Biden: Odpovědnost za utrpení a ztráty na životech nese Rusko

Odpovědnost za budoucí oběti na životech a lidské utrpení leží po začátku ruské vojenské operace na Ukrajině pouze na Ruské federaci, uvedl americký prezident Joe Biden. USA a jejich spojenci na kroky Moskvy podle něj odpoví jednotně a rozhodně. Biden dnes telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, který jej požádal o zajištění co nejhlasitějšího odsouzení kroků Moskvy od světových lídrů.

Joe Biden

USA dnes podle Bidena oznámí tvrdé sankce namířené proti Rusku. Americký ministr zahraničí Antony Blinken a šéf Pentagonu Lloyd Austin o situaci hovořili s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Modlitby celého světa dnes v noci směřují k ukrajinskému lidu, který trpí kvůli nevyprovokovanému a neospravedlnitelnému útoku ruských sil," zdůraznil Biden krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že spouští vojenskou operaci na ukrajinském Donbasu. Informace o leteckých úderech však přicházejí z řady míst po celé Ukrajině.

"Prezident Putin se úmyslně rozhodl pro válku, která bude mít za následek katastrofální ztráty a lidské utrpení," uvedl šéf Bílého domu. Jedině Rusko je podle něj "odpovědné za smrt a zkázu, které tento útok přinese".

Biden doplnil, že vývoj situace sleduje v Bílém domě, bude o něm jednat s lídry skupiny sedmi nejvyspělejších zemí (G7) a ještě dnes veřejnosti oznámí další důsledky, které vojenská akce na Ukrajině bude pro Rusko mít.

Prezident USA podle svého vyjádření odsoudil ruský útok také v hovoru se Zelenským, jehož informoval o krocích, které USA podnikají, aby daly dohromady mezinárodní odsouzení ruských kroků. "Setkám se s lídry (skupiny vyspělých států) G7 a Spojené státy a naši spojenci uvalí tvrdé sankce na Rusko. Budeme nadále poskytovat podporu a asistenci Ukrajině a ukrajinskému lidu," dodal Biden.

Blinken s Austinem dnes v rozhovoru se Stoltenbergem hovořili o koordinované odpovědi na ruskou invazi na Ukrajinu, uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Probírali také, jak posílit bezpečnost na východním křídle NATO a Blinken podle vyjádření svého úřadu potvrdil závazek USA vůči článku pět smlouvy o Severoatlantické alianci, podle nějž je útok na jednoho ze členů NATO považován za útok na všechny. Ukrajina není členem aliance.

Spojené státy, Evropská unie a další západní země v uplynulých dnech uvalily na Rusko kvůli jeho počínání vůči Ukrajině novou sérii sankcí. Biden při jejich představování zdůraznil, že jde jen o počáteční trestná opatření, které Washington dále zostří, pokud Rusko napadne Ukrajinu.

Ruský prezident Putin v pondělí uznal nezávislost východoukrajinské separatistické Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky a podepsal s nimi smlouvy o přátelství a spolupráci. Nevyloučil možnost vojenského zásahu, bude-li o to požádán. Dnes ráno pak oznámil zahájení "vojenské operace" na Ukrajině.

Svědci v řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva následně zaznamenali zvuky znějící jako dělostřelecká palba a silné výbuchy. Vedle Kyjeva slyšeli lidé výbuchy po páté hodině místního času (po čtvrté SEČ) také v Oděse na jihu Ukrajiny, Berďansku na jihovýchodě a Charkově a Kramatorsku na východě. Z ukrajinského Donbasu přicházejí zprávy o silném ostřelování, uvedla agentura Unian. Pohraniční stráž uvedla, že ruské jednotky zaútočily na Ukrajinu z Ruska, Běloruska a z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Fiala uvedl Balaše do funkce ministra. Má řešit důsledky války na Ukrajině

01.07.2022 13:13 Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 16:19 Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

USA ohlásily další vojenskou pomoc Ukrajině za stamiliony dolarů

01.07.2022 22:05 Spojené státy dnes oznámily, že poskytnou Ukrajině novou vojenskou pomoc ve výši 820 milionů dolarů…

Biden podpořil úpravu pravidel v zájmu uzákonění práva na potrat

30.06.2022 22:02 Aktualizováno Američtí zákonodárci by měli uzákonit právo na potrat anulované Nejvyšším soudem USA a v případě…

USA podle Bidena chystají vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů…

30.06.2022 16:10 USA oznámí další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů dolarů (19 miliard korun). Řekl to…

Trump chtěl podle bývalé pracovnice Bílého domu navzdory varování ke…

28.06.2022 21:49 Aktualizováno Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů,…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, včetně zákazu dovozu zlata

28.06.2022 20:28 Aktualizováno Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Policie objevila v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:52 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

Představitelé Bílého domu nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve…

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

Biden oznámí prodloužení přítomnosti amerických vojáků v Polsku

28.06.2022 05:14 Americký prezident Joe Biden plánuje oznámit prodloužení posílené přítomnosti amerických vojáků v…

V USA vykolejil vlak: Mrtví lidé, nejméně 50 cestujících utrpělo zranění

28.06.2022 05:08 V americkém státě Missouri dnes vykolejil dálkový vlak s více než 240 cestujícími na palubě poté,…

Většina Američanů nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu o zrušení…

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Většina Američanů nesouhlasí s pátečním rozhodnutím Nejvyššího soudu USA, které zrušilo ústavní…

Související:

Právě se děje

reklama