Demokraté v Kongresu poklekli na počest George Floyda

Několik desítek demokratických zákonodárců dnes pokleklo v americkém Kongresu a drželi téměř devět minut ticha na počest George Floyda, černocha, jenž zemřel 25. května po tvrdém zákroku bělošského policisty.

Kongres USA
doporučujeme

Předsedkyně demokraty ovládané Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová má představit návrh reformy policie, která by podle demokratů měla pomoci ukončit policejní brutalitu a dohnat příslušníky pořádkových sil k odpovědnosti při překročení jejich pravomocí, napsala agentura AFP.

Pelosiová a nejvýše postavený demokrat v Senátu Chuck Schumer dnes společně asi s dvacítkou dalších zákonodárců poklekli na osm minut a 46 vteřin. To je doba, po níž podle videozáznamu klečel bělošský policista Derek Chauvin Flydovi na krku přes opakované volání zatýkaného, že nemůže dýchat. Akce se odehrála v sále věnovaném památce černošských otroků, kteří pracovali na stavbě Kapitolu, sídla amerického Kongresu.

Demokraté se dnes chystají představit návrh zákona, který by podle agentury AP zmírnil právní ochranu policistů, zřídil by celostátní databázi užití nepřiměřené síly pořádkovými silami nebo by zakázal používání škrtících chvatů při zatýkání. Podle členky Kongresu Karen Bassové se jedná o největší reformu svého druhu za poslední desetiletí. "Je čas, aby se v mnoha sborech změnila policejní kultura," řekla v neděli Bassová. "A věříme, že tato legislativa bude znamenat zásadní krok tímto směrem," dodala.

Světové agentury však dodávají, že osud zákona v horní komoře Kongresu ovládané republikány je nejistý. K tomu, aby vstoupil v platnost, by jej také musel podpořit prezident Donald Trump, který se sám nazval prezidentem zákona a pořádku a demokraty obvinil, že chtějí policisty zbavit živobytí. Volal rovněž po "dobře placených a efektivních pořádkových silách".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Analýza dění v Brazílii nasvědčuje vyšší nakažlivosti nové mutace

02.03.2021 15:10 Mutace koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii zaplavila tamní město Manaus i kvůli…

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama