PŮVODNÍ ZPRÁVA | IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům

Islámský stát podle amerického experta na terorismus Joea Younga neobnoví své území, bude však nadále působit škody. „Můžeme očekávat, že ISIS si zachová sílu, která Západu ublíží,“ upozornil pro EuroZprávy.cz. Zdůraznil, že je důležité hlásit úřadům podivné nebo extrémní chování a přesvědčení blízké osoby.

EuroZprávy.cz už informovaly o tom, že Islámský stát nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům.

Konkrétně v Sýrii existují obavy, že by ISIS mohl znovu získat pevnější půdu pod nohama. Pád režimu Bašára Asada v roce 2024 vytvořil bezpečnostní vakuum, které by mohlo usnadnit expanzi ISIS z jeho pouštních úkrytů.

Joe Young, expert na terorismus z American University ve Washingtonu, pro EuroZprávy.cz nastínil, že Islámskému státu se podle všeho nepodaří získat území v Sýrii. „Všichni ostatní včetně Turecka, Izraele, Jordánska a HTS se snaží konsolidovat. Pro ISIS by to byla zralá chvíle, aby oživil své ambice, ale myslím si, že jako skutečná povstalecká síla je již natolik degradován, že nepředstavuje vážnou hrozbu pro stát v postasadovské Sýrii,“ nastínil.

Totéž platí i pro jiné oblasti Blízkého východu. Významným hráčem v současném ISIS je totiž jeho pobočka známá jako ISIS-K (Islámský stát v provincii Chorasán), která operuje především v Afghánistánu. Tato skupina se stala nejsilnější frakcí ISIS, přičemž její ambice sahají daleko za hranice regionu.

Moc ISIS přesto upadá všude. „Dokonce i v Afghánistánu, který podobně ovládlo povstalecké hnutí, v tomto případě Tálibán. Tálibán úspěšně potírá ISIS-K a další skupiny inspirované ISIS nebo s ním spojené,“ pokračoval Young. „ISIS jako větší mýtické hnutí v myslích lidí stále existuje, ale jako fyzická, územní síla ve skutečnosti nepředstavuje aktuální hrozbu,“ doplnil.

Totéž platí pro současné napětí mezi afghánským Tálibánem a Pákistánem. „To je stejná věc. ISIS není hlavním hráčem, který by pravděpodobně dokázal této nestability využít,“ poznamenal expert.

ISIS bude ohrožovat Evropu

Obavy z ISIS však nejsou omezeny pouze na Blízký východ. Organizace nadále inspiruje tzv. „osamělé vlky“ k provádění nízkonákladových útoků v západních zemích. Islámský stát se za posledních několik let dopustil několika krvavých útoků. Jedním z nejničivějších, který byl v roce 2024 připsán ISIS, bylo bombardování moskevského nákupního centra v březnu.

Islámský stát si podle Younga „zachová sílu, která Západu ublíží“. „Dokud budou ukřivdění lidé, kteří žijí na Západě, ochotni tyto útoky páchat. Tyto útoky jsou sice hrozné a zraňují lidi, ale nepředstavují pro stát nebo režim žádnou skutečnou existenční hrozbu,“ uvedl.

„Myslím, že nepředstavují vážnou hrozbu a mělo by se k nim přistupovat jako ke zločinu a snažit se jim předcházet, ale také si uvědomit, že je pravděpodobně nemůžeme stoprocentně zastavit,“ zdůraznil Young.

Útoky ISIS, které zahrnují bodání, střelbu nebo najíždění vozidly do davů, jsou velmi obtížně předvídatelné a mají často devastující dopady. Mezi nejhorší příklady takových útoků patří incidenty v Nice, Barceloně, Berlíně a New Yorku, při nichž zahynuly desítky lidí.

EuroZprávy.cz se proto Younga dotázaly, jak by západní země mohly proti tomuto typu útoků bojovat. „K těmto typům útoků zpravidla nedochází v policejních státech nebo autoritářských režimech, protože je omezena svoboda pohybu a sdružování. Odpovědí však není proměna v policejní stát,“ nastínil.

„Často se těmto typům útoků nejlépe předchází tím, že blízcí a přátelé nahlásí podivné nebo extrémní chování a přesvědčení úřadům. Pokud je někdo odříznut od svých blízkých a má málo styků, je těžké takovým útokům zabránit,“ uzavřel Young.

Související

Islámský stát (ISIS)

Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou

ISIS, neboli Islámský stát, už nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přesto jeho vliv zůstává globální hrozbou. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům, uvedl server CNN.

Více souvisejících

Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Teroristé Hamásu

Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí

Propuštění čtyř izraelských vojaček, které byly drženy jako rukojmí militantní skupinou Hamás v Gaze, představuje důležitý moment v rámci nedávno sjednaného příměří mezi Izraelem a Hamásem. Tyto ženy, které byly zajaty při masivních útocích Hamásu dne 7. října, byly předány Mezinárodnímu výboru Červeného kříže v přísně organizovaném a mediálně sledovaném procesu, píše BBC.

před 48 minutami

Robert Fico

Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod

Ruští představitelé se zastali slovenského vedení, které obvinilo opozici z přípravy převratu. Rétorika kabinetu Roberta Fica ale má množství logických děr – především fakt, že vůbec nedošlo k zatýkání, ačkoli se příprava státního převratu považuje za trestný čin. Zdá se tedy, že žádné obavy z převratu nikdy neexistovaly a Fico se pouze snažil přiblížit k Moskvě.

před 2 hodinami

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?

Evropa se nachází na klíčovém rozcestí ve své zahraniční politice, kdy otázka možné vojenské přítomnosti v poválečné Ukrajině nabývá na intenzitě. Budoucí scénáře představují pro evropské lídry obrovskou výzvu – jak zajistit stabilitu a zároveň se vyhnout riziku eskalace. Přestože se myšlenka evropských mírových jednotek zmiňuje stále častěji, cesta k jejímu uskutečnění je složitá, a to z politického, vojenského i diplomatického hlediska, píše Politico.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc

Spojené státy americké pozastavily veškerou zahraniční pomoc na základě interního memoranda, které bylo rozesláno úředníkům a americkým ambasádám po celém světě. Tento krok navazuje na výkonný příkaz prezidenta Trumpa, který nařídil devadesátidenní pauzu v poskytování zahraniční pomoci za účelem přezkoumání efektivity a souladu s jeho zahraničněpolitickými cíli, píše BBC.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

John Fitzgerald Kennedy

Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů

Americký prezident Donald Trump nařídil vládním úředníkům připravit plán na odtajnění dokumentů týkajících se tří nejvýznamnějších atentátů v americké historii – vražd Johna F. Kennedyho, Roberta F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga Jr. Tento krok má potenciál odhalit nové skutečnosti o událostech, které již desítky let zůstávají předmětem spekulací a teorií.

včera

včera

Andrea Najvirtová Prohlédněte si galerii

Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození

Začátkem ledna slovenský premiér Robert Fico naznačil možnost pozastavení pomoci Ukrajině a přerušení dodávek elektrické energie v rámci odvetných opatření kvůli přerušení dodávek ruského plynu přes její území. O možných dopadech politických rozhodnutí na činnost humanitárních organizací a jejich roli v kontextu probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině promluvila pro EuroZprávy.cz Andrea Najvirtová, ředitelka slovenské humanitární organizace Človek v ohrození, v Česku známé jako Člověk v tísni.

včera

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt

Mladá Ukrajinka, vystupující pod pseudonymem Olena, poskytla exkluzivní rozhovor pro EuroZprávy.cz. Osmadvacetiletá studentka otevřeně popisuje dramatické odvody do armády, hluboce zakořeněnou korupci i komplikovaný vztah Ukrajinců k ruštině. Z důvodu ochrany jejího bezpečí a bezpečí její rodiny se redakce rozhodla nezveřejnit její pravé jméno.

včera

Donald Trump

Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Zjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století

Donald Trump ve svém návratu na post amerického prezidenta nečekal dlouho, aby ukázal svůj vliv na globální scéně. Po prvních dnech zaměřených na domácí politiku obrátil čtvrtý den svého úřadování svou pozornost k mezinárodnímu dění. Svým vystoupením na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyslal jasný signál o svém odhodlání změnit tradiční roli USA ve světě, píše CNN.

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít

Přežití telefonátu s Donaldem Trumpem může být pro politiky složitým a jedinečným zážitkem. Britští premiéři, kteří se během Trumpova prvního období pokoušeli zvládnout jeho nevyzpytatelný styl, se museli připravit na neočekávané odbočky, vtipné poznámky a neobvyklý průběh rozhovorů. Bývalí úředníci Downing Street nyní odhalují zákulisí těchto hovorů a strategie, jak se s nimi vypořádat.

včera

Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi

Čínská ekonomika v posledních třech měsících minulého roku zaznamenala oživení, což vládě umožnilo splnit růstový cíl 5 % pro rok 2024, oznámil minulý týden Peking. Přesto však jde o jedno z nejpomalejších temp růstu za poslední desetiletí, protože druhá největší ekonomika světa nadále čelí vleklé krizi na trhu nemovitostí, vysokému zadlužení místních vlád a rostoucí nezaměstnanosti mladých.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy