KOMENTÁŘ | Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Pojďme nejdřív na aktuální čísla. Na to, proč Česko migranty potřebuje a že se nám vyplatí, se dostaneme hned potom.

Legální migrace 2023

K 31. prosinci 2023 bylo podle ministerstva vnitra na území ČR registrováno celkem 1 065 740 osob cizí státní příslušnosti, z toho 341 111 na základě oprávnění k přechodnému pobytu, 349 995 na základě oprávnění k trvalému pobytu a 375 021 na základě registrace dočasné ochrany. Za výrazným nárůstem počtu cizinců na území ČR stojí zejména vydávání dočasné ochrany státním příslušníkům Ukrajiny, kteří prchají před válkou ve své zemi.

Co do absolutních počtů tvoří víc než polovinu občané Ukrajiny (54 %), Slováci (11 %) a Vietnamci (6 %). Následují Rusové, Rumuni, Bulhaři, Poláci a Němci.

Ekonomická realita

Uvažovat o České republice jako o ostrovu migrantů prostého je zcela mimo realitu. Proč?

Podstatné je si uvědomit, že zbaví-li se teoreticky země ekonomických migrantů, neznamená to, že na jejich místo nastoupí domácí obyvatelstvo, vzhledem k povaze pracovních míst, právě migranty nejčastěji obsazovaných. Protože problém pracovních míst, která jsou zaplňována imigranty, není v tom, že je nikdo nedělá, ale nikdo je nechce vykonávat za stejné peníze jako imigranti. A navíc…

Česko i Evropa migranty nutně potřebuje

Evropa nutně potřebuje imigranty. Demografický deficit je na dohled. Jednoduše řečeno, dnes se v Evropě rodí příliš málo dětí na to, aby bylo možné udržet průběžné systémy sociálního zabezpečení a zajistit tak péči o stárnoucí obyvatelstvo. 

Fakta

Nejvíc diskutovaní ukrajinští uprchlíci do státní kasy přispějí víc, než kolik z ní v celkovém úhrnu dostanou.

Stát na odvodech z práce ukrajinských uprchlíků inkasuje více, než kolik jim vyplácí. Podle údajů MPSV stát na válečných běžencích, kteří si v Česku našli práci, vydělal jen za první tři měsíce roku 2024 tři miliardy korun.

Takže řeči o tom, že Ukrajincům už ani korunu, což předvádí třeba Okamura, je zjevný nesmysl, protože jsou to právě i ukrajinští uprchlíci, kteří mu vydělávají na výplatu.

Že ukrajinští uprchlíci nepracují a jen berou dávky, je lež

Až 80 % ukrajinských uprchlíků je ekonomicky aktivních. Neúspěch je, že jde většinou o vysoce vzdělané ženy, které ale dělají práce, které neodpovídají jejich kvalifikaci a profesi.

A že nás migrační pakt EU ohrožuje a zničí? To je nesmysl.

Schválení migračního paktu vyvolalo spoustu polopravd a naprostých blábolů ze strany populistů. Realita je jiná. Nejenomže neobsahuje uprchlické kvóty, ale ve výsledku migrační pakt usnadní kontroly migrantů a zrychlí jejich případné odmítnutí a návrat do země původu.  

A závěrem něco podstatného především k diskuzi o Ukrajincích. 

Kontext

Jak uvádí Člověk v tísni, plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu způsobila mimo jiné i největší nucenou migraci v Evropě od konce druhé světové války. Do pohybu se postupně dala až třetina obyvatel napadené země. Dva roky od rozhoření konfliktu zůstává mimo své domovy na deset milionů Ukrajinců. Nejméně tři a půl milionu jich zůstává vysídleno v rámci samotné Ukrajiny. Více než šest milionů běženců našlo útočiště v zahraničí, a to nejen v Evropě, ale i v zámoří.

Související

Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých Komentář

80 let ode Dne D: Na hrdinství spojenců nesmíme zapomenout, 6. června 1944 se otevřela cesta k Paříži

Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie. 

Více souvisejících

komentář uprchlíci Ukrajina Česká republika zaměstnanci porodnost migrace EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy