Demokrat žaluje Trumpa kvůli nepokojům, viní ho ze spiknutí

Demokratický zákonodárce Bennie Thompson žaluje u amerického federálního soudu exprezidenta Donalda Trumpa za podněcování vzpoury při nepokojích v sídle Kongresu ze začátku ledna a za osnování spiknutí ve spolupráci s extremistickými skupinami s cílem zamezit Senátu v potvrzení výsledků listopadových voleb. Žaloba míří rovněž na Trumpova právníka Rudyho Giulianiho. Trumpův právník už obvinění odmítl, napsala agentura AP.

Donald Trump
doporučujeme

Žaloba podaná šéfem výboru Sněmovny reprezentantů pro vnitřní bezpečnost je první z očekávané vlny právních kroků, které zřejmě v blízké době podniknou i další členové Kongresu. Přichází jen tři dny poté, co Trumpa osvobodil Senát v případu ústavní žaloby, kterou na něj kvůli nepokojům podala demokraty ovládaná dolní komora Kongresu.

Thompson ve své žalobě požaduje blíže neurčené represivní a kompenzační opatření za to, že se podle něj Trump s Giulianim soustavně snažili zpochybnit výsledky listopadových voleb, ačkoliv jejich stížnosti neupěly u soudů a vyvraceli je rovněž volební činitelé v řadě amerických státech. Trump a jeho právník podle žaloby navzdory důkazům hovořili o ukradených volbách a "spíše podporovali, než odsuzovali" hrozby násilím od naštvaných příznivců republikánů v týdnech před bezprecedentními potyčkami v sídle Kongresu.

Útok na Kapitol byl pak podle Thompsona "zamýšleným a předvídatelným vyvrcholením pečlivě koordinované kampaně s cílem narušit právní proces, který měl potvrdit součet hlasů ve sboru volitelů", uvádí zákonodárce v žalobě.

Jeho stížnost směřuje rovněž na krajně pravicové milice jako Proud Boys (Pyšní hoši) a Oathkeepers (Strážci přísahy), jejichž členové se nepokojů také účastnili.

Podle AP by podobné žaloby mohli podat také další zákonodárci, nebo ti členové bezpečnostních složek, kteří přišli při potyčkách s Trumpovými příznivci k újmě. I někteří republikáni, kteří o víkendu hlasovali pro Trumpovo osvobození, již vyjádřili přesvědčení, že o exprezidentově případném pochybení by měly rozhodnout soudy.

Američtí prezidenti požívají široké imunity vůči žalobám, jež se týkají výkonu funkce. Thompson však tvrdí, že Trumpovo povolební jednání nemělo nic společného s oficiálními povinnostmi prezidenta a žaluje ho tak jako soukromou osobu.

Trumpův poradce Jason Miller dnes ve vyjádření uvedl, že Trump nebyl organizátorem demonstrace, která předcházela útoku na Kapitol, a že "nepodněcoval nebo neosnoval spiknutí s cílem podnítit násilnosti v Kapitolu". Giulianiho právník zatím záležitost nekomentoval.

K Thompsonově žalobě se podle očekávání zřejmě připojí i další demokratičtí zákonodárci. Trumpovi přitom přičítá odpovědnost za nepokoje také řada republikánů včetně lídra menšiny v Senátu Mitche McConnella.

Giuliani i Trump vystoupili 6. ledna na manifestaci před Bílým domem, na niž znovu opakovali svá nepodložená tvrzení o volebních podvodech. Giuliani před davem volal po tom, aby se o legitimitě voleb rozhodlo soubojem, Trump pak své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol, kde zákonodárci projednávali oficiální potvrzení výhry demokrata Joea Bidena.

Úřady stíhají v souvislosti s nepokoji již více než 200 lidí. Při potyčkách v Kapitolu tehdy zemřelo pět lidí a řada dalších utrpěla zranění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru

26.02.2021 10:37 V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových…

Při nepokojích proniklo do Kapitolu asi 800 výtržníků

25.02.2021 20:46 Dovnitř budovy amerického Kongresu se při nepokojích 6. ledna dostalo asi 800 příznivců tehdejšího…

Na celém světě zemřelo už více než 2,5 milionu nakažených

25.02.2021 19:00 Ve světě zemřelo už více 2,5 milionu lidí nakažených covidem-19. Vyplývá to z průběžně…

Koronavirus zpomaluje, na světě se nyní šíří méně

25.02.2021 14:29 l Times) - Od začátku letošního roku se počet nových případů nákazy koronavirem na světě podstatně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama