Hurikán Florence a povodně mají v USA už 43 obětí, vyhlašují se nové evakuace

Washington - Nejméně 43 mrtvých si vyžádal živel Florence, který jako hurikán a později jako bouře, zasáhl minulý týden Spojené státy. Novou bilanci dnes oznámila agentura AP. Jiné zdroje uvádějí, že obětí je 45.

Guvernér Severní Karolíny Roy Cooper v pátek informoval, že v jeho státě nově zemřel muž, na kterého v rámci odstraňování škod spadl strom, který kácel. V Severní Karolíně, která patří k nejvíce postiženým oblastem, se tak bilance přímých a nepřímých obětí zvýšila na 32.

Agentura AP v této souvislosti připomenula, že mrtvé ohlásily také Jižní Karolína a Virginie. Ty uvádějí devět, respektive dva mrtvé. Pokud se započítají dvě oběti z Floridy, z nichž jedna se utopila, činí celková bilance 45 mrtvých.

Zasažené regiony se stále potýkají se záplavami a úřady nadále vyhlašují evakuace pro nové oblasti. Cooper varoval, že záplavám bude jeho stát čelit i příští týden, takže obyvatelé stále musí počítat s ohrožením svých životů. V Severní Karolíně navíc zůstává bez dodávek elektrické energie přes 50.000 odběrných míst.

Podle dnešního oznámení americké výzkumné společnosti Moody's Analytics hurikán Florence a následná tropická bouře způsobila na východě USA škody předběžně za 44 miliardy dolarů (960 miliard korun). Přímé škody odhadla na 40 miliard, na další čtyři miliardy přijdou ztráty z nerealizované výroby.

Pokud se odhady potvrdí, zařadí se podle statistiků Florence mezi deset nejsilnějších hurikánů, které území Spojených států postihly. V čele je hurikán Katrina z roku 2005, který v nynějších cenách způsobil škody ve výši 192 miliard. Loňský hurikán Harvey má na svém kontě škody za 134 miliard.

Největší starosti mají teď podle agentury AP záchranáři se skládkami uhelného odpadu z odstavené elektrárny ve státě Severní Karolína. Zplodiny obsahující olovo, rtuť a arzén byly sice v minulých letech z velké části odtěženy, ale nebezpečí stále trvá. Oblast monitorují drony ministerstva životního prostředí státu Severní Karolína. Snímky potvrzují, že část nebezpečných látek se už nejspíš dostala do řeky Cape Fear.

V Severní a Jižní Karolíně byl dnes spuštěn program provizorního přesídlení rodin, jejichž obydlí živel zničil. Do programu se přihlásilo 69.000 lidí, pro které bude postupně připraveno hotelové či jiné ubytování. V první fázi půjde o devět nejpostiženějších okresů.

Guvernér Cooper dnes novinářům řekl, že i když od prvního náporu hurikánu uplynul už týden, sedm velkých řek si stále udržuje rekordně vysoké hladiny. Obyvatelé postižených oblastí musejí být dál připraveni na evakuaci. Dvě hlavní dálnice spojující Severní Karolínu s okolními státy USA jsou na několika místech pod vodou.

Související

Více souvisejících

povodně v USA hurikán Florence (září 2018)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy