Biden dorazil do Izraele, zahájil čtyřdenní návštěvu Blízkého východu

Americký prezident Joe Biden dnes v Izraeli zahájil čtyřdenní návštěvu Blízkého východu. Navštíví Západní břeh Jordánu a Saúdskou Arábii, cílem jeho cesty je posílit obranu regionu a také spolupráci Izraele s některými arabskými státy. Dnes Biden navštívil památník obětem holokaustu Jad vašem a prohlédl si izraelské obranné systémy. Politická jednání jej čekají ve čtvrtek.

Joe Biden

Bidena na letišti přivítali izraelský premiér Jair Lapid a prezident Jicchak Herzog. Přítomen byl také nedávný Lapidův předchůdce v úřadu Naftali Bennett.

Biden je za půlstoletí své politické kariéry v Izraeli podesáté, ovšem jako prezident poprvé. Je přitom o šest let starší než Izrael, který byl založen v roce 1948, a setkal se s každým izraelským předsedou vlády od chvíle, co byl poprvé zvolen senátorem za stát Delaware. Poprvé jednal s Goldou Meirovou, která byla jedinou ženou, jež stanula v čele izraelské vlády, a byla zároveň jednou z nejvýraznějších političek 20. století.

"Je pro mě ctí opět stát po boku přátel a navštívit nezávislý židovský stát Izrael," uvedl Biden po příletu. Poznamenal, že Izrael poprvé navštívil jako mladý senátor v roce 1973, krátce před propuknutím jomkipurské války, a připomněl svá setkání s izraelskými premiéry, včetně Meirové. "Řeknu to znovu - nemusíte být Žid, abyste byl sionista," řekl americký prezident a poznamenal, že pouto mezi Izraelci a Američany jde do morku kostí. Šéf Bílého domu také v projevu přislíbil bojovat s antisemitismem.

Úřadující premiér Lapid označil Bidena za dobrého přítele a velkého sionistu, hovořil také o pevném poutu mezi Izraelem a Spojenými státy. Zároveň nastínil témata nynějších bilaterálních jednání, včetně "budování nové bezpečnostní a ekonomické architektury se státy Blízkého východu" či "potřeby obnovit silnou globální koalici, která zastaví íránský jaderný program".

Prezident Herzog o Bidenovi hovořil jako o skutečném příteli a silném podporovateli Izraele. Podle listu The Times of Israel také naznačil, že se v příštích dnech očekávají prohlášení týkající se rostoucích vazeb mezi Izraelem a Saúdskou Arábií. Bidenovu cestu označil za "cestu míru z Izraele do Saúdské Arábie".

Ještě na letišti prezidenta čekala prohlídka izraelských obranných systémů, včetně protiraketového systému Iron Dome a nového laserového systému protivzdušné obrany Iron Beam, na jehož dalším vývoji chce Izrael spolupracovat s Washingtonem, píše The Times of Israel.

Z letiště americký prezident odjel na návštěvu jeruzalémského památníku obětem holokaustu Jad vašem, kde několik minut hovořil a potřásl si rukou se dvěma přeživšími holokaustu - Renou Quintovou a Giselle (Gitou) Cycowiczovou.

Cycowiczová se narodila v roce 1927 ve městě Chust v Podkarpatské Rusi, která tehdy byla součástí Československa. Podle Jad vašem byla uvězněna v ghettu, poté byla deportována do Osvětimi-Březinky, což byl největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor, a později do táborů nucených prací.

Quintová se narodila v Piotrkowu Trybunalském v Polsku v roce 1935. V roce 1942 byli její dva starší bratři spolu s matkou deportováni do vyhlazovacího tábora Treblinka, kde byli zavražděni. Quintová a její otec byli posláni do koncentračního tábora Buchenwald, kde byl její otec zavražděn. Nakonec byla poslána do koncentračního tábora Bergen-Belsen.

Biden se dvěma přeživšími hovořil déle, než bylo v plánu, a ke konverzaci se připojil také americký ministr zahraničí Antony Blinken, jehož nevlastní otec byl přeživším holokaustu. Americký prezident na místě také uctil památku obětí holokaustu v Síni vzpomínek, kde položil věnec a znovu zapálil věčný oheň.

Biden stráví noc v jeruzalémském hotelu King David. Politická jednání s Lapidem jsou v plánu ve čtvrtek, kdy má být zveřejněna deklarace o příští americko-izraelské spolupráci. V pátek Biden zavítá na Západní břeh Jordánu a přesune se do Saúdské Arábie.

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

V Česku odpoledne hrozí silné bouřky s přívalovými dešti

15.08.2022 12:05 Odpoledne se v Česku s výjimkou západu Čech a východu Moravy a Slezska mohou objevit silné bouřky s…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Americký ministr obrany Austin má pozitivní test na covid-19, letos už…

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Americká základna v Sýrii byla terčem útoku dronů, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a členové jeho kabinetu plánují před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:06 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě překonal 590 milionů

15.08.2022 10:37 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU)…

Salmana Rushdieho odpojili od ventilátoru a dokáže mluvit

14.08.2022 21:05 Aktualizováno Britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, který byl v pátek při přípravě na…

V mexickém dole, kde jsou uvězněni horníci, prudce stoupla voda

14.08.2022 20:41 V mexickém dole, kde je od 3. srpna uvězněno deset horníků, prudce stoupla voda, což komplikuje…

Bílý dům vydá zprávu obhajující stažení armády z Afghánistánu před rokem

14.08.2022 19:00 Bílý dům se chystá dát v Kongresu do oběhu zprávu hájící postup administrativy prezidenta Joea…

Neznámý muž najel autem do zátarasů u amerického Kapitolu, pak se zastřelil

14.08.2022 17:27 Zatím neznámý muž najel dnes ráno automobilem do zátarasů u amerického Kapitolu, sídla Kongresu, ve…

Rushdie možná přijde o oko, ale může přežít. Útočník byl obviněn

13.08.2022 21:33 Aktualizováno Britský spisovatel Salman Rushdie je po pátečním útoku spáchaném mužem libanonského původu…

Mexická města ležící poblíž hranice se Spojenými státy se potýkají s…

13.08.2022 21:21 Mexická města Tijuana, Mexicali, Rosarito a Ensenada ležící poblíž hranice se Spojenými státy se…

Související:

Právě se děje

reklama