Donald Trump, nově zvolený americký prezident, způsobil šok v Evropě svým prohlášením, že nevylučuje použití vojenské síly k anexi Grónska – autonomního území Dánska s 57 000 obyvateli. Tento strategicky významný ostrov, bohatý na nerosty a ropu, je už dlouho v hledáčku Spojených států, avšak Trumpovo vyjádření posouvá debatu do zcela nového rozměru.
Trumpova provokace přichází v době, kdy Dánsko posiluje bezpečnost ostrova investicemi do dvou psích patrol a dalších opatření. Přesto by podle odborníků jakýkoliv pokus o invazi vedl k „nejkratší válce na světě“. „Grónsko nemá žádnou obrannou kapacitu. Američané už tam fakticky velí,“ uvedl pro Politico Ulrik Pram Gad z Dánského institutu pro mezinárodní studia.
Podle dohody z roku 1951 mezi Spojenými státy a Dánskem se USA zavázaly chránit Grónsko před útoky. Situace by se tak paradoxně mohla obrátit, kdy by Washington ohrožoval ostrov, který má podle dohody chránit. Dánsko, se svou malou armádou čítající 17 000 vojáků a rozpočtem 9,9 miliardy dolarů, nemá možnost samostatně bránit Grónsko proti útoku mocnosti, jejíž vojenské výdaje dosáhly v loňském roce 948 miliard dolarů.
Trumpovy výroky vedly k diplomatickým reakcím. Dánský premiérka Mette Frederiksen svolala mimořádné jednání s lídry politických stran, zatímco ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen uvedl, že „situaci bere velmi vážně“. Přesto zdůraznil, že nechce eskalovat „válku slov“ s nadcházejícím prezidentem USA.
Dánská armáda se dlouhodobě zaměřuje na mírové aktivity v arktické oblasti. Nedávno oznámila investice do dronů, inspekčních lodí a modernizace letiště Kangerlussuaq, aby vyhovovalo stíhačkám F-35. Tyto kroky však sotva stačí k obraně Grónska proti případnému útoku USA, které mají na ostrově vojenské zařízení Pituffik, strategické pro sledování balistických střel a satelitů.
Kristian Søby Kristensen z Univerzity v Kodani zdůrazňuje, že odpor by měl smysl spíše na právním poli než vojenském. Dánsko by mohlo požádat o pomoc Evropskou unii, která v případě invaze může uplatnit článek 42 (7) o vzájemné obraně. Avšak tato klauzule je podle odborníků spíše symbolická, protože EU nemá vlastní vojenské kapacity.
Situace se komplikuje i členstvím obou zemí v NATO. Pokud by USA napadly Grónsko, vzniklo by bezprecedentní dilema – mohl by jeden člen Aliance požádat o pomoc proti jinému členovi? „To by byla neprobádaná půda,“ uvedla Agathe Demarais z Evropské rady pro mezinárodní vztahy.
Trumpovy výroky o možné anexi Grónska vyvolávají otázky, zda jde o skutečný úmysl nebo o nátlak na Dánsko, aby zvýšilo své vojenské výdaje v Arktidě. Podle Marca Jacobsena z Dánské vojenské akademie byl Trumpův návrh na koupi Grónska už v roce 2019 součástí strategie USA, jak přimět Dánsko více investovat do obrany.
Přestože je vojenský střet mezi Dánskem a USA vysoce nepravděpodobný, situace ukazuje, jak se geopolitické zájmy Arktidy stávají stále důležitějšími. Trumpovy ambice ohledně Grónska zůstávají nejasné, ale jejich dopad na vztahy mezi Dánskem, EU a USA může být zásadní.
Související
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
před 1 hodinou
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
před 2 hodinami
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
před 3 hodinami
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
před 4 hodinami
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
před 6 hodinami
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
včera
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
včera
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
včera
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
včera
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
včera
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
včera
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
včera
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
včera
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
včera
Politováníhodné, nešťastné... Svět reaguje na Trumpovo odstoupení od klimatické dohody
včera
Kreml chce jednat o jaderném odzbrojení se Spojenými státy. Má ale podmínku
včera
Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt
včera
Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Zjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století
včera
Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít
včera
Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi
Čínská ekonomika v posledních třech měsících minulého roku zaznamenala oživení, což vládě umožnilo splnit růstový cíl 5 % pro rok 2024, oznámil minulý týden Peking. Přesto však jde o jedno z nejpomalejších temp růstu za poslední desetiletí, protože druhá největší ekonomika světa nadále čelí vleklé krizi na trhu nemovitostí, vysokému zadlužení místních vlád a rostoucí nezaměstnanosti mladých.
Zdroj: Libor Novák