PŮVODNÍ ZPRÁVA | IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům

Islámský stát podle amerického experta na terorismus Joea Younga neobnoví své území, bude však nadále působit škody. „Můžeme očekávat, že ISIS si zachová sílu, která Západu ublíží,“ upozornil pro EuroZprávy.cz. Zdůraznil, že je důležité hlásit úřadům podivné nebo extrémní chování a přesvědčení blízké osoby.

EuroZprávy.cz už informovaly o tom, že Islámský stát nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům.

Konkrétně v Sýrii existují obavy, že by ISIS mohl znovu získat pevnější půdu pod nohama. Pád režimu Bašára Asada v roce 2024 vytvořil bezpečnostní vakuum, které by mohlo usnadnit expanzi ISIS z jeho pouštních úkrytů.

Joe Young, expert na terorismus z American University ve Washingtonu, pro EuroZprávy.cz nastínil, že Islámskému státu se podle všeho nepodaří získat území v Sýrii. „Všichni ostatní včetně Turecka, Izraele, Jordánska a HTS se snaží konsolidovat. Pro ISIS by to byla zralá chvíle, aby oživil své ambice, ale myslím si, že jako skutečná povstalecká síla je již natolik degradován, že nepředstavuje vážnou hrozbu pro stát v postasadovské Sýrii,“ nastínil.

Totéž platí i pro jiné oblasti Blízkého východu. Významným hráčem v současném ISIS je totiž jeho pobočka známá jako ISIS-K (Islámský stát v provincii Chorasán), která operuje především v Afghánistánu. Tato skupina se stala nejsilnější frakcí ISIS, přičemž její ambice sahají daleko za hranice regionu.

Moc ISIS přesto upadá všude. „Dokonce i v Afghánistánu, který podobně ovládlo povstalecké hnutí, v tomto případě Tálibán. Tálibán úspěšně potírá ISIS-K a další skupiny inspirované ISIS nebo s ním spojené,“ pokračoval Young. „ISIS jako větší mýtické hnutí v myslích lidí stále existuje, ale jako fyzická, územní síla ve skutečnosti nepředstavuje aktuální hrozbu,“ doplnil.

Totéž platí pro současné napětí mezi afghánským Tálibánem a Pákistánem. „To je stejná věc. ISIS není hlavním hráčem, který by pravděpodobně dokázal této nestability využít,“ poznamenal expert.

ISIS bude ohrožovat Evropu

Obavy z ISIS však nejsou omezeny pouze na Blízký východ. Organizace nadále inspiruje tzv. „osamělé vlky“ k provádění nízkonákladových útoků v západních zemích. Islámský stát se za posledních několik let dopustil několika krvavých útoků. Jedním z nejničivějších, který byl v roce 2024 připsán ISIS, bylo bombardování moskevského nákupního centra v březnu.

Islámský stát si podle Younga „zachová sílu, která Západu ublíží“. „Dokud budou ukřivdění lidé, kteří žijí na Západě, ochotni tyto útoky páchat. Tyto útoky jsou sice hrozné a zraňují lidi, ale nepředstavují pro stát nebo režim žádnou skutečnou existenční hrozbu,“ uvedl.

„Myslím, že nepředstavují vážnou hrozbu a mělo by se k nim přistupovat jako ke zločinu a snažit se jim předcházet, ale také si uvědomit, že je pravděpodobně nemůžeme stoprocentně zastavit,“ zdůraznil Young.

Útoky ISIS, které zahrnují bodání, střelbu nebo najíždění vozidly do davů, jsou velmi obtížně předvídatelné a mají často devastující dopady. Mezi nejhorší příklady takových útoků patří incidenty v Nice, Barceloně, Berlíně a New Yorku, při nichž zahynuly desítky lidí.

EuroZprávy.cz se proto Younga dotázaly, jak by západní země mohly proti tomuto typu útoků bojovat. „K těmto typům útoků zpravidla nedochází v policejních státech nebo autoritářských režimech, protože je omezena svoboda pohybu a sdružování. Odpovědí však není proměna v policejní stát,“ nastínil.

„Často se těmto typům útoků nejlépe předchází tím, že blízcí a přátelé nahlásí podivné nebo extrémní chování a přesvědčení úřadům. Pokud je někdo odříznut od svých blízkých a má málo styků, je těžké takovým útokům zabránit,“ uzavřel Young.

Související

Islámský stát (ISIS)

Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou

ISIS, neboli Islámský stát, už nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přesto jeho vliv zůstává globální hrozbou. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům, uvedl server CNN.

Více souvisejících

Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy