Dílčí prohra v boji s koronavirem. Dva slibné léky selhaly, jeden testuje i Česko

O hydroxychlorochinu a příbuzné látce chlorochinu se před několika týdny hovořilo jako o nadějných látkách, které by mohly porazit koronavirus SARS-CoV-2 a léčit covid-19. Dosavadní studie ale ukázaly, že ani jedna z látek nemůže být k léčbě použita. První zmíněnou přitom testuje i Česko.

Ilustrační foto
doporučujeme

Obě látky se používají k léčbě malárie a vědci si slibovali možný úspěch i v boji s koronavirem. Jak se ale nyní ukázalo, nedostavil se, pokaždé přitom z jiného důvodu.

Chlorochin se do Česka nedostal, pacientům ho ale podávali například ve Švédsku nebo Austrálii. Tímto lékem se vyléčil z malárie například Elon Musk a léčena jím byla i manželka oscarového herce Toma Hankse, producentka a herečka Rita Wilsonová.

Podle deníku The Guardian jí ho podali lékaři z nemocnice v Queenslandu poté, co jí horečka stoupla k téměř 39 stupňům. "Vím, že lidé o tomto léku mluvili, já vám ale můžu říct jen tohle – nevím, jestli zafungoval, nebo za snížení horečky mohl čas, ale chlorochin měl tak extrémní vedlejší účinky, že jsem se cítila hrozně. Měla jsem závratě a svaly jsem měla hodně oslabené," popsala léčbu herečka.

A není sama. I další pacienti si stěžují na nesnesitelné vedlejší účinky, které lék vyvolává. Od jeho testování se proto v tuto chvíli postupně opouští i v dalších zemích.

Lék na bázi příbuzného hydroxychlorochinu sice takové vedlejší účinky nevyvolává, ani toto antimalarikum ale nevypadá slibně. Nová studie, na kterou upozornil magazín Time, totiž zjistila, že léčivá látka nemá na covid-19 vůbec žádný vliv.

Lékař Neil Schluger, vedoucí oddělení plicní medicíny na Columbia University v New Yorku, se svým týmem studoval více než 1300 pacientů přijatých do lékařského zařízení. 60 % z nich dostávalo hydroxychlorochin po dobu pěti dní.

180 pacientů muselo být napojeno na dýchací přístroje a 232 zemřelo. Ve srovnání s lidmi, kteří nedostali lék, lékaři neprokázali žádnou nižší potřebu ventilátorů ani nižší riziko úmrtí. 

"V tuto chvíli si nemyslíme, že vzhledem k množství důkazů je rozumné podávat tento lék pacientům," říká Schluger. "Nevidíme pro to důvod," dodal.

Studie zveřejněná na stránkách New England Journal of Medicine sice nerozdělila testované pacienty na ty s lékem a ty s placebem a nesrovnávala jejich výsledky, velké množství zúčastněných pacientů ale podle serveru naznačuje, že výsledek studie je průkazný.

Hydroxychlorochin se kromě jiný států testuje i v Česku v rámci klinické studie farmaceutické firmy Sanofi. V Ústřední vojenské nemocnici byl podávaný 20 pacientům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Videoposelství: Princ Charles vyzval k činům v boji s klimatickými změnami

21.09.2020 14:45 Britský princ Charles dnes vyzval ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle…

Orbán je pro vítězství Trumpa. V článku obvinil demokraty z "morálního…

21.09.2020 10:30 Maďarský premiér Viktor Orbán dnes podpořil opětné zvolení republikána Donalda Trumpa v…

Mučení a vraždy. Volby nemohou organizovat zločinci, řekl venezuelský…

21.09.2020 10:23 Volby ve Venezuele nemohou organizovat ti, kteří se dopustili zločinů proti lidskosti. Jediné, o…

Začíná všeobecná rozprava VS OSN, kvůli koronaviru poprvé virtuálně

21.09.2020 09:20 Valné shromáždění OSN se v úterý sejde již po 75. k zahájení všeobecné rozpravy, poprvé v historii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama