Biden v pondělí probere nadcházející summit NATO s jejím šéfem Stoltenbergem

Americký prezident Joe Biden se v pondělí v Bílém domě setká s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, oznámila dnes mluvčí prezidentského úřadu Jen Psakiová. Na schůzce bude řeč o nadcházejícím summitu aliance, ale i o hrozbách kybernetických útoků nebo klimatických změn, řekla.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Setkání se uskuteční týden před summitem NATO, který je v Bruselu na programu 14. června. Tato událost bude jednou z Bidenových zastávek při jeho první zámořské cestě v pozici prezidenta USA. Šéfa Bílého domu čeká mimo jiné summit skupiny G7, který hostí Británie, a setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Ženevě.

Rusko nejspíše bude jedním z hlavních témat vrcholné schůzky členů NATO a v souvislosti s pondělním setkáním Bidena se Stoltenbergem jej zmínila i Psakiová. "Také proberou adaptaci NATO na hrozby jako kybernetické útoky a klimatické změny, při pokračujícím zajišťování spravedlivějšího rozdělení zodpovědnosti mezi spojence," dodala mluvčí.

Zejména kybernetická bezpečnost je v posledních dnech v USA hojně diskutovanou otázkou, v návaznosti na významné útoky na soukromé subjekty i vládní orgány. Na východním pobřeží země způsobilo v květnu problémy s dodávkami pohonných hmot použití vyděračského programu proti společnosti Colonial Pipeline, na konci loňského roku zase vyšlo najevo narušení sítí desítek institucí včetně amerických ministerstev skrze software společnosti SolarWinds. Oba incidenty americké úřady spojují s Ruskem.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama