ROZHOVOR | Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

Změnil se podle vás přístup Moskvy k jednání pouze pod tlakem vnějších sil, nebo Kreml jedná pouze tehdy, když je to nutné?

Přístup Kremlu k jednání se od začátku války v roce 2014 nezměnil. Nadále předkládá své nekompromisní požadavky a zároveň se snaží prezentovat jako strana otevřená jednání. Nehledá kompromis.

Rusko vnímá výzvy Západu k jednání jako slabost, kterou lze využít. Zkušenosti získané z více než 200 jednání, k nimž se Rusko zavázalo, jasně dokazují marnost zapojení Kremlu do mírových rozhovorů. Rusko vnímá jednání pouze jako další zbraň, kterou může použít proti svým protivníkům. Je to prostředek k dosažení jeho strategických cílů.

Tato absence dobré víry se opakovaně projevila během více než 11 let války na Ukrajině a byla znovu potvrzena dne 14. června 2024, kdy Putin zopakoval své podmínky pro „vyjednávání“. Jeho požadavky jsou rovnocenné výzvě ke kapitulaci Ukrajiny jakožto klíčovému kroku k dosažení strategické parity s USA a Čínou.

Existuje nějaký scénář, v němž by bylo příměří monitorováno vojensky, například v podobě mandátu OSN nebo jiné formy mezinárodní přítomnosti? A byl by takový krok realistický?

Jak dokázala mise OBSE v letech 2014–2022, je nesmírně obtížné zajistit důvěryhodný a objektivní mechanismus monitorování podél dynamické frontové linie. V současné době se očekává, že Ukrajina bude i nadále čelit ruským silám podél linie, která se může stát demarkační linií. Nikdo nevyslovil ochotu nasadit síly mezi oběma nepřátelskými vojenskými silami. Oblast je zaminovaná a posetá nevybuchlou municí. Navíc nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok. Ukrajina navíc není v pozici, kdy by se mohla stáhnout a vytvořit „demilitarizovanou zónu“, protože se nachází v blízkosti několika velkých měst. Monitorování bude prováděno pomocí satelitů a leteckých senzorů.

Pokud by některé západní země zvažovaly vyslání „koalice ochotných“, kde by byla hranice, za kterou by Moskva považovala tento krok za přímou intervenci do války?

Kreml opakovaně zdůrazňuje, že jakékoli nasazení sil spojených s NATO na Ukrajině je v rozporu s jeho takzvanou „červenou linií“, bez ohledu na jejich umístění. To by však nemělo odradit Západ od nasazení vojenských sil na Ukrajině. Zaprvé, takzvané „červené linie“ Ruska se opakovaně ukázaly jako prázdné sliby. Zadruhé, Kreml nemá podle mezinárodního práva právo vetovat ukrajinská bezpečnostní opatření. Naopak, podepsal Pařížskou chartu pro novou Evropu, která zdůrazňuje, že plně uznává svobodu států volit si vlastní bezpečnostní opatření. A konečně, a co je nejdůležitější, mír nelze zaručit, pokud na Ukrajinu nebudou vyslány západní síly.

V jaké fázi má smysl upustit od snah o dosažení příměří a místo toho přejít k neomezeným dodávkám zbraní? Je takový moment na obzoru?

Západ se od roku 2014 snaží dosáhnout míru prostřednictvím jednání. Je to marná snaha, která pouze prodlužuje válku. Z ruského pohledu je jeho agresivní válka logickým důsledkem jeho velmocenských ambicí. Rusko potřebuje začlenit Bělorusko a Ukrajinu do Ruské federace, aby vytvořilo základ pro strategickou rovnováhu s USA. Válka je v jistém smyslu existenční. Je velmi naivní věřit, že lze Rusko přesvědčit, aby ustoupilo od svého strategického cíle slovy nebo sankcemi. Vojenská síla – buď intervence NATO, nebo členství Ukrajiny v NATO – byly vždy jediné dvě možnosti, které jsme měli k dispozici.

Vypadá některá z nedávných diplomatických prohlášení Ruska jako skutečná snaha o kompromis, nebo se jedná pouze o snahu vyvolat dojem ochoty k jednání?

Rusko neprojevilo žádnou ochotu ke kompromisu. Jeho strategický cíl a záměry zůstávají stejné jako 20. února 2014. Jednoduše využívá sklon Západu k jednání jako prostředku k dosažení kapitulace Ukrajiny a podkopání jednoty Západu.

Do jaké míry jsou Putin a Zelenskyj skutečně politicky omezeni svým domácím prostředím? Má některý z nich prostor pro skutečný kompromis, aniž by okamžitě ztratil legitimitu?

Putin je v jistém smyslu uvězněn ve svých vlastních strategických prohlášeních. Po letech militarizace ruské společnosti a falešného vykreslování Západu jako existenční hrozby a Ukrajiny jako země ovládané „nacisty“ ohrožujícími ruské obyvatelstvo žijící na Ukrajině bude pro něj obtížné ustoupit od svých deklarovaných ambicí. To však nemá v úmyslu, protože by tím vzdal i své ambice na status velmoci. Ruský imperialismus je nedílnou součástí ruské kultury (nebo DNA).

Jako hlava demokratického státu má Zelenskyj mandát od ukrajinského obyvatelstva. Neusiluje o mír za každou cenu, protože si plně uvědomuje, že „špatný mír“ je horší než současná situace. Požaduje spravedlivý a trvalý mír, protože to je jediný způsob, jak zajistit budoucnost Ukrajiny.

Jak důležitý je v této fázi čas? Komu prospívá odklad, komu prospívá příměří a kdo potřebuje rozhodné kroky?

Časový aspekt je obtížné definovat. Na jedné straně Putin věří, že čas hraje v jeho prospěch. Čím déle válka potrvá, tím více oslabí jednota a odhodlání Západu. Politika Trumpovy administrativy jeho myšlení nahrává. Na druhé straně, čím déle válka trvá, tím silnější se stává Evropa z vojenského hlediska. Dává to Evropě čas na obnovení vojenské síly a zvýšení obranného průmyslu na podporu Ukrajiny. Jediným, kdo opravdu trpí prodlužující se válkou, je bohužel Ukrajina.

Myslíte si, že by někdy mohlo dojít k přímému kontaktu mezi Putinem a Zelenským, nebo jsou jejich osobní vztahy natolik toxické, že to zůstane pouze v rovině teorie?

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž. Jen jeden z nich je agresor a válečný zločinec.

Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit. Ruský prezident opakovaně prokázal, že je lstivý a nedůvěryhodný. V určité fázi, až Ukrajina porazí Rusko na bojišti, se však budou muset setkat a podepsat konečnou dohodu o příměří.

Související

Tomáš Řepa Rozhovor

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ

Bezpečností expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá ukrajinský útok na ruské letecké základy z minulé neděle. Podle něj operace Pavučina odhalila slabiny ruské vojenské mašinérie. „Samozřejmě, že jde o selhání a nejen rozvědky. Není však zdaleka první, ve válce jste neustále pod tlakem a děláte chyby. Možná ještě důležitější je, jak se z nich poučíte. Korupcí a nepotismem stíhané ruské ozbrojené síly však reagují se zpožděním,“ říká.
Zuzana Piussi Rozhovor

Pokud nemáš na právníka, nedopadneš dobře. Soudci se kryjí a nikdo to nechce změnit, říká o české justici Piussi

Slovenská režisérka Zuzana Piussi ve svém novém dokumentárním filmu Pachová stopa ostře kritizuje justiční praxi využívání pachových stop jako důkazního prostředku v trestním řízení. Dokument rozkrývá, jak středoevropské soudy, zejména v Česku a na Slovensku, stavějí verdikty na řetězci nepřímých důkazů, jehož klíčovým článkem může být právě – a někdy výhradně – pachová stopa. „Žádná vůle to změnit neexistuje. Soudci se navzájem kryjí. Brání svůj hrad,“ uvedla Piussi v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Režisérka upozorňuje, že i přes zjevnou vědeckou kontroverzi kolem spolehlivosti této metody se justice drží zavedené praxe ještě z dob Sovětského svazu.

Více souvisejících

rozhovor válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Hans Petter Midttun

Aktuálně se děje

před 51 minutami

včera

Prezident Trump

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucímu napětí nejen ze zahraničí, ale i z vlastního tábora. V sázce je nejzásadnější bezpečnostní rozhodnutí jeho dosavadních dvou prezidentských období — zda Spojené státy zaútočí na íránský jaderný komplex ve Fordo, ukrytý hluboko pod zemí. Zatímco Izrael na Trumpa tlačí, aby se do konfliktu aktivně zapojil, jeho vlastní příznivci z hnutí MAGA i levicoví oponenti varují před zatažením Ameriky do další nekonečné války na Blízkém východě.

včera

Donald Trump

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump

Prezident USA Donald Trump večer vydal sérii ostrých varování vůči Íránu, přičemž se zaměřil zejména na nejvyššího vůdce země ajatolláha Alího Chameneího, kterého na své síti Truth Social označil za „snadný cíl“ a naznačil, že americká trpělivost se rychle vyčerpává. V regionu zároveň narůstá napětí kvůli pokračujícím raketovým útokům mezi Íránem a Izraelem.

včera

SMS, ilustrační fotografie

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné

Nově představený zlatý chytrý telefon nesoucí jméno Donalda Trumpa se stal terčem kritiky odborníků i etických watchdogů. Trump Organization oznámila plány na uvedení vlastního mobilního telefonu, který by měl být „vyroben v USA“ a prodáván za 499 dolarů (přibližně 11 600 Kč). Analytici však tento záměr označují za technicky téměř nemožný a zpochybňují i samotnou etiku tohoto podnikatelského kroku prezidenta Spojených států.

včera

Poslanecká sněmovna

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

Velitelské středisko izraelského letectva dohlížející na údery v Íránu

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua

Izrael usiluje o likvidaci íránského jaderného programu i o oslabení režimu ajatolláha Chameneího, jehož pád by mohl narušit podporu skupin jako Hamás či Hizballáh. Zároveň však hrozí, že by Írán mohl sklouznout do občanské války. Izrael rovněž zřejmě záměrně akcentuje jadernou hrozbu, aby získal podporu Západu, zatímco skutečným cílem může být odvést pozornost od vlastní krize doma i v Gaze.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi

Izraelská armáda v úterý oznámila, že její letectvo provedlo sérii vzdušných útoků na několik lokalit v západním Íránu. Podle oficiálního prohlášení izraelských ozbrojených sil bylo při úderech zasaženo „několik míst a desítky odpalovacích zařízení balistických raket“. Tyto útoky jsou součástí intenzivního vojenského střetu mezi Izraelem a Íránem, který pokračuje již pátý den.

včera

Prezident Trump

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti

Prezident Donald Trump předčasně odcestoval ze summitu G7 v kanadské Albertě a vyvolal tím vlnu spekulací, co stojí za tímto krokem – a především jak bude nyní Spojené státy směřovat ve stále vyhrocenější krizi mezi Izraelem a Íránem. Bílý dům sice uvedl, že odjezd souvisí s vývojem na Blízkém východě, ale sám Trump později na sociální síti Truth Social popřel, že by šlo o reakci na snahu o příměří. „Vracíme se kvůli důležitým věcem,“ uvedl bez dalších podrobností.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

včera

Stíhací letoun izraelského letectva, který se zúčastnil úderů v Íránu 26. října 2024, na snímek, který následující byl den vyčištěn pro zveřejnění.

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo

Otevřený vojenský střet mezi Izraelem a Íránem byl podle expertů jen otázkou času. Historické napětí, eskalující rétorika a obavy z íránského jaderného programu vytvořily výbušné prostředí, které vyústilo v konflikt. Podle odborníků bude válka výrazně delší než předchozí střety a její rozsah může záviset na tom, zda se do ní zapojí i další mocnosti – zejména Spojené státy, které zatím volí zdrženlivost.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války

Evropská unie dnes ostře odsoudila pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině, přičemž šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová označila noční útok na Kyjev za jeden z nejničivějších od začátku války. V souvislosti s děním na Blízkém východě pak varovala před nárůstem napětí v regionu a nutností tvrdého postoje vůči Íránu.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka

Poslanecká sněmovna se dnes sešla k mimořádnému jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Schůzi vyvolaly opoziční strany ANO a SPD v reakci na tzv. bitcoinovou kauzu, kvůli níž nedávno rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Opozice požaduje i odchod ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a konec celé vlády. Jedná se již o čtvrtý pokus opozice svrhnout kabinet v tomto volebním období.

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Kyjev se v noci na úterý stal terčem masivního ruského útoku, při němž zahynulo nejméně 14 lidí a bezmála stovka dalších utrpěla zranění. Ruská armáda podle ukrajinských úřadů opět použila taktiku dvojitého úderu, která cílí i na zasahující záchranáře. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za jeden z nejhrůznějších na metropoli od začátku války.

včera

včera

včera

Výbuchy v Íránu

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností

Autoritářské mocnosti sledují konflikt mezi Íránem a Izraelem s výrazně odlišnými zájmy a motivacemi. Čína varuje před eskalací a apeluje na klid zbraní, zatímco chrání své rozsáhlé investice a strategické partnerství s Teheránem. Rusko naopak v krizi vidí příležitost – od posílení své pozice na Blízkém východě po odklon pozornosti Západu od Ukrajiny. Obě velmoci však riskují, že nekontrolovaný vývoj situace ohrozí jejich dlouhodobé zájmy v regionu.

včera

Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese

Na rozdíl od uplynulého víkendu nás v tom nadcházejícím nečekají tropy. Vyplývá to z předpovědi počasí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy