Americký soud pozastavil vydání finančních záznamů prezidenta Trumpa

Americký odvolací soud dnes vyhověl žádosti právníků prezidenta Donalda Trumpa a pozastavil rozhodnutí nižší instance o vydání jeho finančních záznamů prokuratuře. Informovala o tom agentura Reuters. Verdikt představuje pro Trumpa podstatný úspěch, protože prezident vede s prokurátorem vyšetřujícím údajné nekalé praktiky v jeho firmě The Trump Organization o vydání daňových přiznání dlouhodobý spor.

Donald Trump
doporučujeme

Prezidentův právní tým argumentoval, že prokurátor Cyrus Vance požaduje záznamy ve špatné víře a chce jich více, než potřebuje pro svoje vyšetřování. Odvolací soud rozhodl, že prezident prozatím záznamy poskytnout nemusí, i když soud nižší instance koncem srpna odmítl Trumpovu žádost o další zablokování obsílky prokuratury, která jejich vydání požadovala. Předtím nejvyšší soud v červenci smetl ze stolu argument Trumpových právníků proti vydání přiznání, podle něhož prezident nemůže být předmětem kriminálního vyšetřování po dobu, kdy je ve funkci.

Šest předchozích prezidentů, jak demokratických, tak republikánských, svá daňová přiznání poskytlo veřejnosti. Trump to odmítá a tvrdí, že jde o součást politického "honu na čarodějnice". Prokuratura, která záznamy požaduje, je hodlá použít pro projednání před velkou porotou, což znamená, že by dál zůstaly důvěrné a nedostaly by se na veřejnost.

Vance chce získat Trumpovy osobní i firemní finanční záznamy za období dlouhé osm let. Předmět vyšetřování stále není jednoznačný, v médiích se původně hovořilo především o tom, že se prokurátor zabývá podezřením, že Trump při prezidentské kampani před čtyřmi lety uplatil k mlčenlivosti dvě ženy, s nimiž měl údajně nemanželský poměr. Prezident to popírá.

Státní zastupitelství nedávno uvedlo, že vyšetřuje rovněž obvinění ohledně trestné činnosti v The Trump Organization, která sahají deset let zpátky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Scénář pro americké prezidentské volby? Politolog popsal, co umožňuje…

26.09.2020 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump svým odmítáním příslibu, že bude respektovat pokojné…

Bílý dům zpochybnil schopnost šéfa FBI odhalit volební podvody

25.09.2020 18:08 Personální šéf Bílého domu Mark Meadows dnes zpochybnil schopnost šéfa Federálního úřadu pro…

Maduro ignoruje lidská práva. Venezuelské bezpečnostní složky letos zabily…

25.09.2020 17:01 Venezuelské bezpečnostní složky letos při operacích v chudších čtvrtích měst zabily přes 2000 lidí,…

Volby v USA budou napínavé. Biden vede celostátně, v klíčových státech…

25.09.2020 14:13 Ačkoliv si demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden udržuje stabilní náskok na prezidentem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama