Mučení vězňů má zrůdné podoby. Vše je humánní, tvrdí USA

Guantánamo (Kuba) - Americké úřady přes tři měsíce řeší problém hladovky, kterou drží stále více vězňů v americkém žaláři Guantánamo na Kubě. Dozorci denně krmí desítky hladovkářů proti jejich vůli tekutou stravou pomocí trubiček zavedených nosem, uvedla dnes agentura AP. Průběh hladovek popsala na základě svědectví bývalého saúdskoarabského vězně, který byl z Guantánama propuštěn v roce 2009.

Hladovky se již účastní 104 ze 166 současných vězňů. V pátek jich podle AP bylo 43 v tak špatném zdravotním stavu, že se vedení věznice rozhodlo vyživovat je násilím. Tito vězni nesmějí hovořit s novináři.

Bývalý saúdskoarabský vězeň, který na Guantánamu držel rekordně dlouhou hladovku od června 2005 do svého osvobození a poslání do Saúdské Arábie o čtyři roky později, si stěžuje, že má trvale poškozený nos, hrdlo a záda z toho, jak byl spoutáván a násilně krmen. Nemůže prý kvůli tomu spát a pracovat.

Lékaři na Guantánamu začali podle AP násilím vyživovat vězně na zvlášť upravených křeslech v lednu 2006, kdy někteří hladovkáři byli nebezpečně hubení a úřady se obávaly o jejich život. Američtí představitelé prohlásili, že cílem podobného vyživování nikdy nebylo zlomit hladovku, jen udržet její účastníky naživu. Armáda trvá na tom, že všechny její postupy jsou humánní.

Je těžké potvrdit tvrzení jak vězňů, tak vojenských představitelů. Novináři se nesmějí dívat na "vyživovací proces" či hovořit s takto vykrmovanými muži, kteří jsou drženi ve zvláštní části izolované americké vojenské základně na jihovýchodním pobřeží Kuby, uvedl z místa redaktor AP.

Věznice byla otevřena za vlády amerického prezidenta George Bushe, krátce po teroristických útocích z 11. září 2001. Měla sloužit k zadržování a vyslýchání osob podezřelých z terorismu. Jenže výslech se velmi často zvrhnul ve zbytečné agresivní mučení, navíc povolené americkými úřady.

Nedávno světem probleskla zpráva, že vojáci k mučení vězňů využívají i hlasitou hudbu. Písně do cel se zhasnutým světlem pouštěli údajně i dvacet hodin denně, což některé vězně přivedlo téměř k šílenství.

Mezi další praktiky amerických vojáků patří přivazování k židli na desítky hodin, bolestivé ohýbání prstů a vyvíjení tlaku na dutých místech na těle, například na spáncích a za ušima. Výjimkou nebylo ani píchání do očí nebo svícení do nich ostrým světlem. Na Guantánamu jsou údajně i klimatizované a neventilované místnosti, kde nazí a spoutaní vězni museli dlouhé hodiny přetrpět extrémně nízké a vysoké teploty, píše Blesk.cz.

Mezi nejdrsnější mučicí praktiky, které používali američtí vojáci, patří ponižování všeho druhu. Vojáci vězňům údajně strkali hlavy do záchodu nebo je připoutali na dlouhé hodiny do polohy, ve které káleli a močili sami na sebe. V některých případech vězni dokonce museli předvádět vojákům zvířata, nebo byli nuceni nosit dámské oblečení.

Související

Věznice, ilustrační fotografie.

Guantánamo opustil nejstarší vězeň, vrátil se do Pákistánu

Z věznice Guantánamo byl propuštěn nejstarší vězeň a dnes se vrátil do rodného Pákistánu. Pětasedmdesátiletý Sajf Ulláh Parača v americkém vězení na Kubě strávil 18 let kvůli podezření z financování teroristické organizace Al-Káida, které se ale nikdy nepotvrdilo. O propuštění muže, který vinu vždy popíral, informovalo podle BBC pákistánské ministerstvo zahraničí.
guantanamo, u.s. base

Americký deník zveřejnil dosud tajné fotografie Pentagonu z Guantánama

List The New York Times (NYT) zveřejnil fotografie z americké věznice na Guantánamu, kam USA od roku 2002 vozily zadržené teroristy. Pentagon z věznice vydával pouze oficiální fotografie, newyorský deník nyní s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA) zveřejnil snímky, jež pro armádu nejsou lichotivé. Spoutaní vězni na nich mají brýle přelepené páskou, roušky na ústech a často i sluchátka na uších.

Více souvisejících

Guantanamo U.S. Base Věznice USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy