Časovaná bomba: Maduro ruinuje Venezuelu, supermarketům hrozí krach

Caracas - Venezuelská vláda minulý týden nařídila snížit ceny potravin. Výsledkem tohoto kroku je, že v supermarketech docházejí základní potraviny a obchodníci si nemohou dovolit nakoupit nové zboží.

"Je to časovaná bomba a pokud se lid nespojí, situace eskaluje," řekla opoziční poslankyně Melva Paredesová. Další poslankyně Dinorah Figueraová upozornila, že 80 procent Venezuelanů žije v chudobě.

"Je nesporné, že se ve Venezuele zhoršuje humanitární krize. V některých oblastech jsme se vrátili na úroveň, kdy neexistovala antibiotika, lidé umírají na obyčejné infekce," varuje lékař José Félix Oletta, který byl před dvaceti lety ministrem zdravotnictví. Nynější autoritářský prezident Nicolás Maduro přitom neustále tvrdí, že v zemi žádná humanitární krize není.

Venezuelský parlament, v němž má většinu opozice a jehož legitimitu vláda proto neuznává, schválil v úterý záměr vytvořit Národní alianci pro humanitární solidaritu. V rámci ní mají skupiny obyvatel koordinované parlamentem pomáhat lidem, jimž se nedostává základních potravin či léků.

Vláda v této jihoamerické zemi bohaté na ropu už dříve zavedla kvůli ekonomické krizi přídělový systém, ten ale zjevně moc nefunguje. Nedostává se na všechny potřebné skupiny obyvatel a systém je podle opozice zkorumpovaný.

Chaos způsobila vláda minulý týden nařízením, aby obchodníci snížili ceny pěti desítek druhů základních potravin. Okamžitě poté vzali Venezuelané obchody útokem. Regály se tak začaly vyprazdňovat a obchodníci si stěžují, že nové zboží nemohou nakupovat.

"Nemáme ovoce, zeleninu ani luštěniny. V pondělí přijel dodavatel a nabízel mi banány za 17.000 bolívarů za kilo, ale inspektoři nás denně kontrolují, zda je prodáváme za stanovených 11.000 bolívarů," postěžoval si deníku El Nacional jeden z obchodníků. Strach začínají mít i jejich zaměstnanci, kteří tak mohou přijít o práci.

Právě ekonomická politika socialistické vlády je podle expertů vedle propadu globálních cen ropy hlavním důvodem, proč je Venezuela už několik let v hluboké ekonomické krizi. Oficiální měnou je bolívar, jehož hodnota prudce klesá. Loni činila inflace ve Venezuele asi 2600 procent, letos by se podle údajů parlamentu mohla vyšplhat až na 10.000 procent.

"Téměř tři čtvrtiny státního dluhu loni pokryla vláda vytištěním nových peněz. Vláda tak ruinuje zemi," řekl v úterý novinářům ekonom José Guerra, který stojí v čele parlamentního finančního výboru.

Madurova vláda současný parlament neuznává a od jeho vzniku v lednu 2016 blokuje jeho činnost. Loni vláda vytvořila své ústavodárné shromáždění, jehož cílem měla být nová ústava. Místo toho ale tento orgán funguje jako paralelní parlament a vydává zákony.

Související

Více souvisejících

Nicolas Maduro Venezuela Ekonomika Obchody

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

Do hry o český fotbalový trůn se přihlásil další kandidát. Jde o majitele Mladé Boleslavi

Do nacházejících voleb nového předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR), které se uskuteční v Praze 29. května v rámci valné hromady, ještě nějaký ten čas zbývá. Pomalu ale jistě se však začínají rýsovat zájemci. Po stávajícím šéfovi asociace Petru Fouskovi, výkonném řediteli Ligové fotbalové asociace (LFA) Tomáši Bártovi a šéfovi třetiligového pražského Motorletu Rudolfu Blažkovi se nově mezi zájemce přihlásil majitel mladoboleslavského klubu David Tundra.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 11 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 12 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy