Biden válcuje Trumpa. Již dva měsíce po sobě vybral na kampaň víc peněz

Kandidátovi Demokratické strany na prezidenta USA Joeovi Bidenovi se už dva měsíce po sobě podařilo vybrat na svou kampaň více peněz než současné hlavě státu Donaldu Trumpovi, který usiluje o znovuzvolení. Napsala to agentura Reuters s odkazem na data zveřejněná oběma tábory.

Joe Biden
doporučujeme

Biden a jeho spřátelené skupiny demokratů vybrali za červen 141 milionů dolarů (3,32 miliardy korun), zatímco Trumpova kampaň nashromáždila 131 milionů dolarů (3,09 miliardy korun), píše Reuters. Zisky obou kampaní za tento měsíc jsou přitom dosud nejvyšší za letošní rok, přičemž letošní volby budou podle odhadů odborníků zřejmě nejdražší v americké historii.

Bidenův tým se snaží smazat propast ve financování, jež ho dělí od Trumpa, který na svou kampaň za znovuzvolení začal pomýšlet už krátce poté, co nastoupil do Bílého domu. Ukázalo se, že je ve získávání příspěvků velice úspěšný a pro svůj souboj s demokraty má proto nyní k dispozici slušné finanční rezervy.

Někdejší viceprezident se přitom v souboji o demokratickou nominaci musel potýkat s nezvykle velkým počtem protivníků a jeho kampaň trpěla nedostatkem financí do doby, než se mu podařilo zajistit si rozhodující vítězství v Jižní Karolíně na konci února.

Biden vybírá stále více peněz od začátku června, kdy se potvrdilo, že se skutečně stane Trumpovým vyzyvatelem. V posledních týdnech také s téměř dvouciferným náskokem vede před Trumpem v celostátních průzkumech veřejného mínění, k čemuž mu zřejmě dopomohla prezidentova reakce na pandemii covidu-19 a rozsáhlé protesty proti rasismu.

Obě kampaně ukazují, že stále dokážou nasbírat velké množství příspěvků i přes finanční krizi, která na USA udeřila kvůli společenským restrikcím spojeným s koronavirem. Kromě klasických televizních reklam přitom stále více prostředků směřuje na sociální sítě. K tomu musí kampaně financovat početné týmy a poradce a cesty do klíčových států, kde se bude s největší pravděpodobností rozhodovat o vítězi voleb.

Trump v červnu například vybral 14 milionů dolarů (330 milionů korun) jen na jediné akci při příležitosti oslavy svých narozenin. Biden zase nashromáždil 11 milionů dolarů (259 milionů korun) na večírku, jehož se zúčastnil i někdejší prezident Barack Obama.

Ačkoliv Biden již dva měsíce po sobě vybírá více než Trump, stále zaostává za prezidentem v celkovém množství peněz, jež má k dispozici. Prezidentova kampaň za znovuzvolení ohlásila, že má nyní v kase 295 milionů dolarů (téměř sedm miliard korun). Bidenův tým sice srovnatelnou sumu nezveřejnil, ale podle Reuters setrvale za Trumpem v tomto ohledu zaostává.

Do financí obou kandidátů však nejsou započítány rozpočty takzvaných Super PAC, tedy politických akčních výborů, které mají výjimku z jinak přísných pravidel financování volební kampaně a jimž mohou dárci věnovat neomezené množství prostředků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil…

27.02.2021 00:01 NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6.…

USA podle Bidena nikdy neuznají anexi Krymu

26.02.2021 16:37 Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že USA budou stát v otázce Krymu na straně Ukrajiny a…

McConnell by podpořil Trumpa, pokud by opět kandidoval za republikány

26.02.2021 12:23 Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell by podle svých slov rozhodně podpořil další…

Argentina vyrábí miliony dávek vakcíny měsíčně, nemá ale lahvičky

26.02.2021 11:47 Latinská Amerika by mohla mít miliony dávek vakcíny proti covidu-19 měsíčně, které se vyrábějí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama