Biden brání svého syna. Vyšetřování údajných daňových podvodů pokládá za nečistou hru

Nastupující prezident Joe Biden ve čtvrtek bránil svého syna Huntera, který čelí federálnímu vyšetřování kvůli údajným daňovým podvodům. Zneužívání vyšetřování jeho syna k útokům proti sobě nazval "nečistou hrou". Biden zároveň prohlásil, že ho obvinění proti jeho synovi neznepokojují. Dosluhující prezident Donald Trump několik hodin předtím napsal, že do vyšetřování Huntera, po němž opakovaně v minulosti volal, není nijak zapojen.

Joe Biden, prezident USA

"Neznepokojují mě žádná obvinění, která jsou proti němu vznesena. Využívají to k útokům na mě," řekl Biden v úryvku z rozhovoru s moderátorem Stephenem Colbertem, který ve čtvrtek zveřejnila televize CBS. "Myslím, že je to svým způsobem nečistá hra," odpověděl na otázku, jak se cítí ohledně toho, že je vyšetřování jeho syna používáno jako "obušek" proti němu.

"Nemám nic společného s případným stíháním Huntera Bidena, nebo Bidenovy rodiny. Jsou to jen další falešné zprávy," napsal ve čtvrtek na twitteru Trump. Ten přitom čelil na začátku letošního roku ústavní žalobě kvůli obviněním z toho, že tlačil na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování činnosti Joea a Huntera Bidenových. Trumpa nakonec osvobodil Senát, v němž mají převahu jeho republikánští spolustraníci.

Republikáni útočí na Huntera Bidena dlouhodobě, Trump jej často zmiňoval ve svých předvolebních vystoupeních. Tvrdil, že Hunter těžil z toho, že byl jeho otec viceprezident v předchozí demokratické administrativě Baracka Obamy. Biden mladší podle prezidenta "vysával" peníze odkudkoliv, kde se Joe objevil jako dvojka americké exekutivy. Republikáni tvrdí, že byl do těchto praktik zapleten samotný Joe Biden, neexistují pro to však přesvědčivé důkazy a proti nastupujícímu prezidentovi nevedou úřady žádné vyšetřování.

Hlavním protagonistou snah Trumpova týmu o vyšetřování Huntera Bidena byl jeho osobní právník Rudy Giuliani. Ten se společně se svým právním zástupcem začátkem letošního roku setkal s federálními vyšetřovateli, aby jim předal důkazy, které nasbíral ohledně údajně podezřelého Hunterova podnikání. Agentura Reuters však poznamenává, že není jasné, zda právě informace od nich použili prokurátoři ze státu Delaware, kteří Huntera nyní vyšetřují.

Bidenův syn minulý týden oznámil, že je předmětem vyšetřování kvůli daňovým podvodům. Ministerstvo spravedlnosti o případu zatím mlčelo, jak stanovují jeho vnitřní předpisy. To však podle médií popudilo Trumpa, který naléhal na ministra spravedlnosti Williama Barra, aby informace o zájmu prokuratury o Huntera zveřejnil ještě před listopadovými volbami. Barr k 23. prosinci skončí ve funkci.

Jeho nástupce Jeffrey Rosen, jehož Trump označil za "vynikající osobu", se přitom odmítl vyjádřit k tomu, zda se Hunterův případ chystá po nástupu do funkce svěřit zvláštnímu vyšetřovateli. Pokud by tak učinil, nemohl by Bidenův budoucí ministr spravedlnosti vyšetřování jednoduše zastavit. Zvláštního vyšetřovatele smí totiž ministr odvolat jedině z důvodů jasně definovaných zákonem, mezi něž patří například profesní pochybení, střet zájmů či zanedbání povinností.

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Související:

Právě se děje

reklama