseti letech k letošnímu únoru dokončeny. Občané sice mohou v některých případech komunikovat s Úřadem práce nebo Českou správou sociálního zabezpečení elektronicky, úředníci však musí data ručně přepisovat, kopírovat a tisknout. 

Občané tak musí často dokládat informace, které už má státní správa k dispozici. Tento stav konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své zprávě k výsledkům kontroly prostředků určených na digitalizaci vybraných agend MPSV. Ministerstvo se závěry NKÚ nesouhlasí.

„Tisková zpráva je v klíčových bodech v rozporu s vlastními závěry NKÚ uvedenými v kontrolním protokolu,“ uvedlo MPSV. Podle resortu navíc od konce kontrolního období v letech 2018–2023 došlo k zásadnímu pokroku, a většina výsledků současného vedení ministerstva proto nebyla součástí této kontroly.

Podle NKÚ ministerstvo na provoz a rozvoj kontrolovaných informačních systémů v letech 2018 až 2023 vynaložilo celkem 3,4 miliardy korun.

„I když občané mohou podávat žádosti o příspěvek na bydlení nebo rodičovský příspěvek on-line a přiložit k nim dokumenty digitálně, úředníci u příspěvku na bydlení musí ručně přenášet přiložené dokumenty do jiné aplikace. Při vyřizování žádostí o rodičovský příspěvek pak musí přecházet do jiného systému, kde ručně ověřují a opravují osobní údaje žadatelů,“ uvedla mluvčí NKÚ Hana Kadečková. Podle NKÚ nejsou informační systémy propojené.

Ministerstvo reagovalo, že procesy pro příspěvek na bydlení, přídavek na dítě a rodičovský příspěvek prošly kompletním redesignem. „Při jejich zpracování již nedochází k tištění a přepisování dokumentů, vyjma okrajových situací,“ sdělilo MPSV. Takové případy tvoří podle resortu jen asi dvě procenta, a náklady na automatizaci by převýšily přínosy.

NKÚ dále uvedl, že zpracování důchodové agendy v České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) zůstává složité, roztříštěné a personálně náročné, přičemž stále závisí na papírových dokumentech a lidské práci. Zmínil také pomalé vyřizování žádostí o starobní důchod, kde ČSSZ v loňských prvních třech čtvrtletích překročila zákonnou lhůtu 90 dnů u 79 procent žádostí. MPSV reagovalo, že situace se od krizových let stabilizovala a žádosti jsou nyní vyřizovány v zákonných lhůtách.

NKÚ rovněž kritizoval postup MPSV při budování webové aplikace Jenda, kde došlo podle kontrolorů k porušení zákona o veřejných zakázkách. Aplikace umožňuje on-line podání a správu žádostí o rodičovský příspěvek, přídavek na dítě a příspěvek na bydlení. Ministerstvo podle NKÚ nechalo aplikaci vytvořit bez řádného zadávacího řízení, což kontrolní úřad označil za porušení rozpočtové kázně ve výši 93,5 milionu korun.

MPSV oponovalo, že údajné porušení zákona již bylo dříve vyvráceno. „Jenda vznikl jako součást digitálních kanálů ke stávajícím systémům pro výplatu nepojistných sociálních dávek. Toto rozšíření bylo nezbytné kvůli energetické, inflační a humanitární krizi, která způsobila prudký nárůst žádostí o dávky a enormní tlak na pobočky Úřadu práce ČR,“ uvedlo ministerstvo.

NKÚ upozornil také na to, že MPSV spravuje nákladné informační systémy pro agendu státní politiky zaměstnanosti a nepojistných sociálních dávek už od roku 1993. Nové projekty, které měly snížit provozní náklady z 33 milionů na tři miliony korun měsíčně, ministerstvo ani po deseti letech nedokončilo, což vedlo k tomu, že na provoz starých systémů vynaložilo o 650 milionů korun více, než očekávalo u nových systémů.

Související

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.
Ministerstvo obrany

NKÚ: Česko není připraveno na krize a mimořádné události, obrana neumí účinně využívat peníze

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své výroční zprávě za loňský rok varuje, že Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Podle NKÚ odpovědné instituce podcenily mnohé události, včetně pandemie covidu-19, a nedostatečně se z nich poučily. Často jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků, což může vést k vážným škodám, plýtvání penězi a ohrožení zdraví obyvatel.

Více souvisejících

nkú Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

před 2 hodinami

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

před 3 hodinami

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Rok starý debakl se neopakoval. Češi podali nejlepší výkon pod Haškem a vyhráli nad Albánií

Po nevýrazných zářijových výkonech, kdy svěřenci kouče Ivana Haška nejprve šokovali porážkou v Gruzii 1:4 a následně vydřeli domácí výhru nad Ukrajinou 3:2, nastoupila v pátek česká fotbalová reprezentace k dalšímu zápasu proti nevyzpytatelnému soupeři z Albánie. S tou před rokem ostudně prohrála v Albánii 0:3, a tak si fotbaloví fanoušci kladli otázku, zda v kontextu současných výkonů bude výsledek tentokrát lepší. A pro mnohé nečekaně byl. Albánie zůstala za očekáváním, Češi navíc před zaplněnou Letnou předvedli nejlepší výkon pod Ivanem Haškem a zejména díky dvougólovému Tomáši Chorému vyhráli s přehledem 2:0.

před 8 hodinami

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová se chystá poukázat na rozdíl mezi sebou a Trumpem

I zdravotní stav kandidátů může sehrát roli v listopadových prezidentských volbách v USA. Viceprezidentka a demokratická nominantka Kamala Harrisová se v sobotu chystá zveřejnit lékařskou zprávu, sdělil její poradce. Informovala o tom CNN. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

před 11 hodinami

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

před 12 hodinami

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

před 12 hodinami

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy