Americký soud pozastavil vydání finančních záznamů prezidenta Trumpa

Americký odvolací soud dnes vyhověl žádosti právníků prezidenta Donalda Trumpa a pozastavil rozhodnutí nižší instance o vydání jeho finančních záznamů prokuratuře. Informovala o tom agentura Reuters. Verdikt představuje pro Trumpa podstatný úspěch, protože prezident vede s prokurátorem vyšetřujícím údajné nekalé praktiky v jeho firmě The Trump Organization o vydání daňových přiznání dlouhodobý spor.

Donald Trump
doporučujeme

Prezidentův právní tým argumentoval, že prokurátor Cyrus Vance požaduje záznamy ve špatné víře a chce jich více, než potřebuje pro svoje vyšetřování. Odvolací soud rozhodl, že prezident prozatím záznamy poskytnout nemusí, i když soud nižší instance koncem srpna odmítl Trumpovu žádost o další zablokování obsílky prokuratury, která jejich vydání požadovala. Předtím nejvyšší soud v červenci smetl ze stolu argument Trumpových právníků proti vydání přiznání, podle něhož prezident nemůže být předmětem kriminálního vyšetřování po dobu, kdy je ve funkci.

Šest předchozích prezidentů, jak demokratických, tak republikánských, svá daňová přiznání poskytlo veřejnosti. Trump to odmítá a tvrdí, že jde o součást politického "honu na čarodějnice". Prokuratura, která záznamy požaduje, je hodlá použít pro projednání před velkou porotou, což znamená, že by dál zůstaly důvěrné a nedostaly by se na veřejnost.

Vance chce získat Trumpovy osobní i firemní finanční záznamy za období dlouhé osm let. Předmět vyšetřování stále není jednoznačný, v médiích se původně hovořilo především o tom, že se prokurátor zabývá podezřením, že Trump při prezidentské kampani před čtyřmi lety uplatil k mlčenlivosti dvě ženy, s nimiž měl údajně nemanželský poměr. Prezident to popírá.

Státní zastupitelství nedávno uvedlo, že vyšetřuje rovněž obvinění ohledně trestné činnosti v The Trump Organization, která sahají deset let zpátky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, varuje vědec. Upozornil na veřejností opomíjený faktor…

19.01.2021 00:01 NÁZOR - Někteří lidé po podání vakcíny proti koronaviru zemřou, i kdyby byla stoprocentně bezpečná,…

Nastupující americká viceprezidentka Harrisová se vzdala křesla v Senátu

18.01.2021 21:52 Kamala Harrisová se dnes po čtyřech letech ve funkci oficiálně vzdala svého křesla v Senátu, aby se…

FBI prověří před inaugurací 25 tisíc členů národní gardy

18.01.2021 20:55 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provede před středeční inaugurací demokrata Joea…

Notebook Pelosiové mohl skončit u Rusů, vyšetřuje to FBI

18.01.2021 19:53 Americké úřady vyšetřují, zda jedna z účastnic nepokojů v sídle Kongresu ze začátku měsíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama