Blíží se nominační sjezd republikánů. Kolem organizace a testů na covid-19 jsou nejasnosti

Republikánská strana plánuje na svém srpnovém nominačním sjezdu povinně denně testovat na koronavirus tisíce účastníků této akce, kde Donald Trump formálně přijme nominaci na prezidenta.

Podle agentury Reuters toto oznámení dokládá snahy republikánů zajistit Trumpovi možnost přednést svůj nominační projev před naplněným hledištěm arény pro 15.000 lidí i přes rekordní rozmach koronaviru v USA v posledních týdnech.

Republikánský sjezd se měl původně konat ve městě Charlotte v Severní Karolíně. Tamní guvernér Roy Cooper však nechtěl konání akce umožnit kvůli obavám z šíření koronaviru. Republikáni přitom opakovaně odmítali akci zmenšit a provést ji z velké části virtuálně, jak učiní demokraté. Coopera za jeho postoj opakovaně veřejně kritizoval Trump a strana se nakonec rozhodla, že část akce, včetně prezidentova projevu, přeloží do Jacksonville na Floridě.

To se však odehrálo ještě předtím, než se tento stát na jihovýchodě USA stal jedním z největších současných ohnisek nákazy v USA. Za sobotu se tam nově prokázalo 11.458 nálezů SARS-CoV-2, což je rekord pro kterýkoliv americký stát.

Jacksonville proto minulý týden oznámilo, že bude po lidech vyžadovat nošení roušek na veřejnosti a ve vnitřních prostorech. Trump přitom prozatím na veřejnosti odmítal roušku nosit, ačkoliv to doporučují zdravotničtí experti z jeho administrativy i jeho dcera Ivanka, která rovněž působí v Bílém domě.

Republikánská strana zatím neuvedla, jak hodlá sjezd s několika tisíci účastníky za daných podmínek zorganizovat. Rychlotesty na protilátky proti koronaviru dokážou přinést výsledky do 15 minut, vyhodnocení důkladnějších testů PCR trvá až několik hodin. Vzhledem k vytíženosti laboratoří se však v USA na výsledky čeká i několik dní, píše server televize CNN.

Nejstarší republikán v Senátu Chuck Grassley prohlásil, že se za současných okolností sjezdu nezúčastní. "Nepůjdu. A nepůjdu tam kvůli situaci kolem viru," řekl novinářům senátor, který sjezd vynechá poprvé po 40 letech ve vysoké politice.

Vzhledem k tomu, že republikáni již před pandemií smluvně přislíbili konání sjezdu Severní Karolíně, bude akce poprvé v historii rozdělena do dvou míst. Zatímco delegáti jednotlivých států formálně vyšlou Trumpa do voleb v Charlotte, prezident nominaci přijme ve stovky kilometrů vzdáleném Jacksonville.

Demokraté v červnu oznámili, že se jejich sjezd bude konat převážně ve virtuální formě a vybízeli jednotlivé delegáty, aby nejezdili do Milwaukee, kde se akce oficiálně koná a kde pronese svůj projev předpokládaný nominant Joe Biden. Namísto jednoho velkého shromáždění se měla konat setkání delegátů v každém státu. Vedení Demokratické strany však podle serveru Politico nyní uvažuje nad tím, že vzhledem k šíření nákazy v USA zruší i tato menší shromáždění. Počet účastníků ústřední akce v Milwaukee bude omezen na 1000.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Republikánská strana (USA) Demokratická strana (USA) Joe Biden Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 37 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy