Bannon zatím nehodlá svědčit ohledně nepokojů v Kongresu

Bývalý poradce amerického exprezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon odmítá žádost zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů, aby svědčil ve vyšetřování spojeném s lednovým narušením volební schůze Kongresu.

Steve Bannon.

V dopise zaslaném kongresmanům to dnes uvedl právník někdejšího hlavního stratéga Bílého domu, informují americká média. Sněmovnímu výboru se zároveň otevřela cesta k některým požadovaným záznamům Trumpovy administrativy, jejichž vydání z Národního archivu USA povolila současná vláda Joea Bidena.

Trump se snaží poskytování důkazních materiálů blokovat uplatněním principu "exekutivní výsady", který umožňuje americkým vládním orgánům držet v tajnosti interní materiály i před soudy nebo Kongresem. Na tento postup bývalého prezidenta dnes odkazoval právník exporadce Bannona, když zdůvodňoval neochotu svého klienta spolupracovat s vyšetřováním.

"Musíme akceptovat jeho (Trumpovy) pokyny a ctít jeho uplatnění exekutivní výsady. Dokud tyto otázky nebudou rozřešeny, nejsme schopni reagovat na vaše žádosti o dokumenty a svědectví," napsal právník Robert Costello. Dodal ovšem, že Bannon se bude řídit instrukcemi soudů, pakliže vydají rozhodnutí o Trumpově snaze blokovat obsílky zasílané lidem z jeho administrativy.

Bannon se na právo amerických prezidentů utajovat vládní komunikace odvolává přesto, že na pozici hlavního stratéga Bílého domu skončil už v roce 2017 a od té doby ve vládě nepůsobil. V týdnu, kdy dav Trumpových stoupenců násilně vtrhl do sídla Kongresu a narušil schvalování výsledků prezidentských voleb, byl podle agentury AP nicméně s Trumpem v kontaktu.

Desetičlenný sněmovní výbor, který zkoumá okolnosti událostí 6. ledna, kromě Bannona v září zaslal obsílku i někdejšímu personálnímu šéfovi Bílého domu Marku Meadowsovi, jednomu z Trumpových mluvčích Danovi Scavinovi a Kashyapu Patelovi, který působil na ministerstvu obrany. Kongresmani po nich žádali do 7. října předložení řady dokumentů a plánovali je následně předvolávat na slyšení.

Vedení výboru dnes oznámilo, že Meadows a Patel zaujali v této věci jiný postoj než Bannon, žádné podrobnosti ale nesdělilo. "Zatímco pan Meadows a pan Patel byli dosud se zvláštním výborem v kontaktu, pan Bannon dal najevo, že se pokusí ukrýt za vágními odkazy na pravomoci bývalého prezidenta," uvedli demokratický předseda komise Bennie Thompson a republikánská místopředsedkyně Liz Cheneyová. Jak postupuje Scavino, nezmínili.

Výbor složený z osmi demokratů a dvou republikánů vedle předvolávání různých aktérů lednových nepokojů usiluje také o množství vládních záznamů a dnes v tomto směru zaznamenal významný úspěch. Bílý dům se rozhodl umožnit vydání první části požadovaných dokumentů a formálně v tomto směru zablokoval snahu exprezidenta Trumpa, informovalo několik médií s odkazem na své zdroje. Bidenova mluvčí Jen Psakiová pak informaci potvrdila televizi CNN se slovy, že současná vláda bere události 6. ledna "velmi vážně".

Právní tým Bílého domu předtím podle televize NBC News napsal vedení Národního archivu, že prezident Biden v daném případě nepovažuje aplikaci exekutivní výsady za oprávněnou. O jaké dokumenty přesně jde, nebylo z dnešních zpráv jasné. Podle médií lze očekávat, že věc se stane předmětem soudní bitvy mezi vládou a Trumpem.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama