Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají

Los Angeles čelí jedné z nejhorších přírodních katastrof posledních let. Pět aktivních požárů v této oblasti již spálilo téměř 27 tisíc akrů půdy, přičemž dva největší – Palisades a Eaton – jsou zcela nezkrocené a zuří druhou noc. Zatím je potvrzeno pět mrtvých a více než 137 tisíc lidí bylo nuceno opustit své domovy.

Situace v Hollywood Hills, kde ve středu večer propukl nový požár poblíž Runyon Canyon, vyvolává mezi obyvateli paniku. Prezident Joe Biden označil situaci v Kalifornii za velkou katastrofu a zpřístupnil federální pomoc postiženým obyvatelům.

Úřady podle BBC vyhlásily varování o nebezpečnosti vody v oblasti Pacific Palisades. Hasiči dokonce čerpají vodu ze soukromých bazénů a jezírek kvůli nedostatku zdrojů. Úřady vyzývají obyvatele, aby pro pití a vaření používali pouze balenou vodu nebo převařenou vodu z kohoutku.

Voda by měla být převařena minimálně po dobu jedné minuty před konzumací, aby byla zajištěna její bezpečnost. Toto opatření se vztahuje také na vodu používanou k čištění zubů, přípravě jídla a mytí čerstvé zeleniny a ovoce.

Ve vodovodní síti mohou být přítomny kontaminanty, které představují zdravotní rizika, včetně nevolnosti, křečí, průjmu a bolestí hlavy.

Jednou z nejhůře zasažených oblastí je Pacific Palisades, kde se požár během několika hodin rozšířil z několika stovek na více než 15 tisíc akrů. Mezi stovkami zničených domů je i rezidence hereckého páru Leighton Meester a Adama Brodyho, kteří před několika dny ještě zářili na udílení Zlatých glóbů. Herečka Ricki Lake v emocionálním příspěvku na Instagramu sdělila, že přišla o svůj "vysněný domov".

Reportérka CNN Leigh Waldman popsala Pacific Palisades jako "město duchů". Uvedla, že všichni hovoří o apokalypse, ale ani toto slovo nevystihuje, jak situace na místě skutečně vypadá.

Kvůli silnému větru nemohly být ve středu ráno nasazeny letecké jednotky, což výrazně ztížilo hasicí práce. Situace se stává neudržitelnou i kvůli nedostatku personálu, protože požárníci z celého regionu jsou přetíženi.

Rodina z Pasadeny našla útočiště u příbuzných v Las Vegas. Tony Espinoza popsal dramatické chvíle, kdy byli nuceni opustit svůj domov: "Nemohli jsme už dýchat. Filtry v domě nepomáhaly." Rodina odjela narychlo s minimem věcí a plánuje se vrátit, jakmile se situace uklidní. 

Od úterý, kdy první požáry začaly, zahynulo nejméně pět lidí a více než 1 000 budov bylo poškozeno nebo zcela zničeno. Hasiči, kteří bojovali s plameny nepřetržitě celé dny, čelí neustálým výzvám kvůli silnému větru a nedostatku zdrojů.

S příchodem noci nemají obyvatelé ani hasiči šanci na úlevu. Požáry v oblasti pokračují ve svém ničivém tažení, zatímco úřady a záchranné složky dělají maximum pro ochranu životů a majetku. Situace se stává ještě složitější kvůli evakuacím a omezenému přístupu k základním zdrojům.

Dlouhodobé důsledky těchto požárů budou rozsáhlé – nejen materiální, ale i psychologické a ekologické. Pro tisíce rodin znamenají tyto požáry ztrátu domova, zatímco hasiči a záchranáři se i nadále snaží zvládnout situaci, která stále není pod kontrolou.

Prodloužené suché podmínky, které následovaly po rekordních deštích v Los Angeles v letech 2023 a 2024, k současným rozsáhlým požárům v regionu významně přispěly. Podle Ariela Cohena, vedoucího meteorologa Národní meteorologické služby v Los Angeles, vedlo množství srážek v předchozích dvou letech k nadměrnému růstu vegetace. „Veškerý ten déšť způsobil, že se vytvořilo mnoho křovin,“ uvedl Cohen v rozhovoru pro CNN.

Jakmile však deště ustaly a oblast zasáhlo suché počasí, hustá vegetace se proměnila ve snadno hořlavý materiál. Tato situace zvýšila náchylnost regionu k požárům, které se nyní rychle šíří a devastují rozsáhlé oblasti.

Tyto podmínky jsou dalším příkladem dopadu extrémního počasí na již tak suchý kalifornský region. Meteorologové a odborníci varují, že kombinace intenzivních srážek a následného sucha může vytvářet ideální podmínky pro ničivé požáry, které se v posledních letech stávají stále častějšími.

Související

Při tragickém požáru zemřely desítky lidí

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

Více souvisejících

Požáry Požáry v USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku

Maďarský premiér Viktor Orbán opět vystoupil proti prodloužení sankcí Evropské unie vůči Rusku. Tentokrát svou podporu sankcím podmínil tím, že Ukrajina musí znovu otevřít plynovody a umožnit tok ruského plynu do Evropy. Orbánovo prohlášení zaznělo během jeho rozhovoru pro státní rozhlas Kossuth jen několik hodin před jednáním v Bruselu, kde se evropští diplomaté snažili obnovit sankční balíček.

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí

Propuštění čtyř izraelských vojaček, které byly drženy jako rukojmí militantní skupinou Hamás v Gaze, představuje důležitý moment v rámci nedávno sjednaného příměří mezi Izraelem a Hamásem. Tyto ženy, které byly zajaty při masivních útocích Hamásu dne 7. října, byly předány Mezinárodnímu výboru Červeného kříže v přísně organizovaném a mediálně sledovaném procesu, píše BBC.

před 2 hodinami

Robert Fico

Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod

Ruští představitelé se zastali slovenského vedení, které obvinilo opozici z přípravy převratu. Rétorika kabinetu Roberta Fica ale má množství logických děr – především fakt, že vůbec nedošlo k zatýkání, ačkoli se příprava státního převratu považuje za trestný čin. Zdá se tedy, že žádné obavy z převratu nikdy neexistovaly a Fico se pouze snažil přiblížit k Moskvě.

před 3 hodinami

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?

Evropa se nachází na klíčovém rozcestí ve své zahraniční politice, kdy otázka možné vojenské přítomnosti v poválečné Ukrajině nabývá na intenzitě. Budoucí scénáře představují pro evropské lídry obrovskou výzvu – jak zajistit stabilitu a zároveň se vyhnout riziku eskalace. Přestože se myšlenka evropských mírových jednotek zmiňuje stále častěji, cesta k jejímu uskutečnění je složitá, a to z politického, vojenského i diplomatického hlediska, píše Politico.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc

Spojené státy americké pozastavily veškerou zahraniční pomoc na základě interního memoranda, které bylo rozesláno úředníkům a americkým ambasádám po celém světě. Tento krok navazuje na výkonný příkaz prezidenta Trumpa, který nařídil devadesátidenní pauzu v poskytování zahraniční pomoci za účelem přezkoumání efektivity a souladu s jeho zahraničněpolitickými cíli, píše BBC.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

John Fitzgerald Kennedy

Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů

Americký prezident Donald Trump nařídil vládním úředníkům připravit plán na odtajnění dokumentů týkajících se tří nejvýznamnějších atentátů v americké historii – vražd Johna F. Kennedyho, Roberta F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga Jr. Tento krok má potenciál odhalit nové skutečnosti o událostech, které již desítky let zůstávají předmětem spekulací a teorií.

včera

včera

Andrea Najvirtová Prohlédněte si galerii

Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození

Začátkem ledna slovenský premiér Robert Fico naznačil možnost pozastavení pomoci Ukrajině a přerušení dodávek elektrické energie v rámci odvetných opatření kvůli přerušení dodávek ruského plynu přes její území. O možných dopadech politických rozhodnutí na činnost humanitárních organizací a jejich roli v kontextu probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině promluvila pro EuroZprávy.cz Andrea Najvirtová, ředitelka slovenské humanitární organizace Človek v ohrození, v Česku známé jako Člověk v tísni.

včera

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt

Mladá Ukrajinka, vystupující pod pseudonymem Olena, poskytla exkluzivní rozhovor pro EuroZprávy.cz. Osmadvacetiletá studentka otevřeně popisuje dramatické odvody do armády, hluboce zakořeněnou korupci i komplikovaný vztah Ukrajinců k ruštině. Z důvodu ochrany jejího bezpečí a bezpečí její rodiny se redakce rozhodla nezveřejnit její pravé jméno.

včera

Donald Trump

Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Zjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století

Donald Trump ve svém návratu na post amerického prezidenta nečekal dlouho, aby ukázal svůj vliv na globální scéně. Po prvních dnech zaměřených na domácí politiku obrátil čtvrtý den svého úřadování svou pozornost k mezinárodnímu dění. Svým vystoupením na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyslal jasný signál o svém odhodlání změnit tradiční roli USA ve světě, píše CNN.

včera

Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít

Přežití telefonátu s Donaldem Trumpem může být pro politiky složitým a jedinečným zážitkem. Britští premiéři, kteří se během Trumpova prvního období pokoušeli zvládnout jeho nevyzpytatelný styl, se museli připravit na neočekávané odbočky, vtipné poznámky a neobvyklý průběh rozhovorů. Bývalí úředníci Downing Street nyní odhalují zákulisí těchto hovorů a strategie, jak se s nimi vypořádat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy