Den díkůvzdání přinesl v USA relativně nízké počty nákaz a úmrtí

Počty nových nákaz koronavirem a úmrtí spojených s nemocí covid-19 byly ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně nižší než v předchozích dnech. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) během letošního Dne díkůvzdání přibylo 1232 obětí a 110.611 pozitivních testů, deník The New York Times (NYT) hlásí 1178 nových úmrtí a přibližně 103.000 infekcí.

Nejnovější přírůstky jsou relativně nízké, neboť za úterý i středu bylo vždy hlášeno přes 2100 mrtvých, denní bilance odhalených nákaz zase v předchozích 14 dnech ani jednou nespadly pod 130.000 a ta z minulého pátku atakovala 200.000.

Nižší byl však při jednom z nejvýznamnějších amerických svátků i počet vyhodnocených testů na virus SARS-CoV-2, uvádí skupina The COVID Tracking Project, která shromažďuje data ze států USA a dalších území. Za čtvrtek hlásí 1,15 milionu nových testů, zatímco průměr za posledních sedm dní činil více než 1,7 milionu.

Podle NYT Američané slavili Den díkůvzdání za "možná nejvíce ošidného momentu" v dosavadním průběhu pandemie. Přírůstky bilance obětí před ním dosahovaly nejvyšších hodnot od první poloviny května a státy napříč zemí hlásily denní či týdenní rekordy v počtech potvrzených infekcí koronavirem. Zdravotničtí profesionálové a mnozí politici se obávají dalšího zhoršení situace a obyvatele prosili, aby si rozmysleli jakékoli větší oslavy a tradiční cestování za příbuznými.

I ve čtvrtek podle The COVID Tracking Project narostl počet pacientů aktuálně hospitalizovaných s covidem-19, přičemž poprvé překonal 90.000. Televize CNN uvedla, že hospitalizace dosáhly nového maxima 17. den v řadě. Za celou dobu pandemie podle JHU americké úřady ohlásily bezmála 263.500 úmrtí spojených s nemocí z koronaviru.

Jednou z mála pozitivních zpráv je to, že ve srovnání s jarními měsíci nyní končí úmrtím výrazně menší podíl nákaz. Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tvořily v dubnu smrtelné případy infekce 6,7 procenta celkového počtu, v září už jen 1,9 procenta. Zvýšenou efektivitu léčby v poslední době opakovaně zmiňuje americký prezident Donald Trump, který hrozbu koronaviru od počátku zlehčuje a k novému rozmachu epidemie ve své zemi se příliš nevyjadřuje.

Podzimní vlna nejdříve udeřila na americkém středozápadě, kde už v některých státech denní počty nákaz klesají. Při přepočtu nových úmrtí a pozitivních testů jsou na tom ale státy jako Severní Dakota, Jižní Dakota či Wisconsin stále hůře než většina ostatních regionů. "Wisconsin je v tuhle chvíli ve špatném stavu a nic nenasvědčuje tomu, že by se situace bez zásahu měla zlepšit," uvedly v otevřeném dopise stovky zaměstnanců zdravotnické sítě UW Health. Bez "okamžité změny" prý nemocnice nezvládnou pečovat o všechny potřebné.

Šíření covidu-19 mezitím nabíralo na intenzitě v Nevadě, Texasu, ale také New Yorku či New Jersey. Nejvyšší součty za 24hodinový úsek ve čtvrtek ohlásily Arkansas a Pensylvánie, napsal NYT.

Zároveň přicházely negativní signály o stavu ekonomiky a o finančních problémech amerických domácností. Ukazatele o situaci na pracovním trhu se tento týden opět zhoršily a správci charitativních potravinových bank z různých koutů země hlásili nárůst poptávky. Celia Coleová, která vede síť takovýchto center v Texasu, uvedla, že ve druhém nejlidnatějším státě USA se s potravinovou tísní potýká devět milionů lidí.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Den díkůvzdání (Thanksgiving) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy