Demokraté v Kongresu poklekli na počest George Floyda

Několik desítek demokratických zákonodárců dnes pokleklo v americkém Kongresu a drželi téměř devět minut ticha na počest George Floyda, černocha, jenž zemřel 25. května po tvrdém zákroku bělošského policisty.

Kongres USA
doporučujeme

Předsedkyně demokraty ovládané Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová má představit návrh reformy policie, která by podle demokratů měla pomoci ukončit policejní brutalitu a dohnat příslušníky pořádkových sil k odpovědnosti při překročení jejich pravomocí, napsala agentura AFP.

Pelosiová a nejvýše postavený demokrat v Senátu Chuck Schumer dnes společně asi s dvacítkou dalších zákonodárců poklekli na osm minut a 46 vteřin. To je doba, po níž podle videozáznamu klečel bělošský policista Derek Chauvin Flydovi na krku přes opakované volání zatýkaného, že nemůže dýchat. Akce se odehrála v sále věnovaném památce černošských otroků, kteří pracovali na stavbě Kapitolu, sídla amerického Kongresu.

Demokraté se dnes chystají představit návrh zákona, který by podle agentury AP zmírnil právní ochranu policistů, zřídil by celostátní databázi užití nepřiměřené síly pořádkovými silami nebo by zakázal používání škrtících chvatů při zatýkání. Podle členky Kongresu Karen Bassové se jedná o největší reformu svého druhu za poslední desetiletí. "Je čas, aby se v mnoha sborech změnila policejní kultura," řekla v neděli Bassová. "A věříme, že tato legislativa bude znamenat zásadní krok tímto směrem," dodala.

Světové agentury však dodávají, že osud zákona v horní komoře Kongresu ovládané republikány je nejistý. K tomu, aby vstoupil v platnost, by jej také musel podpořit prezident Donald Trump, který se sám nazval prezidentem zákona a pořádku a demokraty obvinil, že chtějí policisty zbavit živobytí. Volal rovněž po "dobře placených a efektivních pořádkových silách".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Udělal jsem chybu". Americkým lékařům dělají starosti covid párty,…

13.07.2020 09:09 Přestože jsou USA z hlediska epidemie koronaviru nejzasaženější zemí na světě s více než třemi…

Covid-19: USA mají téměř 60 tisíc nově nakažených, Florida hlásí rekord

13.07.2020 07:50 Pandemií covidu-19 celosvětově nejtvrději zasažené Spojené státy za neděli oznámily 59.747 nově…

Brazílie má 631 nových úmrtí s covidem-19, méně než v sobotu

13.07.2020 07:33 Brazílie eviduje 631 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19 a přes 24.800 dalších potvrzených…

Soud v USA povolil první federální popravu po 17 letech

13.07.2020 07:26 Americký odvolací soud povolil vykonání první federální popravy po 17 letech. S odvoláním na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy