Biden dorazil do Izraele, zahájil čtyřdenní návštěvu Blízkého východu

Americký prezident Joe Biden dnes v Izraeli zahájil čtyřdenní návštěvu Blízkého východu. Navštíví Západní břeh Jordánu a Saúdskou Arábii, cílem jeho cesty je posílit obranu regionu a také spolupráci Izraele s některými arabskými státy. Dnes Biden navštívil památník obětem holokaustu Jad vašem a prohlédl si izraelské obranné systémy. Politická jednání jej čekají ve čtvrtek.

Joe Biden

Bidena na letišti přivítali izraelský premiér Jair Lapid a prezident Jicchak Herzog. Přítomen byl také nedávný Lapidův předchůdce v úřadu Naftali Bennett.

Biden je za půlstoletí své politické kariéry v Izraeli podesáté, ovšem jako prezident poprvé. Je přitom o šest let starší než Izrael, který byl založen v roce 1948, a setkal se s každým izraelským předsedou vlády od chvíle, co byl poprvé zvolen senátorem za stát Delaware. Poprvé jednal s Goldou Meirovou, která byla jedinou ženou, jež stanula v čele izraelské vlády, a byla zároveň jednou z nejvýraznějších političek 20. století.

"Je pro mě ctí opět stát po boku přátel a navštívit nezávislý židovský stát Izrael," uvedl Biden po příletu. Poznamenal, že Izrael poprvé navštívil jako mladý senátor v roce 1973, krátce před propuknutím jomkipurské války, a připomněl svá setkání s izraelskými premiéry, včetně Meirové. "Řeknu to znovu - nemusíte být Žid, abyste byl sionista," řekl americký prezident a poznamenal, že pouto mezi Izraelci a Američany jde do morku kostí. Šéf Bílého domu také v projevu přislíbil bojovat s antisemitismem.

Úřadující premiér Lapid označil Bidena za dobrého přítele a velkého sionistu, hovořil také o pevném poutu mezi Izraelem a Spojenými státy. Zároveň nastínil témata nynějších bilaterálních jednání, včetně "budování nové bezpečnostní a ekonomické architektury se státy Blízkého východu" či "potřeby obnovit silnou globální koalici, která zastaví íránský jaderný program".

Prezident Herzog o Bidenovi hovořil jako o skutečném příteli a silném podporovateli Izraele. Podle listu The Times of Israel také naznačil, že se v příštích dnech očekávají prohlášení týkající se rostoucích vazeb mezi Izraelem a Saúdskou Arábií. Bidenovu cestu označil za "cestu míru z Izraele do Saúdské Arábie".

Ještě na letišti prezidenta čekala prohlídka izraelských obranných systémů, včetně protiraketového systému Iron Dome a nového laserového systému protivzdušné obrany Iron Beam, na jehož dalším vývoji chce Izrael spolupracovat s Washingtonem, píše The Times of Israel.

Z letiště americký prezident odjel na návštěvu jeruzalémského památníku obětem holokaustu Jad vašem, kde několik minut hovořil a potřásl si rukou se dvěma přeživšími holokaustu - Renou Quintovou a Giselle (Gitou) Cycowiczovou.

Cycowiczová se narodila v roce 1927 ve městě Chust v Podkarpatské Rusi, která tehdy byla součástí Československa. Podle Jad vašem byla uvězněna v ghettu, poté byla deportována do Osvětimi-Březinky, což byl největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor, a později do táborů nucených prací.

Quintová se narodila v Piotrkowu Trybunalském v Polsku v roce 1935. V roce 1942 byli její dva starší bratři spolu s matkou deportováni do vyhlazovacího tábora Treblinka, kde byli zavražděni. Quintová a její otec byli posláni do koncentračního tábora Buchenwald, kde byl její otec zavražděn. Nakonec byla poslána do koncentračního tábora Bergen-Belsen.

Biden se dvěma přeživšími hovořil déle, než bylo v plánu, a ke konverzaci se připojil také americký ministr zahraničí Antony Blinken, jehož nevlastní otec byl přeživším holokaustu. Americký prezident na místě také uctil památku obětí holokaustu v Síni vzpomínek, kde položil věnec a znovu zapálil věčný oheň.

Biden stráví noc v jeruzalémském hotelu King David. Politická jednání s Lapidem jsou v plánu ve čtvrtek, kdy má být zveřejněna deklarace o příští americko-izraelské spolupráci. V pátek Biden zavítá na Západní břeh Jordánu a přesune se do Saúdské Arábie.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Cena benzinu v Česku po dlouhé době klesla pod 42 korun

11.08.2022 08:25 Cena benzinu v Česku poprvé za více než pět měsíců klesla pod 42 korun. Litr naturalu se aktuálně u…

Trump se spojenci šíří spekulaci, že FBI při prohlídce nastrčila důkazy

10.08.2022 21:18 Zatímco pondělní zásah Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v sídle amerického exprezidenta…

Exprezident Trump měl vypovídat na newyorské prokuratuře, odmítl to

10.08.2022 17:27 Aktualizováno Exprezident Spojených států Donald Trump uvedl, že dnes využil svého práva nevypovídat, když…

Čínská armáda tvrdí, že úspěšně splnila úkoly v okolí Tchaj-wanu

10.08.2022 15:57 Aktualizováno Čínská armáda dnes uvedla, že po zhruba týdnu cvičení v okolí Tchaj-wanu "úspěšně splnila různé…

USA s podpisem Bidena ratifikovaly přihlášky severských zemí do NATO

09.08.2022 21:31 Spojené státy dnes dokončily ratifikaci finské a švédské přihlášky do NATO, když příslušný návrh po…

Ve USA zřejmě ustupuje zatím poslední vlna covidu-19

09.08.2022 20:59 Ve Spojených státech od konce července klesají počty nově registrovaných infekcí koronavirem, což…

Exprezident Trump tvrdí, že jeho rezidenci na Floridě prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Aktualizováno Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Blinken: Pokud Rusko bude šikanovat Ukrajinu a nikdo se jí nezastane,…

08.08.2022 21:23 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

USA poskytnou Ukrajině 4,5 miliardy dolarů a další vojenskou pomoc za…

08.08.2022 21:09 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině…

Trump si přál, aby jeho generálové k němu byli stejně loajální jako ti…

08.08.2022 18:26 Donald Trump se během svého prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje,…

Senát USA schválil Bidenův sociální a klimatický balík

07.08.2022 22:06 Aktualizováno Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který podle členů Demokratické strany prezidenta Joea…

Související:

Právě se děje

reklama