Biden a Pence se dají očkovat veřejně, chtějí tak posílit důvěru veřejnosti ve vakcínu

Americký viceprezident Mike Pence se společně se svojí manželkou Karen nechá v pátek před zraky veřejnosti naočkovat vakcínou proti covidu-19. Jeho kancelář to ve středu oznámila s tím, že cílem je posílit důvěru ve vakcíny. Něco podobného plánuje i nastupující šéf Bílého domu Joe Biden. Podle informací agentury AP by mohl veřejné očkování absolvovat už příští týden.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Ve Spojených státech v pondělí začali mimo klinické testy podávat vakcínu od firem Pfizer a BioNtech, kterou o tři dny dříve schválil pro nouzové použití americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA). Prvními příjemci byli zdravotníci, ve středu podle amerických médií začalo očkování v některých domovech pro seniory.

"V pátek 18. prosince veřejně dostanou vakcínu na covid-19 viceprezident Mike Pence a druhá dáma Karen Penceová aby propagovali bezpečnost a účinnost vakcíny a budovali důvěru u amerického lidu," oznámil úřad viceprezidenta.

Pence, kterému bylo v červnu 61 let, je šéfem krizového štábu Bílého domu a na rozdíl od prezidenta Donalda Trumpa ještě podle všeho nemoc covid-19 neprodělal.

Trumpův nástupce v prezidentské funkci by mohl vakcínu dostat několik dní po Penceovi, informovala AP s odvoláním na dva nejmenované členy Bidenova týmu. Nově zvolené hlavě státu je 78 let a patří tak do věkové skupiny, u níž je zvýšené riziko těžkého průběhu nemoci způsobené koronavirem.

Biden už vícekrát dal najevo, že se chce nehledě na načasování nechat naočkovat za přítomnosti médií. Na středeční tiskové konferenci řekl, že jeho tým pracuje na konkrétním plánu. "Nechci skákat na začátek fronty, ale chci mít jistotu, že americkému lidu ukážeme, že je bezpečné si ji (vakcínu) vzít," citovala jej televize CNN.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem se ve světě nakazilo přes 100 milionů lidí

26.01.2021 21:40 Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, na celém světě přesáhl 100 milionů. Vyplývá to ze…

Biden chce ve snaze zastavit koronavirus očkovat až 1,5 milionu lidí denně

26.01.2021 16:10 Nová americká administrativa si původně vytyčila za cíl očkovat proti koronaviru 100 milionů lidí…

McConnell přestal blokovat dohodu o uspořádání Senátu po volbách

26.01.2021 14:50 Šéf republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell dnes oznámil, že přestane blokovat změny v…

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

26.01.2021 07:41 Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama