Biden brání svého syna. Vyšetřování údajných daňových podvodů pokládá za nečistou hru

Nastupující prezident Joe Biden ve čtvrtek bránil svého syna Huntera, který čelí federálnímu vyšetřování kvůli údajným daňovým podvodům. Zneužívání vyšetřování jeho syna k útokům proti sobě nazval "nečistou hrou". Biden zároveň prohlásil, že ho obvinění proti jeho synovi neznepokojují. Dosluhující prezident Donald Trump několik hodin předtím napsal, že do vyšetřování Huntera, po němž opakovaně v minulosti volal, není nijak zapojen.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

"Neznepokojují mě žádná obvinění, která jsou proti němu vznesena. Využívají to k útokům na mě," řekl Biden v úryvku z rozhovoru s moderátorem Stephenem Colbertem, který ve čtvrtek zveřejnila televize CBS. "Myslím, že je to svým způsobem nečistá hra," odpověděl na otázku, jak se cítí ohledně toho, že je vyšetřování jeho syna používáno jako "obušek" proti němu.

"Nemám nic společného s případným stíháním Huntera Bidena, nebo Bidenovy rodiny. Jsou to jen další falešné zprávy," napsal ve čtvrtek na twitteru Trump. Ten přitom čelil na začátku letošního roku ústavní žalobě kvůli obviněním z toho, že tlačil na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování činnosti Joea a Huntera Bidenových. Trumpa nakonec osvobodil Senát, v němž mají převahu jeho republikánští spolustraníci.

Republikáni útočí na Huntera Bidena dlouhodobě, Trump jej často zmiňoval ve svých předvolebních vystoupeních. Tvrdil, že Hunter těžil z toho, že byl jeho otec viceprezident v předchozí demokratické administrativě Baracka Obamy. Biden mladší podle prezidenta "vysával" peníze odkudkoliv, kde se Joe objevil jako dvojka americké exekutivy. Republikáni tvrdí, že byl do těchto praktik zapleten samotný Joe Biden, neexistují pro to však přesvědčivé důkazy a proti nastupujícímu prezidentovi nevedou úřady žádné vyšetřování.

Hlavním protagonistou snah Trumpova týmu o vyšetřování Huntera Bidena byl jeho osobní právník Rudy Giuliani. Ten se společně se svým právním zástupcem začátkem letošního roku setkal s federálními vyšetřovateli, aby jim předal důkazy, které nasbíral ohledně údajně podezřelého Hunterova podnikání. Agentura Reuters však poznamenává, že není jasné, zda právě informace od nich použili prokurátoři ze státu Delaware, kteří Huntera nyní vyšetřují.

Bidenův syn minulý týden oznámil, že je předmětem vyšetřování kvůli daňovým podvodům. Ministerstvo spravedlnosti o případu zatím mlčelo, jak stanovují jeho vnitřní předpisy. To však podle médií popudilo Trumpa, který naléhal na ministra spravedlnosti Williama Barra, aby informace o zájmu prokuratury o Huntera zveřejnil ještě před listopadovými volbami. Barr k 23. prosinci skončí ve funkci.

Jeho nástupce Jeffrey Rosen, jehož Trump označil za "vynikající osobu", se přitom odmítl vyjádřit k tomu, zda se Hunterův případ chystá po nástupu do funkce svěřit zvláštnímu vyšetřovateli. Pokud by tak učinil, nemohl by Bidenův budoucí ministr spravedlnosti vyšetřování jednoduše zastavit. Zvláštního vyšetřovatele smí totiž ministr odvolat jedině z důvodů jasně definovaných zákonem, mezi něž patří například profesní pochybení, střet zájmů či zanedbání povinností.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy…

17.01.2021 00:01 NÁZOR - Nejpozoruhodnější věcí na uplynulých bouřlivých týdnech v americké politice není…

Inaugurace v době pandemie. Jak bude Biden uveden do úřadu?

16.01.2021 14:12 Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu,…

Facebook zablokuje svolání akcí u Bílého domu v den inaugurace

16.01.2021 13:06 Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve…

V USA popravili muže za vraždu tří žen

16.01.2021 10:12 Ve Spojených státech dnes vykonali další federální popravu, už třináctou za éry prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama