Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách

Donald Trump, nově zvolený americký prezident, způsobil šok v Evropě svým prohlášením, že nevylučuje použití vojenské síly k anexi Grónska – autonomního území Dánska s 57 000 obyvateli. Tento strategicky významný ostrov, bohatý na nerosty a ropu, je už dlouho v hledáčku Spojených států, avšak Trumpovo vyjádření posouvá debatu do zcela nového rozměru.

Trumpova provokace přichází v době, kdy Dánsko posiluje bezpečnost ostrova investicemi do dvou psích patrol a dalších opatření. Přesto by podle odborníků jakýkoliv pokus o invazi vedl k „nejkratší válce na světě“. „Grónsko nemá žádnou obrannou kapacitu. Američané už tam fakticky velí,“ uvedl pro Politico Ulrik Pram Gad z Dánského institutu pro mezinárodní studia.

Podle dohody z roku 1951 mezi Spojenými státy a Dánskem se USA zavázaly chránit Grónsko před útoky. Situace by se tak paradoxně mohla obrátit, kdy by Washington ohrožoval ostrov, který má podle dohody chránit. Dánsko, se svou malou armádou čítající 17 000 vojáků a rozpočtem 9,9 miliardy dolarů, nemá možnost samostatně bránit Grónsko proti útoku mocnosti, jejíž vojenské výdaje dosáhly v loňském roce 948 miliard dolarů.

Trumpovy výroky vedly k diplomatickým reakcím. Dánský premiérka Mette Frederiksen svolala mimořádné jednání s lídry politických stran, zatímco ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen uvedl, že „situaci bere velmi vážně“. Přesto zdůraznil, že nechce eskalovat „válku slov“ s nadcházejícím prezidentem USA.

Dánská armáda se dlouhodobě zaměřuje na mírové aktivity v arktické oblasti. Nedávno oznámila investice do dronů, inspekčních lodí a modernizace letiště Kangerlussuaq, aby vyhovovalo stíhačkám F-35. Tyto kroky však sotva stačí k obraně Grónska proti případnému útoku USA, které mají na ostrově vojenské zařízení Pituffik, strategické pro sledování balistických střel a satelitů.

Kristian Søby Kristensen z Univerzity v Kodani zdůrazňuje, že odpor by měl smysl spíše na právním poli než vojenském. Dánsko by mohlo požádat o pomoc Evropskou unii, která v případě invaze může uplatnit článek 42 (7) o vzájemné obraně. Avšak tato klauzule je podle odborníků spíše symbolická, protože EU nemá vlastní vojenské kapacity.

Situace se komplikuje i členstvím obou zemí v NATO. Pokud by USA napadly Grónsko, vzniklo by bezprecedentní dilema – mohl by jeden člen Aliance požádat o pomoc proti jinému členovi? „To by byla neprobádaná půda,“ uvedla Agathe Demarais z Evropské rady pro mezinárodní vztahy.

Trumpovy výroky o možné anexi Grónska vyvolávají otázky, zda jde o skutečný úmysl nebo o nátlak na Dánsko, aby zvýšilo své vojenské výdaje v Arktidě. Podle Marca Jacobsena z Dánské vojenské akademie byl Trumpův návrh na koupi Grónska už v roce 2019 součástí strategie USA, jak přimět Dánsko více investovat do obrany.

Přestože je vojenský střet mezi Dánskem a USA vysoce nepravděpodobný, situace ukazuje, jak se geopolitické zájmy Arktidy stávají stále důležitějšími. Trumpovy ambice ohledně Grónska zůstávají nejasné, ale jejich dopad na vztahy mezi Dánskem, EU a USA může být zásadní.

Související

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

Více souvisejících

Donald Trump grónsko

Aktuálně se děje

před 15 minutami

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

Aktualizováno před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

před 4 hodinami

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy