Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Historicky USA již jednou nabídly Dánsku odkup Grónska, což ukázaly odtajněné dokumenty z 90. let. Přestože mezinárodní právo v současnosti považuje koupi, prodej nebo anexi území za kontroverzní, některé příklady z minulosti ukazují, že podobné transakce byly možné. Například Dánsko v 17. století zakoupilo ostrov Svatý Kříž, který byl později začleněn do Amerických Panenských ostrovů.

Grónsko má však nyní status autonomního území Dánska s rozsáhlými pravomocemi, včetně samosprávy. Přestože Kodaň stále spravuje zahraniční politiku a obranu ostrova, vláda Grónska již několikrát deklarovala svůj záměr stát se nezávislým státem. Prodej Grónska by byl nejen právně sporný, ale narazil by i na odpor místních obyvatel, kteří si svou autonomii a přírodní bohatství cení více než možné ekonomické výhody ze spojení s USA.

Alternativou k přímé koupi by mohla být dohoda podobná tzv. Compact of Free Association, kterou mají Spojené státy s Mikronésií, Marshallovými ostrovy a Palau. Tyto dohody umožňují USA udržovat vojenskou přítomnost na území těchto států výměnou za ekonomickou a obrannou pomoc. Podobná dohoda by mohla zmírnit tlak na Dánsko a zároveň posílit americkou přítomnost v arktickém regionu, který je strategicky důležitý vzhledem k rostoucím ambicím Číny a Ruska.

Jednou z nejvíce kontroverzních možností by byla vojenská anexe. Takový krok by ovšem vyvolal mezinárodní odsouzení a destabilizoval vztahy mezi USA, Evropou a dalšími globálními hráči. Přirovnání k invazím Saddáma Husajna nebo Vladimira Putina ilustruje, jak nepřijatelný by tento scénář byl pro mezinárodní společenství.

Spojené státy již nyní provozují vojenskou základnu Pituffik (Thule) na severozápadě Grónska, která je klíčová pro obranné radary a sledování Arktidy. Rozšíření této přítomnosti, například instalací sofistikovanějších senzorů, by mohlo posílit obranu proti potenciálním hrozbám z Ruska a Číny. Tato možnost je méně kontroverzní, ale stále závisí na souhlasu grónské vlády.

Hlavní překážkou jakéhokoli pokusu o získání Grónska je jeho strategická hodnota a přírodní bohatství, které zahrnuje rozsáhlé zásoby minerálů a nerostných surovin. Grónští lídři opakovaně zdůrazňují, že ostrov není na prodej. Přestože Dánsko možná nebude schopno dlouhodobě hájit Grónsko v případě jeho nezávislosti, politická i ekonomická cena za prodej nebo přenechání suverenity USA by byla obrovská.

Ačkoliv je teoreticky možné, aby Spojené státy získaly Grónsko některou z uvedených cest, realita je značně složitější. Právní překážky, odpor místních obyvatel a mezinárodní důsledky činí tento scénář velmi nepravděpodobným. Grónsko zůstává jedním z klíčových hráčů v arktickém regionu, a jeho budoucí postavení bude pravděpodobně více ovlivněno jeho vlastními kroky k nezávislosti než jakýmkoliv pokusem o jeho získání Spojenými státy.

Související

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump grónsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy