Forbes: Znepokojivý počet zdravotníků v USA odmítá očkování proti koronaviru

Přestože počet obětí s covidem-19 v USA rychle stoupá, překvapivě vysoké procento lékařů, zdravotníků a dalších pracovníků v přední linii boje proti koronaviru váhá s očkováním, anebo ho přímo odmítá. A to navzdory jasným vědeckým důkazům, že jsou vakcíny bezpečné a účinné, napsal Forbes.

Zdravotníci a pracovníci v přední linii dostali přednostní možnost očkování. Nedávný průzkum nadace Kaiser Family Foundation ovšem zjistil, že 29 procent zdravotníků s přijetím vakcíny váhá. Odvolávají se přitom na obavy z možných vedlejších účinků či nedůvěru k vládním ujištěním, že je vakcína bezpečná.

Začátkem tohoto týdne prohlásil guvernér státu Ohio Mike DeWine, že ho znepokojuje relativně nízký počet zaměstnanců domovů s pečovatelskou službou, kteří se rozhodli přijmout vakcínu. Podle jeho slov to zhruba 60 procent zaměstnanců odmítlo.

Doktor Josepf Varon, šéf jednotky intenzivní péče v houstonském zdravotním středisku United Memorial Medical Center v prosinci řekl, že ho více než polovina sester pracujících na této jednotce informovala, že se očkovat nenechají.

Průzkum mezi newyorskými hasiči zjistil, že 55 procent z nich se nechce nechat očkovat. List Los Angeles Times koncem minulého týdne informoval, že oficiální činitelé v kalifornském Riverside museli rozhodnout, kam mají přesměrovat nevyužité dávky vakcíny poté, co ji odmítlo odhadem 50 procent zaměstnanců v první linii.

Zaměstnanci v první linii ve Spojených státech jsou disproporčně černošského nebo hispánského původu. Právě na této části populace si pandemie vybírá vysokou daň - tam, kde existují dostupné údaje o etnicitě obětí, uvádějí statistiky, že černoši a hispánci tvoří 65 procent obětí s covidem-19, napsal Forbes.

Podle prosincového průzkumu institutu Pew Research Center je skepse vůči očkování nejvyšší mezi černošskými obyvateli, z nichž méně než 43 procent uvedlo, že by se rozhodně či pravděpodobně nechali očkovat.

Doktor Nikhila Juvvadi z chicagské nemocnice Loretto uvedl, že "neexistuje transparentní přístup u farmaceutických firem, výzkumných skupin a občas i vlády ohledně toho, kolik lidí z černošské a hispánské komunity bylo do výzkumu vakcín zapojeno.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování USA (Spojené státy americké) lékaři forbes

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 41 minutami

před 51 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy