Bolsonaro má rekordně vysoký počet odpůrců. Nezvládá pandemii, čelí i politické aféře

Počet Brazilců, kteří vnímají negativně vládnutí svého prezidenta Jaira Bolsonara, se od dubna zvýšil ze 38 procent na současných 43 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Datafolha, o němž ve čtvrtek informovala agentura EFE.

Podle ní jde o nejhorší vnímání brazilského prezidenta během jeho mandátu za tři dekády. Dosud měl největší procento odpůrců (41 procent) po zhruba roce a půl ve funkci Fernando Collor začátkem 90. let minulého století.

Řady Bolsonarových kritiků rostou v posledních týdnech mimo jiné kvůli prezidentovu postoji vůči nynější pandemii nemoci covid-19. Brazílie se stala druhou nejhůře postiženou zemí světa s téměř 440.000 potvrzenými případy nákazy. Úmrtí s covidem-19 eviduje Brazílie téměř 27.000. Reálná čísla jsou ale podle expertů mnohem vyšší, protože země málo testuje.

I přesto, že počet nakažených v Brazílii výrazně roste, Bolsonaro covid-19 stále zlehčuje s tím, že důležité je zejména zachovat chod ekonomiky. Prezident největší země Latinské Ameriky mimo jiné chodí dál bez roušky na mítinky svých příznivců a kritizuje guvernéry za opatření, která přijali v předchozích měsících ve snaze šíření nákazy zmírnit.

Příznivců má Bolsonaro stále zhruba stejně. Podle posledního průzkumu společnosti Datafolha, který byl proveden v pondělí a v úterý mezi dvěma tisíci Brazilců z různých regionů a má statistickou odchylku dva procentní body, podporuje Bolsonara 33 procent Brazilců. To je stejně jako v letošním i loňském dubnu.

Z nového průzkumu vyplynulo, že nejvíce odpůrců má Bolsonaro v chudých regionech na severovýchodě země. V posledních měsících ztrácí podle průzkumu společnosti Datafolha ale brazilský prezident i podporu bohatších vrstev, které mu svými hlasy pomohly vyhrát volby na podzim 2018. Mezi Brazilci s vyššími příjmy má jeho vláda nyní podporu asi 42 procent, zatímco 49 procent dotazovaných s příjmy vyššími než desetinásobek minimální mzdy nyní Bolsonara odmítá.

Brazilský prezident ztrácí podporu kvůli postoji k nemoci covid-19, kvůli němuž odstoupili už dva ministři zdravotnictví, ale také kvůli aféře s výměnou šéfa federální policie. Toho Bolsonaro odvolal v dubnu a vyvolal tím odchod ministra spravedlnosti Sérgia Mora, který Bolsonara obvinil, že policejního šéfa vyměnil kvůli vyšetřování svých dvou synů. Morovo obvinění prezidenta nyní vyšetřuje nejvyšší soud, který přitom povolil zveřejnění videozáznamu z dubnové schůze vlády. Z něho je patrné, že se Bolsonarovi nelíbilo, že není informován o vyšetřování synů. Prezident i další ministři na dubnové schůzi též ostře i vulgárně kritizovali guvernéry za opatření proti koronaviru.

Bolsonaro é aprovado por 33%, e 45% apoiam processo de impeachmenthttps://t.co/P8sA4QSWzB pic.twitter.com/bwoqIWyZcL

— Datafolha - OFICIAL (@Data_Folha) April 29, 2020

Omezení volného pohybu se projevila na ekonomické situaci, řada lidí kvůli nim přišla o zdroj příjmů. I proto tento týden guvernér brazilského státu Sao Paulo, který je nejhůře postiženým v zemi, oznámil od 1. června postupné obnovování ekonomické činnosti po jednotlivých sektorech i regionech. Uvolnění se zatím nebude mimo jiné týkat nejhůře postižené metropolitní oblasti Sao Paulo.

Související

Více souvisejících

Jair Bolsonaro Brazílie průzkumy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 52 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy