Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů

Péče o pacienty se vzácnými onemocněními a jejich rodiny čelí v Evropě řadě překážek, z nichž jednou z nejméně očekávaných je přístup samotných lékařů. Tito pacienti se ocitají na tzv. „diagnostické odyseji“, což je dlouhá a náročná cesta k získání přesné diagnózy a následné péče.

Maďarský chirurg a současný europoslanec András Kulja při diskuzi organizované serverem Politico otevřeně přiznal, že ego lékařů může být jednou z překážek, které pacientům brání v přístupu k odborné péči. „To není o vašem egu, ale o životě pacienta,“ zdůraznil Kulja.

Podobné zkušenosti sdílela i Virginie Bros-Facer, ředitelka pacientské organizace EURORDIS. Podle ní je neochota lékařů přiznat své limity a předat pacienta specialistovi jednou z příčin zpoždění diagnostiky.

Získání správné diagnózy může trvat měsíce, ale i desítky let. Pacienti se vzácnými onemocněními často narážejí na složitost symptomů, omezený přístup ke specialistům či diagnostickým nástrojům a roztříštěnost zdravotnických systémů. Výsledkem je, že putují od jednoho lékaře k druhému.

Kulja navrhuje, aby se vzdělávání lékařů zaměřilo nejen na odborné znalosti, ale i na citlivější přístup k pacientům. Evropský hospodářský a sociální výbor zase zdůrazňuje potřebu zlepšit vzdělávání zdravotnických pracovníků v oblasti vzácných onemocnění.

Evropa za posledních 25 let zavedla řadu politik na podporu pacientů se vzácnými onemocněními. Patří sem například Nařízení o léčivech pro vzácná onemocnění (1999): Podpora vývoje terapií, Evropské referenční sítě (2017): Sítě specialistů, které pomáhají zvládat vzácná onemocnění či Projekt JARDIN: Lepší integrace těchto sítí do národních zdravotnických systémů.

Přesto stále chybí jednotný evropský plán, který by propojil národní strategie, stanovil společné cíle a umožnil mezinárodní spolupráci. Podle Enrique Terola Garcíi ze španělského zastoupení při EU je třeba sjednotit existující nástroje a ne „vynalézat kolo znovu“.

Ačkoli mají členské státy EU své národní strategie, jejich kvalita se značně liší. Například devět plánů je již neaktuálních, zatímco Švédsko a Malta je vůbec nemají. „V mnoha zemích chybí klinické směrnice i přístup k péči,“ uvedl bývalý evropský komisař pro zdraví Vytenis Andriukaitis.

Podle Darii Julkowské z Evropského společného programu pro vzácná onemocnění by měl být prvním krokem k jednotnému plánu EU aktualizace a oživení národních strategií.

Ačkoli se ozývají hlasy volající po evropském plánu, současný evropský komisař pro zdraví Olivér Várhelyi jej nemá ve své agendě. Přesto odborníci věří, že plán EU nemusí být finančně náročný a mohl by významně urychlit diagnostiku a léčbu vzácných onemocnění.

Vybudování silné evropské infrastruktury by mohlo pacientům zajistit rovný přístup k péči a zlepšit spolupráci mezi státy. Budoucí plán by měl zahrnovat minimální standardy, sdílení osvědčených postupů a integraci sociální podpory pro rodiny pacientů.

Související

Ilustrační foto

Průlomová studie odhalila spojitost mezi rakovinou a konzumací oleje

Studie publikovaná v prestižním lékařském časopise Gut varuje před možnou spojitostí mezi konzumací rafinovaných rostlinných olejů a vyšším rizikem rakoviny tlustého střeva. Výzkumníci z University of South Florida (USF) Health a Tampa General Hospital Cancer Institute zkoumali vzorky nádorů od 162 pacientů s touto diagnózou a dospěli k závěru, že strava obsahující ultrazpracované potraviny podporuje zánět a brání přirozené regeneraci tkání, což může přispívat k rozvoji rakoviny. 
Ilustrační foto

Revoluce v medicíně: Schopnosti umělé inteligence doktory ohromily, odhalí rakovinu dříve než lékaři

Nový průlom v medicíně přináší neinvazivní test, který dokáže odhalit rakovinu prsu v nejranější fázi – již ve stádiu 1a. Technologie, která kombinuje laserové snímání s umělou inteligencí, byla vyvinuta týmem vědců z Univerzity v Edinburghu a vykazuje úžasnou přesnost. Tento pokrok může znamenat zásadní změnu v diagnostice nejen rakoviny prsu, ale i dalších typů rakoviny. Uvedl to server SkyNews.

Více souvisejících

lékaři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy