Fotka Pompeovy fenky vzbudila otázky o záměrech USA s Čínou

Zdánlivě nevinná fotka fenky obklopené hračkami, kterou se pochlubil šéf americké diplomacie Mike Pompeo, vyvolala spekulace, zda jde o skrytý vzkaz Spojených států Pekingu. Jedním z plyšáků, které má Pompeova labradorka jménem Mercer na hraní, je postavička Medvídka Pú. Takto se přitom přezdívá čínskému prezidentovi Si Ťin-Pchingovi, píše BBC.

Mike Pompeo
doporučujeme

"Mercer a všechny její oblíbené hračky," napsal Pompeo na svém soukromém twitterovém účtu k fotografii fenky ležící na koberci.

Čínští uživatelé sociálních médií rádi postavičku nemotorného, obtloustlého medvídka používají ke znázornění prezidenta Sia, proti čemuž zasahují cenzoři. Čínská vláda se dlouhodobě snaží potlačovat urážlivé nebo zesměšňující komentáře na adresu činitelů komunistické strany.

Pompeo podle BBC popřel, že by fotka Mercer na twitteru měla něco společného s jeho politikou vůči Číně. Šlo podle něho jednoduše o hromadu plyšáků, kteří byli k dispozici fence pro zábavu.

Ztvárnění Sia coby Medvídka Pú se objevilo v roce 2013, kdy uživatelé čínského mikroblogu Weibo zveřejnili obrázky čínského prezidenta vedle jeho amerického kolegy Baracka Obamy. Tehdejšího šéfa Bílého domu představoval štíhlý a hbitý Tygr, Púův kamarád. Siova přezdívka se rychle ujala i vzhledem k tomu, že mazat příspěvky o oblíbené kreslené postavičce není úplně snadné, pokud se nechtějí cenzoři zesměšnit.

Když chtěl Pompeo fotku fenky s plyšáky ukázat, mohl jednat naprosto bez skrytých úmyslů, ale podle BBC se dá tento jeho krok vyložit i jinak. Šéf americké diplomacie fotkou psa mohl chtít znázornit sebe nebo Spojené státy. Slovo "pes" se v Číně používá pro lidi nebo země, které jsou považované za agresivní.

V pevninské Číně si Spojené státy, jejichž vztahy s Pekingem jsou v současnosti na bodu mrazu, i samotný Pompeo vysloužili označení "psi". Čínská státní média Pompea v poslední době nazývají také "králem lží" nebo "zlým". Americký ministr zahraničí nešetří kritikou vůči Pekingu za jeho postup v Hongkongu, v provincii Sin-ťiang nebo při pandemii covidu-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama