Bidenovi se nedaří plnit plány ohledně policejní reformy a infrastruktury

I více než čtyři měsíce od nástupu Joea Bidena do Bílého domu zůstává jeho hlavním legislativním úspěchem sada ekonomických opatření spojená s pandemií covidu-19. Prosazení dalších plánů, od obřího balíku investic do infrastruktury po imigrační reformu, zůstává v nedohlednu. Naplňování prezidentovy ambiciózní agendy vázne za situace, kdy mezi demokraty a republikány v Kongresu nepanuje shoda ani na projektu vyšetřování lednových nepokojů ve Washingtonu.

Eurozpravy.cz

Na začátku tohoto týdne měl před sebou Biden dva termíny týkající se legislativních plánů, které si sám stanovil. Jedním bylo úterní výročí smrti George Floyda, s nímž spojil přijetí zákona o fungování policie. Tím druhým je příští pondělí, na které ve Spojených státech připadá letošní svátek padlých vojáků. Biden tento den stanovil jako nejzazší termín pro průlom ve snaze prosadit investice do dopravy, zelené energetiky či školství. Policejní reforma se však stále nerýsuje, podobně jako dohoda s republikány ohledně infrastruktury.

"Jakkoli zákonodárci rychle schválili Bidenův covidový záchranný balík v objemu 1,9 bilionu dolarů (na 40 bilionů Kč) a senátoři potvrdili do vrchních pater administrativy Bidenem navržené osoby, s dalšími legislativními prioritami na seznamu Bílého domu to bude na delší práci," shrnula tento týden agentura AP.

Jednání o Bidenově "plánu pro americká pracovní místa" byla podle televize CNN na začátku týdne na pokraji zhroucení. Původní prezidentova představa se pojila s cenovkou na 2,3 bilionu dolarů, Bílý dům nicméně později přišel s nabídkou ústupu na 1,7 bilionu. Vyjednavači republikánů tento návrh odmítli, načež dnes předložili protinabídku s výdaji v celkové výši necelého bilionu dolarů.

Kromě objemu balíčku zatím Bílý dům a republikáni nenašli společnou řeč ani v otázce, jak za něj stát zaplatí. Prezident a jeho okolí nyní podle všeho vyhodnocují, zdá má smysl ve vyjednávání pokračovat, přičemž by se mohli pokoušet své plány prosadit jen ve spojení s demokraty, kteří kontrolují Sněmovnu reprezentantů a v Senátu mají 50 ze 100 hlasů.

Zástupci dvou politických stran mezitím v zákulisí dál jednají o společném návrhu reformy policejních praktik, který by odpověděl na výzvy z uplynulých měsíců, zejména v návaznosti na smrt Floyda v rukách policie v Minneapolisu. Dva demokraté a jeden republikánský člen Kongresu v pondělí vydali společné prohlášení, podle kterého jsou i přes "neshody na klíčových bodech" stále blíže kompromisu. Biden vyjádřil naději, že po pondělním svátku bude dohoda na světě.

Spolupráce mezi republikány a demokraty v Kongresu ovšem dlouhodobě nefunguje. Při schvalování Bidenova stimulačního balíčku pro návrh nezvedl ruku jediný republikán. Jejich senátní lídr Mitch McConnell se o několik týdnů později nechal slyšet, že je "stoprocentně" soustředěný na boj proti Bidenově administrativě.

Ukázkou současné dynamiky je i dění kolem snahy zřídit speciální komisi pro objasnění událostí 6. ledna, kdy do budovy Kongresu vtrhl dav stoupenců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa odmítajícího porážku v listopadových volbách. Ačkoli návrh schválený sněmovnou podpořil i vyjednavač Republikánské strany, v Senátu se očekávala snaha republikánů plán zablokovat. K tomu jim díky stávajícím procedurálním pravidlům stačí 41 hlasů.

Za této situace visí otazníky i nad dalšími prioritami demokratů, ať už jde o zpřísňování pravidel držení zbraní nebo změnu imigračního systému. A podle AP v Bílém domě i mezi demokraty obecně sílí netrpělivost.

Biden ovšem byl loni zvolen po slibech, že bude s republikány spolupracovat, a jeho administrativa naznačuje, že kromě samotného naplnění programu je důležité i to, jakým způsobem toho prezident dosáhne. "Podle této logiky je větší šance získat na svou stranu voliče, i některé umírněné demokratické zákonodárce, když se Biden o nadstranický přístup alespoň pokouší," píše AP.

Témata: EZ

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

Související:

Právě se děje