Bude Bolsonaro sesazen? Brazilský soudce povolil vyšetřování proti prezidentovi

Soudce brazilského nejvyššího soudu povolil vyšetřit obvinění, že se prezident Jair Bolsonaro pokoušel zasahovat do vyšetřování případů členů své rodiny. Šéfa státu v tomto smyslu nařkl bývalý ministr spravedlnosti Sergio Moro, který v pátek odstoupil na protest proti odvolání šéfa federální policie Maurícia Valeixa prezidentem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jair Bolsonaro
doporučujeme

Bolsonaro obvinění odmítl jako neopodstatněné, ale zažívá nejhorší politickou krizi od nástupu do funkce loni v lednu a ztratil cenné spojence, uvedla agentura Reuters.

Soudce José Celso de Mello ve svém rozhodnutí poskytl federální policii 60 dnů, aby vyslechla Mora, který si jako soudce získal popularitu jako bojovník proti korupci. Toto vyšetřování by mohlo otevřít cestu k Bolsonarově odvolání, poznamenala agentura AFP. Pokud se obvinění nepotvrdí, Moro může být stíhán za pomluvu, napsala agentura TASS.

"Prezident nemůže být zbaven trestní odpovědnosti za své činy, protože nikdo, ani šéf výkonné moci, nemůže stát nad ústavou a zákony republiky," uvedl soudce Mello.

Brazilský deník Folha de Sao Paulo v neděli napsal, že důvodem výměny šéfa federální policie mohlo být vyšetřování prezidentova syna Carlose Bolsonara. Ten je radním v Riu de Janeiro a policie ho podle deníku podezírá, že organizoval šíření falešných zpráv, které měly poškodit prezidentovy kritiky.

Vyšetřování přichází ve špatnou chvíli pro Bolsonara, který čelí kritice, že zlehčoval nebezpečí pandemie covidu-19. Nákaza už zabila více přes 4500 Brazilců a prakticky ochromila největší jihoamerickou ekonomiku.

Na základě výsledků policejního vyšetřování se státní zástupce bude muset rozhodnout, zda podá žalobu proti prezidentovi, anebo jeho bývalému ministrovi.

Obvinění prezidenta by musela schválit dolní komora parlamentu, než by začal proces u nejvyššího soudu. Ve sněmovně ale mají převahu Bolsonarovi stoupenci, a tak je nepravděpodobné, že by obvinění proti prezidentovi schválili, poznamenal Reuters.

Pokud by šéf státu přesto byl obžalován, jeho funkci by dočasně, na 180 dnů, převzal viceprezident Hamilton Mourão. Pokud by jej soud odsoudil, přišel by o nejvyšší úřad.

Průzkum uskutečněný v pondělí ukázal, že většina Brazilců věří v pravdivost Morových obvinění. Podle 46 procent by měl Bolsonaro odstoupit, 50 procent má opačný názor.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kanadě bude pokračovat extradiční řízení finanční šéfky Huawei

27.05.2020 21:57 Nejvyšší soud kanadské province Britská Kolumbie dnes rozhodl, že řízení o vydání finanční…

Ekonomická aktivita v USA podle Fedu v dubnu a květnu prudce klesala

27.05.2020 21:34 Ekonomická aktivita ve Spojených státech v dubnu a květnu v důsledku koronavirové krize prudce…

V USA už s covidem-19 umřelo téměř 100 tisíc lidí

27.05.2020 20:38 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) eviduje již 99.031 lidí, kteří v USA…

Latinská Amerika hlásí už téměř 800.000 nakažených koronavirem

27.05.2020 10:49 Panamerická zdravotnická organizace (OPS) v úterý vyzvala země Latinské Ameriky, aby neuvolňovaly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy