Klaus v USA kritizoval Unii. Euro selhalo, řekl

Washington - Jednotnou evropskou měnu a přehnanou regulaci ze strany Evropské unie kritizoval český prezident Václav Klaus na Univerzitě Johnse Hopkinse ve Washingtonu, kde ve středu zahájil cestu po Spojených státech. Informuje o tom Český rozhlas.

Evropská integrace podle Klause oslabuje demokracii a omezuje členské země přehnanou regulací. S rozšiřováním EU ale český prezident souhlasí, vzrůstající počet členů EU podle něj sníží míru integrace.

Klaus kritizoval euro s tím, že je svěrací kazajkou ekonomik členských zemí eurozóny. "Každý dnes vidí, že eurozóna nepřinesla pozitivní efekty, které od ní oprávněně či chybně byly očekávány," prohlásil v projevu, který sledoval plný sál a díky webovému přenosu i zájemci na jiných vysokých školách.

Česko má podle Klause díky vlastní měně výhodu, koruna spolu s dobrým stavem bank pomohla Česku zmírnit dopady krize, řekl také prezident. Zároveň si ale umí představit, že ČR euro přijme. "Teď je to nevýhodné, čímž nechci říct, že to je naprosto vyloučené. Já si vel mi dovedu představit, že v relativně brzké době se Česká republika rychle dotáhne na některé sousední západoevropské země a pak si dovedu představit, že by něco takového mohlo být efektivní," dodal Klaus ve Washingtonu.

Český prezident hovořil kriticky obecně o globálním vládnutí a mluvil i o vztahu USA k Evropě, za prezidenta Obamy podle něj není Evropa pro Ameriku důležitá. "Pro tu Ameriku relevantním kontinentem, nebo subkontinentem, o kterém nonstop mluví, je Čína. Evropa v podstatě není podstatná, zejména ekonomicky," uvedl Klaus s tím, že vedlejší roli nehraje jen střední nebo východní Evropa, ale Evropa jako celek.

Prezident Klaus na pracovní návštěvě v USA vede českou delegaci na 65. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku. Vedle toho si naplánoval dvě vystoupení na vysokých školách, po univerzitě Johnse Hopkinse by měl v pátek mluvit i na Cornell University, kde v roce 1969 studoval ekonomii.

Na zasedání Valného shromáždění OSN má mít hlavní část programu ve čtvrtek a v sobotu. Ve čtvrtek se společně s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem zúčastní zahájení rozpravy a setká s prezidenty a s premiéry některých členských zemí OSN - Uzbekistánu, Ukrajiny, Chile a Chorvatska. Ve čtvrtek také český prezident poskytne rozhovor americké televizi CNBC. V sobotu přednese na Valném shromáždění svůj projev, jeho obsah nechce předem sdělit.

V neděli odpoledne se má vracet zpět do České republiky.

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 

Více souvisejících

Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

včera

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

včera

Co Nassraláhova smrt udělá s Blízkým východem? Hrozí „svatá válka“ na obranu Libanonu

Smrt šéfa Hizballáhu Hassana Nassraláha vyvolala další růst napětí v regionu Blízkého východu. Izrael sebral Teheránu kus důležitého vlivu a lze očekávat, že se Íránci budou chtít pomstít. Zároveň stále není jasné, jak zareagují jiné arabské země – ne kvůli válce Izraele s Hizballáhem, ale kvůli napadení suverénního Libanonu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy