Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů

Péče o pacienty se vzácnými onemocněními a jejich rodiny čelí v Evropě řadě překážek, z nichž jednou z nejméně očekávaných je přístup samotných lékařů. Tito pacienti se ocitají na tzv. „diagnostické odyseji“, což je dlouhá a náročná cesta k získání přesné diagnózy a následné péče.

Maďarský chirurg a současný europoslanec András Kulja při diskuzi organizované serverem Politico otevřeně přiznal, že ego lékařů může být jednou z překážek, které pacientům brání v přístupu k odborné péči. „To není o vašem egu, ale o životě pacienta,“ zdůraznil Kulja.

Podobné zkušenosti sdílela i Virginie Bros-Facer, ředitelka pacientské organizace EURORDIS. Podle ní je neochota lékařů přiznat své limity a předat pacienta specialistovi jednou z příčin zpoždění diagnostiky.

Získání správné diagnózy může trvat měsíce, ale i desítky let. Pacienti se vzácnými onemocněními často narážejí na složitost symptomů, omezený přístup ke specialistům či diagnostickým nástrojům a roztříštěnost zdravotnických systémů. Výsledkem je, že putují od jednoho lékaře k druhému.

Kulja navrhuje, aby se vzdělávání lékařů zaměřilo nejen na odborné znalosti, ale i na citlivější přístup k pacientům. Evropský hospodářský a sociální výbor zase zdůrazňuje potřebu zlepšit vzdělávání zdravotnických pracovníků v oblasti vzácných onemocnění.

Evropa za posledních 25 let zavedla řadu politik na podporu pacientů se vzácnými onemocněními. Patří sem například Nařízení o léčivech pro vzácná onemocnění (1999): Podpora vývoje terapií, Evropské referenční sítě (2017): Sítě specialistů, které pomáhají zvládat vzácná onemocnění či Projekt JARDIN: Lepší integrace těchto sítí do národních zdravotnických systémů.

Přesto stále chybí jednotný evropský plán, který by propojil národní strategie, stanovil společné cíle a umožnil mezinárodní spolupráci. Podle Enrique Terola Garcíi ze španělského zastoupení při EU je třeba sjednotit existující nástroje a ne „vynalézat kolo znovu“.

Ačkoli mají členské státy EU své národní strategie, jejich kvalita se značně liší. Například devět plánů je již neaktuálních, zatímco Švédsko a Malta je vůbec nemají. „V mnoha zemích chybí klinické směrnice i přístup k péči,“ uvedl bývalý evropský komisař pro zdraví Vytenis Andriukaitis.

Podle Darii Julkowské z Evropského společného programu pro vzácná onemocnění by měl být prvním krokem k jednotnému plánu EU aktualizace a oživení národních strategií.

Ačkoli se ozývají hlasy volající po evropském plánu, současný evropský komisař pro zdraví Olivér Várhelyi jej nemá ve své agendě. Přesto odborníci věří, že plán EU nemusí být finančně náročný a mohl by významně urychlit diagnostiku a léčbu vzácných onemocnění.

Vybudování silné evropské infrastruktury by mohlo pacientům zajistit rovný přístup k péči a zlepšit spolupráci mezi státy. Budoucí plán by měl zahrnovat minimální standardy, sdílení osvědčených postupů a integraci sociální podpory pro rodiny pacientů.

Související

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 
Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

Více souvisejících

lékaři

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utká obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakují tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupí oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. Zápas Česko vs. Švýcarsko sledujte on-line třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno před 8 hodinami

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy