Biden válcuje Trumpa. Již dva měsíce po sobě vybral na kampaň víc peněz

Kandidátovi Demokratické strany na prezidenta USA Joeovi Bidenovi se už dva měsíce po sobě podařilo vybrat na svou kampaň více peněz než současné hlavě státu Donaldu Trumpovi, který usiluje o znovuzvolení. Napsala to agentura Reuters s odkazem na data zveřejněná oběma tábory.

Joe Biden
doporučujeme

Biden a jeho spřátelené skupiny demokratů vybrali za červen 141 milionů dolarů (3,32 miliardy korun), zatímco Trumpova kampaň nashromáždila 131 milionů dolarů (3,09 miliardy korun), píše Reuters. Zisky obou kampaní za tento měsíc jsou přitom dosud nejvyšší za letošní rok, přičemž letošní volby budou podle odhadů odborníků zřejmě nejdražší v americké historii.

Bidenův tým se snaží smazat propast ve financování, jež ho dělí od Trumpa, který na svou kampaň za znovuzvolení začal pomýšlet už krátce poté, co nastoupil do Bílého domu. Ukázalo se, že je ve získávání příspěvků velice úspěšný a pro svůj souboj s demokraty má proto nyní k dispozici slušné finanční rezervy.

Někdejší viceprezident se přitom v souboji o demokratickou nominaci musel potýkat s nezvykle velkým počtem protivníků a jeho kampaň trpěla nedostatkem financí do doby, než se mu podařilo zajistit si rozhodující vítězství v Jižní Karolíně na konci února.

Biden vybírá stále více peněz od začátku června, kdy se potvrdilo, že se skutečně stane Trumpovým vyzyvatelem. V posledních týdnech také s téměř dvouciferným náskokem vede před Trumpem v celostátních průzkumech veřejného mínění, k čemuž mu zřejmě dopomohla prezidentova reakce na pandemii covidu-19 a rozsáhlé protesty proti rasismu.

Obě kampaně ukazují, že stále dokážou nasbírat velké množství příspěvků i přes finanční krizi, která na USA udeřila kvůli společenským restrikcím spojeným s koronavirem. Kromě klasických televizních reklam přitom stále více prostředků směřuje na sociální sítě. K tomu musí kampaně financovat početné týmy a poradce a cesty do klíčových států, kde se bude s největší pravděpodobností rozhodovat o vítězi voleb.

Trump v červnu například vybral 14 milionů dolarů (330 milionů korun) jen na jediné akci při příležitosti oslavy svých narozenin. Biden zase nashromáždil 11 milionů dolarů (259 milionů korun) na večírku, jehož se zúčastnil i někdejší prezident Barack Obama.

Ačkoliv Biden již dva měsíce po sobě vybírá více než Trump, stále zaostává za prezidentem v celkovém množství peněz, jež má k dispozici. Prezidentova kampaň za znovuzvolení ohlásila, že má nyní v kase 295 milionů dolarů (téměř sedm miliard korun). Bidenův tým sice srovnatelnou sumu nezveřejnil, ale podle Reuters setrvale za Trumpem v tomto ohledu zaostává.

Do financí obou kandidátů však nejsou započítány rozpočty takzvaných Super PAC, tedy politických akčních výborů, které mají výjimku z jinak přísných pravidel financování volební kampaně a jimž mohou dárci věnovat neomezené množství prostředků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres má dle soudu právo předvolat Trumpova exporadce McGahna

07.08.2020 18:42 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neuspěla u federálního odvolacího soudu, který…

USA uvalily sankce na činitele Hongkongu včetně Lamové

07.08.2020 18:02 Spojené státy dnes uvalily sankce na správkyni Hongkongu Carrie Lamovou a dalších deset činitelů z…

USA registrují již přes 160 tisíc mrtvých s covidem-19

07.08.2020 17:15 Ve Spojených státech zemřelo již více než 160.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává nový…

Trump zakázal obchodovat s vlastníky TikToku a WeChatu, Čína se ohradila

07.08.2020 15:24 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama