Důvody, proč je pro Ukrajinu tak těžké úplně zničit Kerčský most

Na otázku proč je pro Ukrajinu tak těžké úplně zničit Kerčský most odpovídal na serveru Sky News vojenský analytik a bývalý bojový pilot RAF Sean Bell.

Nejdelší most v Evropě spojuje Rusko s městem Kerč na Krymu, který Moskva v roce 2014 nelegálně anektovala od Ukrajiny. Most překlenuje Kerčský průliv a je jediným silničním spojením mezi Ruskem a anektovaným poloostrovem. Skládá se z oddělené silnice a železnice, které jsou podpírány betonovými sloupy a nataženými ocelovými oblouky tam, kde lodě proplouvají mezi Černým a Azovským mořem.

Dne 17. července 2023 zaútočili Ukrajinci na Krymský most dvěma sebevražednými mořskými drony, poškodili rozpětí silničního mostu a způsobili úmrtí dvou civilistů a zranění dalšího jednoho. Ukrajina později oficiálně přiznala tento útok.

Přestože byl povrch vozovky poškozen, podpěry zůstaly neporušené. 

I přes vysokou účinnost "chytrých" zbraní jsou některé mosty díky své konstrukci obtížně zničitelné.

To může platit i v opačném případě: Konzolová konstrukce mostu v americkém Baltimoru, který čelil 26. března 2024 srážce a nárazu kontejnerové lodí, vedla k jeho kolapsu.

Na rozdíl od toho jednotlivé části na Kerčském mostě mohou být poškozeny nebo zničeny s omezeným dopadem na strukturální integritu zbytku mostu, takže by se při jakémkoli vojenském útoku nejvíce poničily betonové pilíře, jejichž oprava nebo výměna by trvala déle.

I přestože Kerčský most slouží jako klíčová spojnice pro ruské vojenské zásobovací konvoje, Ukrajinci dokázali, že jsou schopni jeho užívání – alespoň dočasně – ruským vojenským silám dost závažně narušit.

Zatímco se Ukrajina snaží zastavit nejnovější útočné snahy Ruska na frontové linii v Donbasu, může se v určitém okamžiku rozhodnout zaměřit své útoky na Krym.

Většina analytiků předpokládá, že Ukrajina by se mohla pokusit osvobodit Krym úplně. Pro Putina je ale přístav Sevastopol kritickým bodem a strategicky důležitý – něco, o co nechce přijít.

Ukrajina nemá námořnictvo, ale úspěšně zasáhla ruskou černomořskou flotilu a donutila ji ustoupit dále na východ.

To zanechává Krym relativně zranitelným a pokud by Ukrajina podnikla vážný útok na tuto okupovanou enklávu, bylo by třeba využít zkušeností z předchozích útoků na Kerčský most a znemožnit jeho užití pro případné ruské posily.

Zatímco Ukrajina soustřeďuje své omezené zdroje na konkrétní strategické cíle, je možné, že mezi ně budou brzy patří i razantnější útoky na Kerčský most.

Sean Bell je vojenský analytik s bohatou vojenskou kariérou v RAF, kde sloužil jako pilot stíhaček Harrier a zastával štábní funkce na ministerstvu obrany i v zahraničí. Absolvoval nasazení do různých konfliktních oblastí, včetně Bosny, Perského zálivu a Afghánistánu. Po odchodu z RAF v roce 2012 se věnuje provozování developerské společnosti a poskytování poradenských služeb v oblasti obrany. Od roku 2022 přispívá vojenskou analýzou pro Sky News a aktivně se angažuje v různých charitativních organizacích a profesních sdruženích.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině most přes Kerčský průliv (Bospor Kerčský) Rusko Krymský most

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy