FBI zveřejnilo první odtajněný vyšetřovací spis ohledně 11. září 2001

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v sobotu večer zveřejnil nově odtajněný dokument zabývající se logistickou podporou pro dva saúdskoarabské únosce při útocích z 11. září 2001. Šestnáctistránkový výpis popisuje kontakt únosců se saúdskoarabskými spolupracovníky ve Spojených státech, ale neposkytuje žádné důkazy, že by se na útocích saúdskoarabská vláda podílela, napsala dnes agentura AP.

Značně upravený výpis popisuje rozhovor z roku 2015 s osobou, která žádala o americké občanství. Stejný člověk o několik let dříve měl opakované kontakty s občany Saúdské Arábie, kteří podle vyšetřovatelů poskytli "významnou logistickou podporu" několika únoscům.

Dokument zveřejněný v den 20. výročí událostí, které otřásly celým světem, je prvním z vyšetřovací spisů, jež mají být odtajněny na základě výnosu podepsaného americkým prezidentem Joem Bidenem. Na státníka naléhaly v posledních týdnech zejména rodiny obětí, které dlouho požadovaly zveřejnění spisů a jež zahájily soudní bitvu proti Saúdské Arábii a dalším státům, které viní ze spoluviny na atentátech.

O zapojení saúdskoarabské vlády do atentátů se spekulovalo už krátce po 11. září 2001, když vyšlo najevo, že 15 z 19 útočníků bylo ze Saúdské Arábie. Tehdejší vůdce teroristické organizace Al-Káida Usáma bin Ládin rovněž pocházel z prominentní rodiny z této země.

Saúdskoarabská vláda dlouhodobě odmítá, že by se na atentátech podílela. Velvyslanectví Saúdské Arábie ve Washingtonu ve středu uvedlo, že odtajnění dokumentů plně podporuje a že jakákoliv podobná obvinění vůči této blízkovýchodní zemi jsou "kategoricky chybná".

Spojené státy v souvislosti s atentáty vyšetřovaly několik saúdskoarabských diplomatů a další osoby s napojením na tamní vládu, kteří znali únosce poté, co přicestovali do USA. Komise zabývající se útoky nicméně nenašla "žádné důkazy, že by saúdskoarabská vláda jako instituce nebo vysoce postavení saúdskoarabští činitelé jako jednotlivci finančně podporovali" útoky.

Související

Více souvisejících

11. září 2001 FBI USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy