
Los Angeles čelí jedné z nejhorších přírodních katastrof posledních let. Pět aktivních požárů v této oblasti již spálilo téměř 27 tisíc akrů půdy, přičemž dva největší – Palisades a Eaton – jsou zcela nezkrocené a zuří druhou noc. Zatím je potvrzeno pět mrtvých a více než 137 tisíc lidí bylo nuceno opustit své domovy.
Situace v Hollywood Hills, kde ve středu večer propukl nový požár poblíž Runyon Canyon, vyvolává mezi obyvateli paniku. Prezident Joe Biden označil situaci v Kalifornii za velkou katastrofu a zpřístupnil federální pomoc postiženým obyvatelům.
Úřady podle BBC vyhlásily varování o nebezpečnosti vody v oblasti Pacific Palisades. Hasiči dokonce čerpají vodu ze soukromých bazénů a jezírek kvůli nedostatku zdrojů. Úřady vyzývají obyvatele, aby pro pití a vaření používali pouze balenou vodu nebo převařenou vodu z kohoutku.
Voda by měla být převařena minimálně po dobu jedné minuty před konzumací, aby byla zajištěna její bezpečnost. Toto opatření se vztahuje také na vodu používanou k čištění zubů, přípravě jídla a mytí čerstvé zeleniny a ovoce.
Ve vodovodní síti mohou být přítomny kontaminanty, které představují zdravotní rizika, včetně nevolnosti, křečí, průjmu a bolestí hlavy.
Jednou z nejhůře zasažených oblastí je Pacific Palisades, kde se požár během několika hodin rozšířil z několika stovek na více než 15 tisíc akrů. Mezi stovkami zničených domů je i rezidence hereckého páru Leighton Meester a Adama Brodyho, kteří před několika dny ještě zářili na udílení Zlatých glóbů. Herečka Ricki Lake v emocionálním příspěvku na Instagramu sdělila, že přišla o svůj "vysněný domov".
Reportérka CNN Leigh Waldman popsala Pacific Palisades jako "město duchů". Uvedla, že všichni hovoří o apokalypse, ale ani toto slovo nevystihuje, jak situace na místě skutečně vypadá.
Kvůli silnému větru nemohly být ve středu ráno nasazeny letecké jednotky, což výrazně ztížilo hasicí práce. Situace se stává neudržitelnou i kvůli nedostatku personálu, protože požárníci z celého regionu jsou přetíženi.
Rodina z Pasadeny našla útočiště u příbuzných v Las Vegas. Tony Espinoza popsal dramatické chvíle, kdy byli nuceni opustit svůj domov: "Nemohli jsme už dýchat. Filtry v domě nepomáhaly." Rodina odjela narychlo s minimem věcí a plánuje se vrátit, jakmile se situace uklidní.
Od úterý, kdy první požáry začaly, zahynulo nejméně pět lidí a více než 1 000 budov bylo poškozeno nebo zcela zničeno. Hasiči, kteří bojovali s plameny nepřetržitě celé dny, čelí neustálým výzvám kvůli silnému větru a nedostatku zdrojů.
S příchodem noci nemají obyvatelé ani hasiči šanci na úlevu. Požáry v oblasti pokračují ve svém ničivém tažení, zatímco úřady a záchranné složky dělají maximum pro ochranu životů a majetku. Situace se stává ještě složitější kvůli evakuacím a omezenému přístupu k základním zdrojům.
Dlouhodobé důsledky těchto požárů budou rozsáhlé – nejen materiální, ale i psychologické a ekologické. Pro tisíce rodin znamenají tyto požáry ztrátu domova, zatímco hasiči a záchranáři se i nadále snaží zvládnout situaci, která stále není pod kontrolou.
Prodloužené suché podmínky, které následovaly po rekordních deštích v Los Angeles v letech 2023 a 2024, k současným rozsáhlým požárům v regionu významně přispěly. Podle Ariela Cohena, vedoucího meteorologa Národní meteorologické služby v Los Angeles, vedlo množství srážek v předchozích dvou letech k nadměrnému růstu vegetace. „Veškerý ten déšť způsobil, že se vytvořilo mnoho křovin,“ uvedl Cohen v rozhovoru pro CNN.
Jakmile však deště ustaly a oblast zasáhlo suché počasí, hustá vegetace se proměnila ve snadno hořlavý materiál. Tato situace zvýšila náchylnost regionu k požárům, které se nyní rychle šíří a devastují rozsáhlé oblasti.
Tyto podmínky jsou dalším příkladem dopadu extrémního počasí na již tak suchý kalifornský region. Meteorologové a odborníci varují, že kombinace intenzivních srážek a následného sucha může vytvářet ideální podmínky pro ničivé požáry, které se v posledních letech stávají stále častějšími.
Související

Požár v Novém Městě nad Metují zasáhl bytový dům. Město pomáhá obyvatelům

Inferno v Jižní Koreji: Největší požár v historii země pohltil tisíc let starý chrám, zřítil se hasicí vrtulník
Požáry , Požáry v USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 53 minutami

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
před 56 minutami

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
před 1 hodinou

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
před 1 hodinou

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
před 2 hodinami

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
před 3 hodinami

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
před 4 hodinami

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
před 5 hodinami

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
před 5 hodinami

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
před 6 hodinami

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
před 7 hodinami

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
před 7 hodinami

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
před 8 hodinami

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
před 9 hodinami

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
před 9 hodinami

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
před 10 hodinami

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
před 10 hodinami

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
před 11 hodinami

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
před 12 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
před 13 hodinami
Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané
Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.
Zdroj: Libor Novák