Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

Přestože takový krok není aktuálně na pořadu dne, americká historie je plná případů, kdy byla území připojena prostřednictvím smluv, cese nebo vojenské okupace. V tomto kontextu by Kanaďané měli být ostražití a dobře informovaní o politických a právních rámcích, které by mohly takový scénář umožnit.

Jedním z klíčových momentů americké historie je například připojení Mexika po mexicko-americké válce v roce 1848, kdy Spojené státy získaly obrovská území, která dnes zahrnují státy jako Kalifornie, Arizona či Utah.

Tato území byla formálně připojena prostřednictvím smlouvy, která byla ratifikována americkým Kongresem, což ukazuje na efektivní využití ústavních pravomocí. Podobný mechanismus by mohl být teoreticky použit i v případě Kanady.

Historicky Spojené státy vypracovaly dokonce válečné plány, jako byl War Plan Red z roku 1930, který předpokládal invazi do Kanady. Tento plán zahrnoval šokující detaily, jako použití jedovatého plynu při útoku na Halifax či rychlé ovládnutí Québecu a Montréalu. Ačkoli byl tento plán nikdy neproveden, svědčí o dlouhodobém strategickém zájmu Spojených států o severního souseda.

Z právního hlediska umožňuje americká ústava prezidentovi uzavírat mezinárodní smlouvy, které mohou být následně ratifikovány Senátem. To je způsob, jakým Spojené státy získaly Havaj, Portoriko či Filipíny.

Anexe Kanady by však byla mimořádně složitá a pravděpodobně by narazila na silný odpor kanadské veřejnosti i politických institucí. Kromě toho by vyžadovala obrovské finanční a politické náklady, což by mohlo od takového kroku odradit i ty nejambicióznější americké lídry.

Pro Kanadu je zásadní udržovat otevřené komunikační kanály s americkým Kongresem, zejména se zástupci ekonomicky klíčových států. Silné vztahy mezi oběma zeměmi jsou základem vzájemného porozumění a stability.

Kanadští politici na všech úrovních by měli aktivně prosazovat argumenty, proč by jakýkoli pokus o anexi Kanady byl pro Spojené státy nevýhodný. Takové snahy by mohly zahrnovat ekonomické analýzy, upozornění na vysoké politické náklady a budování široké koalice proti podobným ambicím.

Závěrem lze říci, že ačkoli je anexe Kanady spíše teoretickou možností, je důležité věnovat pozornost historickým precedentům a ústavním rámcům, které Spojeným státům umožňují získávat nová území. Důraz na diplomatické vztahy a silnou obranu suverenity je pro Kanadu klíčem k zajištění stability a nezávislosti.

Související

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Kanada

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 36 minutami

před 1 hodinou

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy