Američtí lékaři se ozvali, žádají lepší právní ochranu

Američtí lékaři volají po zvýšené právní ochraně v obavě ze záplavy žalob během koronavirové krize. Podle Sdružení amerických zdravotníků (AMA) by žaloby mohly být důsledkem toho, že prudký nárůst nemocných koronavirem neumožňuje poskytovat jiným pacientům obvyklou péči. Lékaři jsou navíc mnohdy nuceni zasahovat v oborech mimo svou hlavní specializaci.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Lékaři
doporučujeme

AMA a další lékařská sdružení se podle agentury Reuters stále častěji obracejí na guvernéry jednotlivých amerických států, aby zajistili právní ochranu lékařských postupů v mimořádné situaci koronavirové pandemie. Nedostatek personálu nutí mnohé zdravotníky zaskakovat za jiné, na urgentních příjmech v nemocnicích jsou často lékaři nuceni přijímat pod tlakem komplikovaná rozhodnutí.

K některým opatřením už přikročili guvernéři států New York, New Jersey a Michigan. Soudně postižitelné například nemají být postupy vedoucí ke zranění nebo smrti pacienta s chorobou COVID-19 zařazené do kategorie nedbalost, pouze činy označené jako hrubá nedbalost. Lékaři doufají, že ostatní státy se připojí.

Senátor Ben Sasse z Nebrasky navrhl v Kongresu zákon, který chrání lékaře působící v oblastech mimo svůj obor či pracující s aparáty, upravenými podle okamžité potřeby. Chránění mají být víc i doktoři, kteří zasahují mimo své obvyklé pracoviště.

Lékaři podle agentury Reuters například nyní posílají domů pacienty s lehkými srdečními problémy, které v normálních situacích ponechávají v nemocnici na pozorování i v době, kdy symptomy choroby odezní. Jejich místo teď nemocnice potřebují pro nakažené.

Soudní procesy s lékaři často v USA končí obřími pokutami. Soud v Baltimoru například loni vyměřil odškodnění ve výši 229 milionů dolarů (5,8 miliardy korun) rodičům dítěte, jehož mozek při porodu poškodili lékaři v nemocnici Johnse Hopkinse. Někteří lékaři v USA se chrání tím, že si platí roční pojistku ve výši až 100.000 dolarů.

Témata: lékaři | USA | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Případ smrti zatýkaného černocha vyšetří ministerstvo a FBI, propukly…

28.05.2020 17:45 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump ve středu na sociální síti twitter potvrdil, že případ smrti…

Na koronavirus v USA už zemřelo přes 100 tisíc lidí. Smutný milník, uvedl…

28.05.2020 17:36 Počet zemřelých s covidem-19 ve Spojených státech přesáhl 100.000. Vyplývá to z propočtů Univerzity…

Proti koronaviru se chce nechat očkovat polovina Američanů

28.05.2020 11:10 V případě úspěšného vývoje vakcíny proti nemoci covid-19 se chce nechat naočkovat polovina…

Hollywood hledá experty na covid-19, chce natáčet

28.05.2020 09:21 Kadeřníci, kameramani a stovky dalších lidí se podílejí na vzniku kouzla filmů a televizních pořadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy