Donald Trump, nově zvolený americký prezident, způsobil šok v Evropě svým prohlášením, že nevylučuje použití vojenské síly k anexi Grónska – autonomního území Dánska s 57 000 obyvateli. Tento strategicky významný ostrov, bohatý na nerosty a ropu, je už dlouho v hledáčku Spojených států, avšak Trumpovo vyjádření posouvá debatu do zcela nového rozměru.
Trumpova provokace přichází v době, kdy Dánsko posiluje bezpečnost ostrova investicemi do dvou psích patrol a dalších opatření. Přesto by podle odborníků jakýkoliv pokus o invazi vedl k „nejkratší válce na světě“. „Grónsko nemá žádnou obrannou kapacitu. Američané už tam fakticky velí,“ uvedl pro Politico Ulrik Pram Gad z Dánského institutu pro mezinárodní studia.
Podle dohody z roku 1951 mezi Spojenými státy a Dánskem se USA zavázaly chránit Grónsko před útoky. Situace by se tak paradoxně mohla obrátit, kdy by Washington ohrožoval ostrov, který má podle dohody chránit. Dánsko, se svou malou armádou čítající 17 000 vojáků a rozpočtem 9,9 miliardy dolarů, nemá možnost samostatně bránit Grónsko proti útoku mocnosti, jejíž vojenské výdaje dosáhly v loňském roce 948 miliard dolarů.
Trumpovy výroky vedly k diplomatickým reakcím. Dánský premiérka Mette Frederiksen svolala mimořádné jednání s lídry politických stran, zatímco ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen uvedl, že „situaci bere velmi vážně“. Přesto zdůraznil, že nechce eskalovat „válku slov“ s nadcházejícím prezidentem USA.
Dánská armáda se dlouhodobě zaměřuje na mírové aktivity v arktické oblasti. Nedávno oznámila investice do dronů, inspekčních lodí a modernizace letiště Kangerlussuaq, aby vyhovovalo stíhačkám F-35. Tyto kroky však sotva stačí k obraně Grónska proti případnému útoku USA, které mají na ostrově vojenské zařízení Pituffik, strategické pro sledování balistických střel a satelitů.
Kristian Søby Kristensen z Univerzity v Kodani zdůrazňuje, že odpor by měl smysl spíše na právním poli než vojenském. Dánsko by mohlo požádat o pomoc Evropskou unii, která v případě invaze může uplatnit článek 42 (7) o vzájemné obraně. Avšak tato klauzule je podle odborníků spíše symbolická, protože EU nemá vlastní vojenské kapacity.
Situace se komplikuje i členstvím obou zemí v NATO. Pokud by USA napadly Grónsko, vzniklo by bezprecedentní dilema – mohl by jeden člen Aliance požádat o pomoc proti jinému členovi? „To by byla neprobádaná půda,“ uvedla Agathe Demarais z Evropské rady pro mezinárodní vztahy.
Trumpovy výroky o možné anexi Grónska vyvolávají otázky, zda jde o skutečný úmysl nebo o nátlak na Dánsko, aby zvýšilo své vojenské výdaje v Arktidě. Podle Marca Jacobsena z Dánské vojenské akademie byl Trumpův návrh na koupi Grónska už v roce 2019 součástí strategie USA, jak přimět Dánsko více investovat do obrany.
Přestože je vojenský střet mezi Dánskem a USA vysoce nepravděpodobný, situace ukazuje, jak se geopolitické zájmy Arktidy stávají stále důležitějšími. Trumpovy ambice ohledně Grónska zůstávají nejasné, ale jejich dopad na vztahy mezi Dánskem, EU a USA může být zásadní.
Související

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
Aktualizováno před 36 minutami

Živě Svět se loučí s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
před 1 hodinou

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
před 2 hodinami

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 4 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera
Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.
Zdroj: Libor Novák